Emokykla.lt
Populiarios temos:
Edukacija Projektai Kompleksinė pagalba Specialieji poreikiai Skaitymas Vaiko kalba Vaiko raida Vaiko sveikata Vaiko ugdymas  
Vartotojų straipsniai Dideli mažųjų eksperimentai
 

Dideli mažųjų eksperimentai

2015-01-13
Dideli mažųjų eksperimentai
Jolanta VARANAVIČIENĖ, auklėtoja ekspertė
Karmėlavos lopšelis-darželis „Žilvitis“
Vaikai domėjosi, kodėl kiaušinis suminkštėja acte, kaip iš siūlo ir indelio nuo jogurto išgauti gaidžio giedojimą, kodėl mineralinio vandens butelyje „šoka“ razinos?  
Ar darželinukai gali suvokti fizikos paslaptis? Kokias vaiko galias galima vystyti atliekant eksperimentus? Ar tai saugu? Kokias emocijas vaikui sukelia mokslinių paslapčių atskleidimas? Į šiuos klausimus siekė atsakyti Karmėlavos lopšelio-darželio „Žilvitis“ pedagogės, organizuodamos eksperimentų dienas „Mažieji mokslininkai tiria“. Šis edukacinis projektas yra viena iš tarptautinio Erasmus plius projekto „Lėlių misija: vaikystė be sienų“ veiklų. Be Karmėlavos darželio šiame didžiuliame projekte dalyvauja ikimokyklinio ugdymo įstaigos iš Nyderlandų, Rumunijos, Italijos, Bulgarijos, Portugalijos, Ispanijos ir Makedonijos.
 
Grupių auklėtojos parinko eksperimentus, kuriuos galėtų atlikti su vaikais arba vaikai galėtų atlikti juos patys. Ar gali būti didesnis džiaugsmas už vaiko nuostabą: „Pažiūrėk, ką aš padariau!“. Kiekvieną dieną vaikų laukė vis naujas „stebuklas“, vis naujas pažinimo džiaugsmas.
 
„Saulučių“ grupės vaikai (auklėtojos Jolanta Varanavičienė ir Elena Zavodskienė) domėjosi, kodėl kiaušinis suminkštėja acte, kaip iš siūlo ir indelio nuo jogurto išgauti gaidžio giedojimą, kodėl mineralinio vandens butelyje „šoka“ razinos?  
 
„Žvaigždučių“ grupėje (auklėtoja Ona Nemurienė) vyko tikri stebuklai! Vaikai išmoko  paimti monetą iš lėkštės, sklidinos vandens, nesušlapę rankų. Ar kiekvienas taip sugebėtų?
 
„Nykštukų“ grupės vaikai (auklėtojos Rosita Alionienė ir Virginija Venslovienė) rašė ant popieriaus slaptuoju raštu, o po to popierių kaitino žvakės liepsnoje ir „skaitė“ piešinius. Be to, jie sukūrė tikrą, veikiantį ugnikalnį!
 
Ypatingai pirmaisiais moksliniais eksperimentais domėjosi „Kiškių“ grupės vaikai (aukl. Jūratė Degutienė), kurie jau kitais metais keliaus į mokyklą. Jie gamino druskos kristalus ir netgi... sukėlė lietų grupėje!
 
Mažieji labai mėgsta eksperimentuoti. Jausmas, kuomet auklėtoja „sukuria stebuklą“, leidžia patiems vaikams jį pakartoti ir taip atskleisti to „stebuklo“ mokslinę prigimtį yra nepakartojamas. Vaikai visuomet nori išsiaiškinti, kaip viskas vyksta. Dar geriau, kai jie gali tai padaryti patys.