Emokykla.lt

Matau, girdžiu, liečiu, uodžiu, ragauju... (3 dalis)

2012-04-30
Matau, girdžiu, liečiu, uodžiu, ragauju... (3 dalis)
Daiva DOČKIENĖ, logopedė
Pirštuose skiriamoji erdvinė geba yra kur kas didesnė lyginant su kitomis kūno vietomis. Ši ypatybė praverčia neregiams, skaitantiems  Brailio raštu. Lytėjimo pojūtis ypač yra svarbus žmonėms, netekusiems regos. Tačiau šis pojūtis gali būti panaudojamas ir sveikiems žmonėms informacijai perduoti. 
 
Lytėjimo suvokimas ir jo lavinimas
 
Lytėjimas nėra lokalizuotas 
 
Lytėjimo suvokimas skiriasi nuo regos ir klausos tuo,  kad lytėjimas nėra lokalizuotas. Lytėjimo impulsai yra formuojami per odą, kuri turi lytėjimo receptorius. Receptoriai reaguoja į šaltį ir karštį, į slėgį. Visoje žmogaus odoje yra receptorių, tačiau įvairiose žmogaus kūno dalyse jie pasiskirstę nevienodai. Pavyzdžiui, pirštuose skiriamoji erdvinė geba yra kur kas didesnė lyginant su kitomis kūno vietomis. Ši ypatybė praverčia neregiams, skaitantiems  Brailio raštu. Lytėjimo pojūtis ypač yra svarbus žmonėms, netekusiems regos. Tačiau šis pojūtis gali būti panaudojamas ir sveikiems žmonėms informacijai perduoti. 
 
Kitas lytėjimo suvokimo aspektas yra kinestezinis – kūno ir galūnių padėties suvokimas. Tai yra sąlygojama receptoriais, esančiais sąnariuose. Receptoriai yra atsakingi už sąnario judėjimą tam tikra kryptimi ir reaguoja tiek į judėjimą, tiek į statinę poziciją. Šis suvokimas kartu veikia komfortą ir vykdymą, jis yra labai svarbus. 
 
Taktilinis stimuliavimas moko vaiką panaudoti savo ranką kaip lytėjimo ir griebimo organą, pajusti malonius ir nemalonius pojūčius, juos skirti, lavina pirmines rankų veiklos formas.
 
Žaidimai ir priemonės, skirti lytėjimo suvokimui lavinti
 
Lytėjimo maišeliai
Į maišelius įsiūti įvairių daiktų ir leisti vaikams pajusti, kas yra viduje. Vaikas turi pasakyti, ką jaučia liesdamas.
 
Surask tokį patį
Priemonės: akių raištis, kartoninės kortelės, įvairių medžiagų likučiai (oda, kailis, kamštis,  kilimas, švitrinis popierius, plakatinis popierius, aksomas ir kt.)
Ant porinių kortelių priklijuojama ta pati medžiaga. Žaidžiamas kaip paprastas atminties žaidimas, tik užrištomis akimis. Kortelės paguldomos taip, kad ta pusė, ant kurios priklijuota medžiaga, būtų viršuje. Suaugusysis vedžioja vaiko rankas. Vaikas turi liesdamas surasti vienodų kortelių porą. 
 
Masažas su spygliuotu kamuoliuku
Vaikai masažuoja vienas kitą su dygliuotais kamuoliukais. Vienas vaikas guli, kitas ridendamas per jį kamuoliuką, sako: koja, ranka ir t. t. 
 
Masažas su teniso ar masažo kamuoliukais 
Žaidžiama poromis. Pirmasis vaikas atsigula ant grindų, o antrasis pradeda ridenti kamuoliuką nuo kaklo žemyn, iki padų. Tada vaikai apsikeičia.
 
Lytėjimo dėžė
Dėžėje yra daug pakavimo medžiagos likučių (pavyzdžiui, stiroporo granulių) ir ten paslepiami 6 daiktai. Tokie patys daiktai padedami ant stalo. Vaikas turi surasti tokį patį daiktą dėžėje apgraibomis 
 
Paslaptinga dėžė
Imama batų dėžė , kurioje padaryta anga, per kurią vaikas gali įkišti ranką. Dėžėje guli 7 daiktai: kietas, minkštas, šlapias, kampuotas, apvalus ir t. t. Vaikas turi atpažinti kuo daugiau savybių ir pavadinti. 
 
