Emokykla.lt
Populiarios temos:
Edukacija Projektai Kompleksinė pagalba Specialieji poreikiai Skaitymas Vaiko kalba Vaiko raida Vaiko sveikata Vaiko ugdymas  
Vartotojų straipsniai Unikalus Lietuvoje lopšelis-darželis džiugina ir tėvus, ir vaikus
 

Unikalus Lietuvoje lopšelis-darželis džiugina ir tėvus, ir vaikus

2016-07-07
Susijusios temos: Šeima
Unikalus Lietuvoje lopšelis-darželis džiugina ir tėvus, ir vaikus
Raimonda JONUŠKIENĖ
Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centras
Prieš trejus metus Kaune įkurtas Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro lopšelis-darželis buvo pirmasis Lietuvoje švietimo įstaigoje įkurtas darželis, skirtas čia dirbančių ar besimokančių tėvų vaikams. Profesinio mokymo centro bendruomenei tai buvo didžiulė dovana ir nauja galimybė, padedanti derinti mokymosi, darbo ir visaverčio vaikų ugdymosi galimybes. Anot Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro direktorės dr. Laimutės Anužienės, tėvų iniciatyvumas ir poreikiai buvo išgirsti, tad šiemet jau treti metai jie gali džiaugtis išaugusiu, moderniu ir savo ugdymo sistema unikaliu darželiu.
Išskirtinis dėmesys kiekvienam vaikui
 
„Jeigu vos įkūrus darželį jį lankė 30 vaikų, tai šiuo metu – net 60 mažųjų darželinukų. Įstaiga nuo įsisteigimo labai išsiplėtė, buvo rekonstruotos patalpos, atnaujinta visa infrastruktūra. Džiaugiamės suformuotomis keturiomis vaikų grupėmis, kuriose ne daugiau kaip po 15 vaikų – „Lašelių“ (1,5–3 m.), „Žvaigždučių“ (2–3 m.), „Spinduliukų“ (4–5m.), „Smalsučių“ (priešmokyklinė). Šiose grupėse su vaikais dirba po dvi auklėtojas ir vieną auklėtojos padėjėją. Tokiu būdu išauga galimybės daugiau laiko skirti kiekvienam vaikui, pastebėti jų talentus, spręsti kylančias problemas“, – pasakoja Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro (PMC) lopšelio-darželio vedėja Ligita Dudinskienė.
 
Kasdien su vaikais dirba ne tik kvalifikuotos auklėtojos, bet ir įvairių sričių specialistai: dailės, molio terapijos, dailės terapijos, muzikos, vaidybos, choreografijos ir sporto, vertybinio ugdymo, logopedas. „Ne kiekvienas darželis gali pasididžiuoti tokiais puikiais ateinančiais specialistais. Vaidybos vaikus moko Nacionalinio Kauno dramos teatro aktorė Inesa Paliulytė, dailės terapijos – puiki dailės terapeutė Sigita Kučikaitė ir kt., – pasakoja L. Dudinskienė. – Daug dėmesio skiriama darbuotojų profesiniam ir asmeniniam augimui, organizuojami įvairūs mokymai, seminarai, rekolekcijos, koučingo stovyklos“.
 
Anot lopšelio-darželio vedėjos, darželyje dirbantys specialistai nuolat kelia kvalifikaciją ir dalijasi patirtimi įvairiuose seminaruose, konferencijose, taip pat organizuoja respublikines vaikų olimpiadas. Darželyje veikia „Kokybės laboratorija“, kuri padeda tobulinti ir spręsti įvairius darbuotojams ir tėvams kylančius klausimus.
 
Išsamūs vaikų pasiekimų aprašai – neįkainojamas prisiminimas ir orientyras tėvams
 
Individualų dėmesį kiekvienam vaikui puikiai iliustruoja du kartus metuose kiekvienos lopšelio-darželio grupės auklėtojų rengiami vaikų pasiekimų aprašai. „Pasiekimų aprašas yra puikus orientyras tėvams, supažindinantis su visais vaiko gebėjimais: kaip jis patobulėjo, ko išmoko per metus laiko darželyje“, – pasakoja L. Dudinskienė.
 
Dažniausiai lopšeliuose-darželiuose rengiami vaikų pasiekimų aprašai būna orientuoti labiau į auklėtojas, o Karaliaus Mindaugo PMC lopšelyje-darželyje pagrindinis jų adresatas – tėvai. Du kartus per metus – spalio ir gegužės mėnesiais – tėvai gauna unikalius, iliustruotus nuotraukomis, atpasakotomis realiomis situacijomis iš kasdienio vaikų gyvenimo darželyje, pasiekimų aprašus. Jeigu įprastai pasiekimų aprašą sudaro 18 vaiko ugdymosi pasiekimų sričių, tai Karaliaus Mindaugo PMC lopšelis-darželis jas išplėtė iki 21, įtraukdamas anglų kalbos, dailės terapijos ir vertybinio ugdymo sritis. Vaikas įvertinamas visapusiškai, o pasiekimų aprašo gale rašomas laiškas tėveliams, kuriame aprašyti vaiko pagrindiniai gebėjimai, pastebėti gabumai ir tobulintinos sritys. Tėvams pasiūlomos idėjos, kaip reikėtų tobulinti vienus ar kitus vaiko gebėjimus, pasidalijama tam tikromis ugdymo gairėmis.
 
