Emokykla.lt
Populiarios temos:
Edukacija Projektai Kompleksinė pagalba Specialieji poreikiai Skaitymas Vaiko kalba Vaiko raida Vaiko sveikata Vaiko ugdymas  
Vartotojų naujienos Kalbos savaitė Vilkaviškio lopšelyje-darželyje „Pasaka“
 

Kalbos savaitė Vilkaviškio lopšelyje-darželyje „Pasaka“

2018-03-30
Kalbos savaitė Vilkaviškio lopšelyje-darželyje „Pasaka“
Edita ANDRIULIONIENĖ
Vilkaviškio lopšelis-darželis „Pasaka“
 
„Gyvas žodis gieda kaip paukštis“ – taip pavadinome kalbos savaitę, skirtą Lietuvių kalbos dienoms ir Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dienai paminėti.
 
Kovo 5-ąją skyrėme kunigaikščiui Šv. Kazimierui pagerbti. Darželio galerijoje surengėme parodą „Pilis kaip šventovė – pilis kaip namai“. Parodai pilių maketus kūrė ugdytiniai ir jų auklėtojos, tėveliai ir seneliai.
 
Apie kalbą yra sukurta daugybė posakių, vienas jų – „žodis kaip žvirblis“ – padiktavo kitos dienos temą „Čiulbėkim kaip paukščiai“. Rytmetis buvo skirtas kalbos puoselėjimui ir turtinimui. Grupėse vyko susitikimai, pokalbiai, viktorinos, į kurias grupės kvietė vienos kitas: viena grupė – bendrojo ugdymo, kita – specialiojo (mūsų darželyje yra 4 grupės, kuriose ugdomi vaikai, turintys specialiųjų poreikių).  
 
Trečiąją savaitės dieną skyrėme tarmiškiems žodžiams ir, pasikvietę į pagalbą tėvelius bei senelius, rinkome suvalkietiškus žodžius. Jei tarmiški žodžiai, kuriais kalbėjo mūsų proseneliai, dar naudojami, tai mes juos drąsiai galime vadinti  „gyvais žodžiais“. Tokių surinkome per šimtą. Pastebėjome, kad nemažai turime žodžių – klajūnų, kurie atkeliavo iš kaimyninių šalių. Pasitarę nusprendėme, kad žodžių kilmės paieškas verčiau paliksime kalbininkams, o patys stengsimės išsaugoti kuo daugiau autentiškų žodžių, kuriuos kartu su pasakomis užrašė ir ateities kartoms paliko mūsų kraštietis Jonas Basanavičius.
 
Ketvirtąją savaitės dieną lauke iškilmingai atidarėme „Rainių mokyklą“. Visą mokyklėlę papuošėme raidėmis, kurios susijungusios papasakojo vieno Rainio istoriją pagal Z. Gaižauskaitės eilėraštį „Mokytas katinas“.
 
Baigiamoji diena „Gražiausi žodžiai Tau, Tėvyne!“ vainikavo visos savaitės veiklas. Stebėjome kiekvienos grupės pilių pristatymus didžiajame ekrane, įteikėme padėkas tėveliams ir vaikams, kurie rinko žodžius. Visi kartu pasidžiaugėme respublikiniu projektu „100 gražiausių akimirkų Lietuvai“, kurį inicijavome ir kvietėme prisijungti visas ikimokyklinio ugdymo įstaigas, turinčias pavadinimą „Pasaka“ (šio projekto akimirkas galima pamatyti internetinėje svetainėje www.darzelispasaka.lt).