Surask medį
Miške vaikas susiranda medį, kurį tam tikrą laiką (apie 2 min.) liečia, jaučia ir įsidėmi. Vėliau vaikas užrištomis akimis paeiliui privedamas prie dviejų medžių, iš kurių turi atpažinti „savo“ medį. 
 
Lytėjimo gatvė
Ant medinių plokščių priklijuojama daug skirtingų medžiagų: smėlio, žvyro, į tarpą pastatoma vonelė su vandeniu, priklijuojama taurių padėkliukų, kamščių, ryžių, vilnos, tarp jų pastatoma vonelė su žole ar šienu. Vaikai turi eiti „gatve“ užrištomis akimis ir basomis kojomis arba liesti rankomis. 
 
Paralelinis lietimas 
Batų dėžėje padaromos dvi angos dviem rankoms. Į dėžę įdedama įvairių daiktų poros. Vaikas turi iš karto abiem rankomis surasti du vienodus daiktus. 
 
Akmenukų ieškojimas 
Didelis stiklinis dubuo pripildomas raudonųjų pupelių. Tarp jų įmaišoma panašaus dydžio akmenukų (jei yra galimybė, – tauriųjų). Vaikas iš pradžių čiupinėja ir pajunta skirtumą atrištomis akimis, o vėliau bando surasti tuos pačius akmenukus užrištomis akimis.  
 
Kauliukas 
Pagaminti metimo kauliuką, kurio visos pusės apklijuotos skirtingų faktūrų medžiagomis: švitriniu popieriumi, kailiu, banguotu popieriumi ir t. t. 
 
Žaidimas su kauliuku 
Imamas didelis kartono lapas, ant jo nupiešiamas ratas, o jame nubraižoma daug kvadratų. Kvadratai apklijuojami guma, ryžiais, medžiaga, vata ir kt. Dideli metimo kauliuko šonai apklijuojami tomis pat medžiagomis. Kiekvienam vaikui duodamos žaidimo figūros. Žaidžia maža grupė žaidėjų.
Rato viduryje pastatoma pintinė su anksčiau minėtų medžiagų pavyzdžiais, vaikai liečia jas, ir įsidėmi jų ypatybes. Pasako, kokius pojūčius sukelia liečiamos medžiagos. Tą patį veiksmą bando atlikti užrištomis akimis.
Paskui žaidimo figūros sustatomos į starto liniją. Vienam vaikui užrišamos akys. Šis vaikas ridena kauliuką. Liesdamas kauliuko viršų, nustato, kas iškrito (pavyzdžiui, vata). Liesdamas kvadratus, ieško tokio pat laukelio, suradęs ten pastato žaidimo figūrą. Nusiima akių raištį. Žaidžia kitas vaikas.
 
Kas tu esi?
Vaikai susėda ratu. Vienas vaikas užrištomis akimis ropoja ratu ir liečia vieną vaiką. Lytėdamas jis atspėja, koks tai vaikas ir pasako jo vardą. 
Variantas: liesti galima tik veidą ar tik kojas.
 
Kruopos 
Dubenyje su ryžių kruopomis paslepiami daiktai. Vaikai turi juos surasti ir atpažinti. 
 
Picos kepimas
Imituojamas picos kepimas: ant nugaros užmaišoma ir išminkoma tešla, tada ji kočiojama, dedami produktai pagal vaikų skonį (dešra, sūris ir t. t.). Tada pica „pašaunama" į krosnį ir vėliau „pjaustoma" padėjus ant nugaros. 
 
Keistos grindys 
Iš įvairios grindų dangos: pūkuoto kilimėlio, plytelių, kokosų plaušo kilimėlio ir kt. nutiesiama „gatvė“. Eiti šia „gatve“ reikia basomis arba ropoti keturpėsčia, kad vaikai pojūčius pažintų ir delnais. 
 
„Aklųjų“ varžytuvės 
Sode ar kieme galima įrengti gatvę. Jai panaudoti įvairias medžiagas ir kliūtis: 
 • dėžę su vata;
 • suolą perėjimui; 
 • akmenis; 
 • stiroporo granules;
 • stalą pralindimui; 
 • riešutus; 
 • dubenį su šaltu vandeniu;
 • trampliną.
Taip pat galima padaryti takelius nučiuožimui, ropojimui padangomis, smėlio slalomą. Vaikai gali vesti per kliūčių ruožą vienas kitą ar savo tėvus užrištomis akimis. 
 