Darželį lankančio Adomo mama Rūta Brukštienė, gavusi savo vaiko pasiekimų aprašą, netramdė džiugių emocijų ir nuostabos, kaip įmanoma apie kiekvieną vaiką sukaupti tokią išsamią informaciją. „ 21 puslapio apraše atspindėtas visas mano vaiko gyvenimas darželyje su tekstą iliustruojančiomis nuotraukomis, kalbos pavyzdžiais realiose situacijose darželyje, netgi pateiktos rekomendacijos, kaip ir ką dar būtų galima patobulinti“, – džiaugiasi Rūta. Jai antrina ir trimetės Elzytės mama Dovilė Jonušienė: „Sklaidant savo vaiko aprašą užplūsta pačios gražiausios emocijos. Kartu su vyru skaitėme, diskutavome, džiaugiamės ir stebėjomės, kiek darbo įdėta jį rengiant. Kadangi vaikas ugdomas ne tik darželyje, bet ir namie, tai toks aprašas mums padės susiderinti tolimesnius ugdymo žingsnius.“
 
Tam, kad pasiekimų aprašas būtų tikrai išsamus, ikimokyklinio ugdymo auklėtojos ištisus metus kaupia vaikų gebėjimus įrodančių pavyzdžių banką. „Turime sukaupę tūkstančius nuotraukų, garso įrašų, vaizdo medžiagos. Pavyzdžiui, viena grupė turi virš 10000 vaikų nuotraukų, o iš viso grupės yra keturios, tad rezervai didžiuliai, ir visa tai tam, kad matytume, kaip kasdien keičiasi, auga ir tobulėja mūsų vaikai“, – pasakoja L. Dudinskienė. Prieš išeinant vasaros atostogų tėvai taip pat gauna kompaktinius diskus su savo vaiko nuotraukomis ir vaizdo įrašais – tai tampa puikiu ir išskirtiniu prisiminimu visai šeimai.
 
 „Laukiame, kad gavę aprašą tėvai ateitų ir diskutuotų su mumis, klaustų ir domėtųsi savo vaiko ugdymu, išsakytų lūkesčius ir pageidavimus. Karaliaus Mindaugo PMC lopšelio-darželio bendruomenė – tarsi viena didelė šeima, kurioje siekiama, kad visi vienodai suprastų vertybes: atsakingumą, atvirumą, meilę, kūrybingumą, tikėjimą, o šių siekių vienovė pasiekiama įtraukiant ne tik vaikus, bet ir tėvus aktyviai dalyvauti ugdymo procese“, – sako L. Dudinskienė.
 
Aktyviai įtraukiami tėvai
 
Karaliaus Mindaugo PMC lopšelio darželio ikimokyklinio ugdymo programa jungia ne tik Šv. Ignaco Lojolos ugdymo principus, Reggio Emilia programos kūrybiškumą, emocinio intelekto programos „Kimočių pasaulyje“ elementus, bet ir tėvų įtraukimą į ugdymo(si) procesą. Tam organizuojamos įvairiausios išvykos, edukacinės veiklos netradicinėse aplinkose, seminarai bei mokymai. Tėvai kasmet dalyvauja rekolekcijose bei vasaros šeimų stovykloje.
Jau rugpjūčio 18–21 d. lopšelio-darželio vaikučių ir jų tėvelių laukia krikščioniškas vertybes puoselėjanti šeimų stovykla „Dievo vaikai – tai viena šeima“. Tai puiki proga šeimoms pabendrauti, pasilinksminti, pailsėti nuo visų rūpesčių, apsuptiems pasakiškos gamtos ir krikščioniškos dvasios.
 
„Mūsų darželyje vyksta tikrai labai daug veiklų kartu su tėvais. Jie aktyviai įsitraukia į profesinį orientavimą. Kadangi šis darželis įsikūręs profesinio mokymo centre, tai vaikai yra praktiškai susipažinę su beveik visomis profesijomis. Masažuotojai atlieka vaikams masažus, floristai įsileidžia pamoko komponuoti gėles, kirpėjos padaro šukuosenas, siuvėjos papuošia šventėms, žirgyne vaikai susipažįsta su žirgais, jodinėja ir t.t.“, – vardija galimybes lopšelio-darželio vedėja Ligita.
 
Į darželį – kaip į šventę
 
Tėvai džiaugiasi galėdami leisti vaikus į modernų katalikišką darželį ir derinti savo kasdienius mokslus bei darbus. „ Mums visiems čia ateiti – šventė. Čia tiek daug visko vyksta, kad sunku net išvardyti, tad dėkojame už suteiktas galimybes“, – džiaugiasi mama Lina Subačienė.
 
Vaikus traukia mylinčios ir sudominti gebančios auklėtojos, moderni aplinka ir interaktyvus ugdymo procesas. Kadangi jis grindžiamas inovatyvaus modelio „Krikščioniškų vertybinių nuostatų ugdymas“ įgyvendinimu, tai sudaromos visos sąlygos kasdien skleistis vaikų gebėjimams, tėvų lūkesčiams, skiriant didelį dėmesį vaikų ir suaugusiųjų santykiams, bendradarbiavimo su tėvais ypatumams.