Emokykla.lt
Populiarios temos:
Edukacija Projektai Kompleksinė pagalba Specialieji poreikiai Skaitymas Vaiko kalba Vaiko raida Vaiko sveikata Vaiko ugdymas  
Vartotojų straipsniai Sveikuoliškas lapkritis Vilniaus lopšelyje-darželyje „Pušaitė“
 

Sveikuoliškas lapkritis Vilniaus lopšelyje-darželyje „Pušaitė“

2015-12-23
Susijusios temos: Vaiko sveikata
Sveikuoliškas lapkritis Vilniaus lopšelyje-darželyje „Pušaitė“
Vilija GERASIMOVIČIENĖ, Vilniaus kolegija
Jolita MATULYTĖ, Vilniaus lopšelis-darželis „Pušaitė“
Siekiant ugdyti vaikų sveikos gyvensenos įgūdžius Vilniaus lopšelio-darželio „Pušaitė“ bendruomenė įsitraukė į vitaminizuotų patiekalų gaminimo procesą. Lapkričio 9–13 d. čia vyko sveikos mitybos savaitė.
Antrus metus iš eilės konkurse „Vitaminizuotas“ dalyvaujančios grupės „Linksmieji nykštukai“ auklėtoja Neringa dalijasi įspūdžiais: „Vykdydami projektą „Vitaminizuotas“, mes, „Linksmieji nykštukai“, ne tik kalbėjome apie sveiką gyvenseną, sporto svarbą, bet ir aptarėme formas, spalvas, kiekio sąvokas, atlikome įvairias su skonio receptoriais, lytėjimu, uosle susijusias užduotis. Tapome sveikuolių salotų receptų kūrėjais, spaudėme pačias sveikiausias vitaminų sultis. Konkurso metu vaikai patyrė tyrinėjimo ir atradimo džiaugsmą, išmoko socialinių įgūdžių, namų ruošos darbų, iniciatyviai ir aktyviai veikė, palaikė šiltą bendradarbiavimą su bendraamžiais ir suaugusiais. Savaitės pabaigoje paklausus vaikų, ką jie galvoja apie vykusią sveikos mitybos savaitę, vaikai vieningai įvardijo, kad tai buvo pačios laimingiausios dienos darželyje!“. 
 
Priešmokyklinukai „Vėžliukai“ ruošė knygelę apie vitaminų spalvas, žaismingai lavino pažintinius gebėjimus, dpmėjosi maisto produktų nauda, mokėsi žaisti kolektyve, aktyviai dalyvavo „Vitaminų estafetėse“. Grupės auklėtoja Jurgita atviravo: „Vitaminizuoto“ konkurso mes, „Vėžliukai“, laukėme nekantraudami. Ruošėmės atsakingai, kalbėjomės apie sveiką gyvenseną, dalijomės mintimis, patirtimi, diskutavome, ką reikia daryti, kad būtume sveiki, žvalūs, laimingi. Dalijomės savo šeimų sveikuoliškais receptais. Nutarėme, kad vienas svarbiausių aspektų yra mityba. Taigi, sugalvojome, kad reikia ne tik kalbėtis, bet ir pabandyti sukurti sveikuoliškų patiekalų. Susitarėme atsinešti vaisių, daržovių, sėklų, riešutų. Vaikai pasiskirstė grupelėmis, susitarė, kas kokį patiekalą gamins. Vieni kūrė daržovių salotas, kiti vaisių, tretiems iškilo klausimas: ar gali draugauti vaisiai ir daržovės? Pasirodo, draugauja, ir skonis vaikams labai tiko vaikų pilvukams. Pavalgius salotų, norisi ir atsigerti, taigi dar pasigaminome sveikuolišką kmynų ir citrinų gėrimą. Taip pat ragavome natūralių serbentų sulčių, spaustų Laimono močiutės. Rezultatu džiaugėmės visi, nes dirbome  labai išsijuosę. Pagamintomis salotomis vaišinomės visą dieną, o vakare pavaišinome ir tėvelius. Vaikai buvo labai laimingi. Patikėję savo jėgomis, pasižadėjo, kad namuose patys gamins salotas tėveliams ir stengsis sveikai maitintis“.
 
