Emokykla.lt
Populiarios temos:
Edukacija Projektai Kompleksinė pagalba Specialieji poreikiai Skaitymas Vaiko kalba Vaiko raida Vaiko sveikata Vaiko ugdymas  
Tėvams Ar jau laikas eiti į darželį?

Ar jau laikas eiti į darželį?

2015-08-06
Susijusios temos: Šeima
Ar jau laikas eiti į darželį?
Joana Grygutis, psichologė
Nors, augindami vaiką namuose, galite skirti jam daugiau dėmesio, kartu karpyti, skaityti, spalvinti ar daryti kitokius dalykus, tačiau nesugalvosite tokių žaidybinių veiklų, kokias organizuoja ikimokyklinio amžiaus vaikų specialistai. 
Ar jau laikas eiti į darželį?
 
Jei matote, kad Jūsų vaikas nori bendrauti su bendraamžiais, tai ženklas, kad jis yra pasirengęs keliauti į darželį. Kai vaikas ilgesingai stebi žaidžiančius vaikus, nepraleidžia progos prisijungti prie jų, nemanykite, kad jam atsibodo būti su mama. Gali būti, kad jis tiesiog paaugo ir perėjo į kitą vaikystės etapą.
 
Tarp dvejų su puse ir trejų metų vaikas pamažu pradeda kontroliuoti savo elgesį.. Apie trečiuosius gyvenimo metus vaikas jau pradeda žaisti drauge su kitais vaikais, o ne šalia jų. Tokio amžiaus vaikas jau geba šiek tiek palaukti, valdyti savo emocijas, blogą nuotaiką ir, aišku, jis gali kurį laiką pasilikti be mamos – su draugais.
 
Sprendžia mama
 
Tėvai, ypač mamos, kurios daugiausiai laiko praleidžia su savo vaikais, dažnai svarsto, ar jau laikas vaikui keliauti į darželį. Atminkite – Jūs esate geriausi savo vaiko auklėjimo ekspertai.. Būtent  mama gali įvertinti, ką ir kaip jos vaikas geba, o prie ko dar verta padirbėti, tad nepasiduokite aplinkinių patarimams (neretai prieštaringiems). Pašaliniai gali tik patarti, tačiau spręsti privalote Jūs, nes tik Jūs geriausiai pažįstate savo vaiką ir žinote situaciją.
 
Atminkite, kad vaikui galimybė būti iki 3 metų su mama – ideali sąlyga vystymuisi. Vėliau vaiko poreikiai kinta ir į juos būtina atsižvelgti. Vaikai skirtingu laiku išmoksta sėdėti, ropoti, vaikščioti ir kalbėti, tad ir pasirengimas darželiui yra individualus. Vienas vaikas, sulaukęs trejų metų, puikiai pritaps darželyje, o kitas – gal ir ne. Neverta per daug baimintis, kad nelankantis darželio vaikas bus mažiau išprusęs ar nesusiformuos tam tikri bendravimo įgūdžiai ir t. t. 
 
Gyvenimas grupėje
 
Aišku, šiek tiek skiriasi vaikai, auginami namuose, ir lankantys darželį. Nors, augindami vaiką namuose, galite skirti jam daugiau dėmesio, kartu karpyti, skaityti, spalvinti ar daryti kitokius dalykus, tačiau nesugalvosite tokių žaidybinių veiklų, kokias organizuoja ikimokyklinio ugdymo specialistai. Be to, net jei visą dieną žaistumėte su vaiku, tai neatstos buvimo tarp bendraamžių.
 
Lankantys darželį vaikai paprastai yra labiau socialiai išsivystę. Jie turi daugiau bendravimo įgūdžių – kasdien lavina atleidimo ir atsiprašymo įgūdžius, mokosi laukti savo eilės, derėtis, ginti savo teises ir pan.
 
Darželinukai paprastai yra savarankiškesni, nes privalo išmokti tų dalykų, kuriuos namuose augantiems vaikams padeda atlikti tėvai ar močiutės. Galima manyti, kad vaikas, lankęs darželį, jausis saugiau  ir pradėjęs lankyti mokyklą, lengviau supras mokytojos instrukcijas ir joms greičiau paklus, galbūt (nors nebūtinai) greičiau ir sklandžiau pradės rašyti..
 
Svarbu nesureikšminti galimų skirtumų. Jei manote, kad galite užtikrinti vaikui gerą ugdymą namuose, turite laiko ir energijos kartu piešti, spalvinti, daug skaitysite ir nenorite, kad Jūsų vaikas lankytų darželį, – turite tokią teisę. Svarbu pasirūpinti, kad vaikas turėtų galimybę pakankamai bendrauti su bendraamžiais. Galima su vaiku dažnai lankytis žaidimo aikštelėse, skatinti bendrauti su kitais vaikais, padėti užmegzti kontaktą su nepažįstamais vaikais. Šitaip vaikas irgi pasirengs mokykliniam bendravimui su kitais vaikais.
 
Vis dėlto, jei manote, kad darželis tinka Jūsų vaikui, patikrinkite, ar vaikas yra tam pasirengęs.
Trejų metų, kaip ėjimo į darželį, ribą vertinkite individualiai. Nors apie trečiuosius metus dauguma vaikų yra pasirengę likti kurį laiką be mamos su kitais vaikais, visgi kiekvienas vaikas – individualybė.
 
Prieš eidami į pirmą užsiėmimą darželyje, pasitikrinkite, ar:
  • Jūsų vaikas gali pasilikti be Jūsų neašarodamas, be nerimo? Ar gali pasilikti su kitu asmeniu (pavyzdžiui, kaimyne ar Jūsų drauge), mažiau pažįstamu nei močiutė;
  • vaikas ieško kontakto su kitais vaikais ir noriai su jais žaidžia? Ar jis pamažu išauga iš nuostatos „čia mano“;
  • vaikas gali numatyti, kada jam reikia eiti į tualetą? Ar moka savarankiškai nusirengti, susitvarkyti ir apsirengti pasinaudojęs tualetu;
  • vaikas geba savarankiškai pavalgyti;
  • vaikas yra smalsus, noriai mokosi naujų dalykų, yra pasirengęs patirti naujus iššūkius;
  • vaiko gyvenime neįvyko kas nors, kas gali jam kelti papildomą nerimą (persikraustymas, tėvų skyrybos, broliuko ar sesutės gimimas ar pan.)? Tam tikri įvykiai gali sustiprinti nerimą einant į darželį. Kartais verta palūkėti, kol padėtis taps ramesnė.
Pirmieji žingsniai darželyje
 
Prieš einant į ikimokyklinę įstaigą pabandykite sudominti vaiką darželiu, sužadinti jo smalsumą. Papasakokite jam apie galimybę susipažinti su naujais draugais, žaisti su jais įdomius žaidimus, apie žaislus, kurių namie neturi, įdomias veiklas, vedamas malonių auklėtojų, vaidinimus ar išvykas su grupe.
 
Sukurkite vaikui įspūdį, kad į darželį gali eiti tik tie vaikai, kurie yra dideli ir gali savarankiškai atlikti daug įvairių veiklų. Tegul vaikas mano, kad darželis – tai prizas už brandumą. Niekada negąsdinkite vaiko darželiu.. Pasilikti naujoje vietoje, kad ir kokia patraukli ji būtų, – didžiulis stresas. Jei vaikas manys, kad darželyje jo laukia nemalonumai – isterijos neišvengsite.
 
Tam, kad vaikas apsiprastų su darželiu, galite surengti ten ekskursiją. Pabendraukite su auklėtojomis, apžiūrėkite patalpas, pažaiskite žaidimo aikštelėje. Šitaip sušvelninsite pirmų dienų nerimą. Vaikas pateks į jam jau pažįstamą vietą. Būtų idealu, jei vaikas galėtų eiti į darželį kartu su pažįstamu vaiku, su kuriuo susitinka kasdien kieme ar kaimynystėje gyvenančiais berniuku ar mergaite, su kuriais dažnai bendrauja. Tada įtampa būtų  lengviau įveikiama – juk dviese drąsiau ir smagiau.
 
Jei nepaisant visų Jūsų pastangų vaikas vis tiek sunkiai išgyvens išsiskyrimą su Jumis, nenori eiti į darželį – duokite jam dar šiek tiek laiko. Galbūt dar mėnesį ar du verta palūkėti. Aišku, tai gali būti sunku padaryti, jei Jums reikia eiti į darbą. Todėl pratinimąsi prie darželio derėtų pradėti kiek anksčiau, nei jums teks grįžti į darbą. Neatidėliokite to ir pirmos vaiko dienos darželyje nesutapatinkite su savo pirma diena darbe.  
 
Papildo temą:
 
Daugiau psichologės Joanos Grygutis straipsnių:
Jei Jums kyla klausimų, susijusių su ikimokyklinio ar priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymu, parašykite mums: info@ikimokyklinis.lt. Ugdymo specialistai, teisininkai ir kiti specialistai mielai Jums atsakys. Daugiau klausimų ir atsakymų ieškokite skiltyje D.U.K.
 
Draudžiama bet kuriuo būdu ar pavidalu kitur naudoti ir platinti portale esančią tekstinę, grafinę informaciją be raštiško www.ikimokyklinis.lt sutikimo. Jei sutikimas gautas, būtina nurodyti www.ikimokyklinis.lt su nuoroda kaip šaltinį.