Emokykla.lt
Populiarios temos:
Edukacija Projektai Kompleksinė pagalba Specialieji poreikiai Skaitymas Vaiko kalba Vaiko raida Vaiko sveikata Vaiko ugdymas  
Vartotojų straipsniai Šakių lopšelyje-darželyje „Klevelis“ ugdomi mažieji patriotai
 

Šakių lopšelyje-darželyje „Klevelis“ ugdomi mažieji patriotai

2017-04-26
Susijusios temos: Edukacija
Šakių lopšelyje-darželyje „Klevelis“ ugdomi mažieji patriotai
Dialeta BENDORAITIENĖ
Šakių lopšelis-darželis „Klevelis“
Šakių lopšelyje-darželyje „Klevelis“ pilietinis ugdymas žengia koja kojon su tautiniu. Stengiamės padėti vaikams suprasti istoriją ne tik kaip praeitį, bet ir kaip dabartį, kuri kažkada taps istorija, ugdome vaikų pilietiškumą, tautiškumą, meilę ir atsakomybę už savo krašto istoriją.
Šių metų pradžioje darželio  ugdytiniai ir pedagogai prisijungė prie respublikinio tęstinio interaktyvaus pilietiškumą ugdančio projekto „Kaip surasti Lietuvą 2017“. Šio projekto veiklas integravome į kasdienį ugdomąjį procesą. Stengėmės, kad veiklos būtų kūrybiškos, vaikams patrauklios, vyktų ne tik grupėje, bet ir kitose erdvėse.
 
Minėdami Sausio 13-ąją, Laisvės gynėjų dieną, dažais piešėme neužmirštuoles ant sniego, taip prisimindami šios dienos reikšmę, o paskui gėrėme karštą arbatą. Šios veiklos metu vaikai patyrė daug emocijų.
 
Įprastos aplinkos pakeitimas yra svarbus veiksnys ugdymo procese ir mes pabandėme tautiškumo vertybes ugdyti susipažįstant su savo miestu ekskursijų, išvykų metu. Aplankėme žymesnes Šakių vietas, paminklus ir miesto centre, ant Šakių ežero kranto, stovintį paminklą Vincui Kudirkai. Paminklas pastatytas toje vietoje, kur kadaise klėtelėje ligonius priiminėjo V. Kudirka. Kai kurie vaikai nustebo ir apsidžiaugė pamatę miesto vietas iš arti, mat dažniausiai gatvėmis važiuoja automobiliu, o ne vaikšto pėsčiomis, ir miestą mato tik pro automobilio langą.
 
Gal kiek mažiau vaikams paveiki ugdymo priemonė yra pokalbis ar pasakojimas, bet kai grupėje apsilanko draugo mama ir suprantamai papasakoja apie Vincą Kudirką, Šakių krašto istoriją, tuomet tampa labai įdomu.
 
Vasario 16-ąją surengėme interaktyvią viktoriną kartu su Kauno lopšelio-darželio „Žvangutis“ ugdytiniais. Vaikai bendravo per Skype programą – vieni kitus matė ekrane, visi kartu iš širdies giedojo Lietuvos himną. Kiekviena komanda savitai pristatė savo kraštą, dainavo dainas apie Lietuvą. Po to vyko viktorina, kurios metu vaikai ugdėsi gebėjimą dirbti komandose, kartu ieškodami atsakymų į klausimus ir tardamiesi, kuris atsakys. Ši interaktyvi viktorina ir vaikams, ir pedagogams buvo nauja patirtis ir netgi išbandymas, tačiau suteikė daug gerų emocijų.
 
Mūsų kraštas – šiaurės Suvalkija – dar vadinamas Zanavykija, mes esam zanavykai, o Šakiai tituluojami Zanavykijos sostine. Renginį „Mažųjų Zanavykų ragaučius“ metu vaikai susipažino su zanavykiško tautinio kostiumo ypatumais, šio krašto pavadinimo kilme, klausėsi zanavykiškų dainų, žaidė žaidimus, ragavo zanavykų krašto valgius, sužinojo kaip tarmiškai jie vadinami, iš kokių indų seniau žmonės valgė, kokius stalo įrankius naudojo.
 
Kalbėdami su vaikais apie mūsų istoriją, pilietiškumą ir vertybes, esame kūrybingos ir nebijome eksperimentuoti. Štai balandžio mėnesį mūsų darželio pedagogai suorganizavo rajoninį ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų pilietiškumo ugdymo renginį – viktoriną „Mes – mažieji patriotai“. Dalyvavo net 12 vaikų ir pedagogų komandų iš Šakių rajono ugdymo įstaigų. Dalyvių gausa nustebino ir kartu labai pradžiugino. Toks susidomėjimas rodo, kad ši tema aktuali, patraukli ir labai svarbi. Vaikai ir pedagogai atvyko tautiškai pasipuošę, išradingai ir originaliai pristatė savo vietovės pavadinimo kilmę, supažindino su lankytinomis savo krašto vietomis.
 
Labai pasiteisino renginio forma – viktorina, kurioje naudojome ir šiuolaikines technologijas. Kiekvienai komandai teko po vieną užduotį ar klausimą apie Lietuvą, kuriuos vaikai galėjo perskaityti ekrane. Tai žadino jų smalsumą, dėmesingumą, aktyvumą. Teisingai atsakius, ekrane pasirodydavo vis kitokia šypsenėlė. Tai vaikus labai džiugino, jie nekantraudami ir su ovacijomis pasitikdavo šypsenėles. Įsitikinome, kad tokia renginio forma vaikams yra patraukli ir naudinga, nes mobilizuoja vaikus mąstyti, aktyviai dalyvauti.