Šiais metais konkurso dalyviais tapo ir ikimokyklinio ugdymo grupė „Kodėlčiukai“, kurios entuziazmas pranoko lūkesčius. Grupės auklėtoja Jolita pasakojo: „Dalyvaudami konkurse „Vitaminizuotas 2015“ siekėme ne tik plėsti ugdytinių žinias apie daržovių, vaisių naudą sveikatai, bet ir ugdyti kultūringo elgesio prie stalo įgūdžius, skatinome ir tėvus aktyviai bendradarbiauti. Neveltui sakoma, kad savo rankomis pagamintas daiktas gražesnis, o maistas – skanesnis. Palaikydami šią mintį kartu su vaikais gaminome įvairių rūšių salotas. Prieš pasiruošiant darbui reikėjo daržoves nuplauti, kai kurias nulupti, tam vaikai labai noriai siūlė savo pagalbą, jau nekalbant apie tai, kai jas reikėjo pjaustyti ar tarkuoti. O svarbiausia, kad salotas ragavo, valgė visi vaikai, nors prieš gaminant keletas vaikų kalbėjo, kad nemėgsta vienos ar kitos daržovės. Be salotų gaminimo mes visą savaitę ir kiekvieną dieną valgėme, ragavome įvairių daržovių ir vaisių. Įdomiausia, kad vienas berniukas, kuris galvojo, kad paprika neskani ir karti, ją labai pamėgo ir ji tapo jo mėgstama daržove. Labai nustebino, kad keli vaikai ragaudami citriną net nesiraukė, o drąsesnieji valgė žalią svogūną ir česnaką. Daug džiaugsmo vaikams teikė ir sulčių spaudimas. Populiariausios buvo obuolių ir morkų sultys, bet vėliau nusprendėme išspausti įvairių vaisių sulčių, jas sumaišėme ir pavadinome tą kokteilį „Vitaminų bomba” (sudėtis: kiviai, apelsinai, mandarinai, moliūgas, šilauogės, avietės, burokėlis). Sultis visi noriai ragavo ir prašė pakartoti, vaišinome įstaigos bendruomenę, grupės tėvelius. Sporto salėje ugdytiniai žaidė įvairius teminius žaidimus „Kopūstėli–pajudėk!“, „Vitaminų pintinėlė“, „Valgoma – nevalgoma“. Sveikos mitybos savaitės metu vaikai aplikavo savo mėgstamas daržoves bei vaisius. Skatinant meninę raišką ir „minčių lietų“ vaikai išgyveno kūrybinį džiaugsmą, teigiamas emocijas ir net sukūrė grupės „Vitaminų žodynėlį“.
 
Konkurso naujokais tapę mažiausieji lopšelinukai „Voveriukai“ ir „Peliukai“ dalyvavo „Vitaminizuotame ryto ratelyje“, kuriame klausėsi grupės auklėtojų sekamų pasakų apie vaisiukus, susipažino su iki šiol dar nepažintais vaisių ir daržovių pavadinimais, galėjo juos paliesti, iš arti apžiūrėti. Vaikai šoko „Pupų šokį“ ir ieškojo sau poros. Siekiant ugdyti lopšelinukų kūrybingumą buvo paruoštos „Sodo vaisių ir daržovių“ kortelės, kurias vaikai bandė nuspalvinti, tuo pačiu lavindami smulkiąją pirščiukų motoriką.
 
Dalyvavimas konkurse „Vitaminizuotas“ darželinukams suteikė žinių apie vaisių ir daržovių, kitų sveikatai naudingų medžiagų reikšmę sveikatai, skatino būti aktyviais ir noriai mankštintis kūno kultūros valandėlėse.
 
Pasitikėdami savo jėgomis ir sveikata priėmėme dar vieną iššūkį – šių metų lapkričio 20 d. dalyvavome Vilniaus visuomenės sveikatos biuro organizuotame ikimokyklinio amžiaus vaikų, pedagogų ir visuomenės sveikatos priežiūros specialistų konkurse „Sveikuolių sveikuoliai“. Bendradarbiaudami su Vilniaus kolegijos pedagogikos fakulteto ikimokyklinio ugdymo specialybės trečio kurso studentėmis Gintare ir Jūrate sukūrėme „Pušaitės“ komandos skanduotę, logotipą ir spalvingą plakatą. Garbingai atstovavome „Pušaitei“ tarp devynių komandų iš Vilniaus lopšelių-darželių: „Ozas“, „Pelėda“, „Gandriukas“, „Žilvinėlis“, „Pelenė“, „Papartis“, „Sveikuolis“ ir „Jovarėlis“. Žaismingų komandų prisistatymo metu visų lopšelių–darželių komandų nariai atskleidė kūrybingumą ir artistiškumą, išsiskyrė spalvinga apranga, jiems būdingais akcentais: kepuraitėmis, logotipais, vėliavomis, plakatais. Visos komandos varžėsi atlikdamos įvairias užduotis: atsakinėjo į klausimus, atliko praktines užduotis sveikos mitybos, saugaus elgesio gatvėje temomis, demonstravo dantukų valymo žinias ir įgūdžius, rungtyniavo estafetėse ir kt. Pedagogai ir visuomenės sveikatos priežiūros specialistai atsakinėjo į klausimus apie sveikatos stiprinimą ir saugojimą, aiškino teisės aktus, reglamentuojančius sveikatos saugą ikimokyklinio ugdymo įstaigose.
 
Sveikuoliškai pralėkęs lapkritis suvienijo ir užgrūdino vaikus, sustiprino bendruomeniškumo jausmą. Gruodį pasitikome manydami, kad svarbiausia – teigiamos mintys, sveika gyvensena ir judėjimo teikiamas džiaugsmas visus metus. Bendravimas ir bendradarbiavimas su socialiniais partneriais leis ateityje susiburti dar aktyvesnėms veikloms ir puoselėti sveikatą, tokią trapią ir brangintiną nuo pat mažens.
 
Mūsų sukurti lankstinukai: