Emokykla.lt
Populiarios temos:
Edukacija Projektai Kompleksinė pagalba Specialieji poreikiai Skaitymas Vaiko kalba Vaiko raida Vaiko sveikata Vaiko ugdymas  
Vartotojų naujienos Projektas „Knygą vartau, viską žinau“ skatino domėtis knyga
 

Projektas „Knygą vartau, viską žinau“ skatino domėtis knyga

2016-01-04
Susijusios temos: Skaitymas
Projektas „Knygą vartau, viską žinau“ skatino domėtis knyga
Ramunė ČIGIENĖ
Biržų lopšelis-darželis „Drugelis“
 
Biržų lopšelyje-darželyje „Drugelis“ prieš Kalėdas kartu su socialiniais partneriais įgyvendinome savaitės trukmės projektą „Knygą vartau, viską žinau“. Jo metu darželinukams organizavome veiklas ir kūrėme situacijas, kurios ugdė gebėjimus klausytis, kalbėti, domėtis knyga, žodžiais ir raidėmis.
 
Viena veiklų – klausytis gyvo pasakų sekimo ir knygų skaitymo. Lietuvių liaudies pasakas „Vištytė ir gaidelis“ ir „Lekiantis laivas“ vaikams išraiškingai sekė Biržų kultūros centro Boriso Dauguviečio teatro aktorė Jolita Braškė. Vaikus sužavėjo aktorės įtaiga, gebėjimas bendrauti, balso intonacijos.
 
Prieš popietės miegą Biržų Kaštonų pagrindinės mokyklos mokiniai mažiesiems skaitė knygeles: Linos Žutautės „Kakė Makė ir pabėgusios ausys“ ir Salomėjos Pečiulytės „Noriu šuniuko“. Džiaugėmės šia bendryste, nes dauguma skaičiusiųjų – buvę darželio auklėtiniai.
 
„Močiutės seklytėlėje“ vaikai klausėsi profesionalių aktorių sekamų pasakų garso įrašų. Priešmokyklinukus sudomino Rolando Kazlo įtaigus pasakos „Katinas piemuo“ perteikimas, Dalios Michelevičiūtės „Pasakos apie gaidelį miegalių“ ir Onos Puckoriūtės „Lapės gudrybių maišas“ šmaikštūs ir kontrastingi porinimai. Vaikai ne tik įdėmiai klausė, bet ir atpažino veikėjus, įvardijo jų poelgius, atkartojo retus lietuvių liaudies posakius.
 
Popiečių metu darželinukai žiūrėjo animacinius filmukus – knygų ekranizacijas: lietuvių liaudies pasakas „Katinėlis ir gaidelis“, „Vilkas ir septyni ožiukai“, Hanso Kristiano Anderseno „Coliukė“, rusų liaudies pasaką „Lydekai paliepus, man panorėjus“, atliko auklėtojų ir draugų pateiktas užduotis.
 
Projekto metu įsitraukėme į šalyje vykdomą akciją „Knygų Kalėdos“. Priešmokyklinukai ir penkiamečiai tapo savanoriais ir kiekvieną rytą skirtingų grupių vaikams darželio bibliotekoje sekė pamėgtas, žinomas pasakas: „Saulė, mėnulis ir žemė“, „Pagrandukas“, „Pelytė pasipūtėlė“, „Saulės ir vėjo ginčas“ ir kitas. Mažieji ne tik įdėmiai klausėsi, bet ir atsakė į klausimus, bandė apibūdinti pasakų personažus.
 
Knyga – viena ugdymo priemonių, skatinanti smalsauti, pažinti ir išmokti. Projekto metu vaikai su įvairiomis knygomis susipažino edukacinėse išvykose į knygyną, biblioteką, kavinę. Vaikai išsiaiškino, kas yra knygynas, bibliotekoje pasigamino knygų skirtuką, kavinėje vartė knygeles, vaišinosi, bendravo vieni su kitais, net dainavo.
 
Visą savaitę darželyje veikė kūrybinės dirbtuvės: „Dailės studijoje“ vaikai piešė žinomų pasakų („Raudonkepuraitė“, „Trys paršiukai“, „Auksinė žuvelė“ ir kitų) personažus. Interaktyvioje lentoje kūrė elektroninę pasakų knygą, kurioje „apgyvendino“ pasakas „Žvėrys duobėje“, „Saulė ir vėjas“, „Vilkas ir septyni ožiukai“, „Saulė, mėnulis ir žemė“, „Trys kačiukai“ ir kitas.
 
Aktyviai projekte dalyvavo ir vaikų tėveliai. Jie ne tik dovanojo knygeles darželio bibliotekai, bet kartu su vaikais fotografavo mieste įvairius užrašus, iškabas, o nuotraukas elektroniniu paštu siuntė į darželį. Iš nuotraukų buvo sukurtas elektroninis fotoalbumas „Kalbančios nuotraukos“ – puiki metodinė priemonė. Juo naudodamiesi vaikai mokėsi pažinti raides, pastebėti žodžius, bandė juos perskaityti, atpažinti Biržų miesto įvairias vietas, pastatus.
 
Paskutinę projekto dieną atliktus darbus ir veiklas pristatė patys vaikai: pasakodami, aiškindami, komentuodami ir dainuodami.