Medinė dėžė 
Imama medinė dėžė su angomis rankoms iš abiejų šonų. Į vidų dedama įvairių medžiagų lietimui: kailio, gumos, akmenukų, vatos ir t. t. Žaisti galima įvairiai: ridenti lytėjimo kauliuką ir ieškoti išridentos medžiagos ar daikto arba vaikas lytėdamas pasako, kokią medžiagą rado, o kitas turi surasti tokią pat. Vaikai gali pasiūlyti savo žaidimo taisykles.  
 
Kremai
Vaikai tepa save kremu ir stebi veidrodyje. 
 
Dušas 
Gaminamas iš lanko ir mėlyno maišo. Mėlynas maišas sukarpomas juostelėmis. Jos pritvirtinamos prie lanko. Lankas pakabinamas.
 
Vikšras 
Ant sienos priklijuojamas vikšro kūnas iš skirtingos faktūros apskritimų. Kojos pagaminamos iš kojinių, kurių viduje paslepiama įvairių daiktų čiupinėjimui. 
 
Pingvinas arba šiaurės lokys
Gyvūnas, kurio mes ieškome, gyvena krašte, kuriame jaučiasi šitaip: vaikui į rankytę įdedamas ledo gabaliukas arba ledo gabaliukas priliečiamas prie skruosto, kaktos. Kas juda per tokį paviršių?
 
Kas taip juda?
Gyvūnas, kurio mes ieškome, juda šitaip: pirštais ant vaiko nugaros piešiami gyvatės (sraigės, kiškio, meškos ir kt.) judesiai. Vaikas spėja, koks gyvūnas šitaip juda. 
 
Medžiagų rūšiavimas
Užrištomis akimis surūšiuoti skirtingas medžiagas.
 
Kibirų alėja 
Sustatomi kibirai su įvairios temperatūros vandeniu ir leidžiama vaikams pajusti temperatūrų skirtumus. 
 
Kas po antklode?
Po apklotu paslepiami įvairūs daiktai, kurie skiriasi savo medžiaga. Jie gali būti šalti (metalinis šaukštas), pūkuoti (pliušinis žaislas) ar šiurkštūs (šveitimo kempinė). Liesdami ranka vaikai bando atpažinti, kokį daiktą jie liečia, ir nusako jo savybes.
Galima žaisti ir taip: vaikas nusako, ką jaučia liesdamas, o kiti vaikai spėja, apie ką kalbama. 
 
Kieno veidas?
Liesti draugų veidus ir atpažinti.
 
Kas po mano kojomis?
Basomis jausti skirtingus grindų, žemės paviršius:
 • kiliminę dangą;
 • plyteles;  
 • medines grindis; 
 • kamštines grindis; 
 • akmenines grindis; 
 • pievą lauke; 
 • lauko plyteles; 
 • asfaltą; 
 • žvyrą; 
 • lauko takelį; 
 • suartą žemę; 
 • samanas; 
 • smėlį. 
Atkreipti dėmesį į paviršių skirtumus einant ne tik basomis, bet su batais: ar jaučiate per ką einate, kuo paviršiai skiriasi? Koks skirtumas einant skirtingais paviršiais? Ar jaučiame savo pėdas?
Patarimas: padarykite pėdų takelį iš skirtingų medžiagų koridoriuje ar kieme.
 
Atrink teisingai
Priemonės 
Įvairios lytėjimui skirtos medžiagos su skirtingais paviršiais:
 • kailis; 
 • faktūrinis tapetas;
 • audeklas; 
 • stiroporas; 
 • kamštis. 
Taip pat reikia tuščių margarino indelių ir akių raiščio.
Visos lytėjimui skirtos medžiagos turi būti poromis. Viena jų dalis pritvirtinama ant sienos, o po apačia pritvirtinama margarino dėžutė. Antra medžiagų dalis sudedama į dėžę kartu su akių raiščiu. Medžiagų pavyzdžius vaikai užrištomis akimis turi atrinkti ir sudėti į atitinkamus margarino indelius. 
 
Pasivaikščiojimas tamsoje
Priemonės (natūralios medžiagos):
 • žvyras; 
 • samanos;   
 • žievė; 
 • lapai; 
 • šienas; 
 • šiaudai.
Taip reikia turėti lankų, žvakių ir akių raištį.
 
Sporto salė užtamsinama, joje sukuriama jauki atmosfera su žvakėmis ir kitomis dekoracijomis. Ant grindų išdėliojami lankai, o juose – natūralios medžiagos. Vaikai suskirsto poromis ir basi vaikšto po patalpą. Vienas vaikas užsiriša akis, kitas veda „akląjį“ prie atskirų lankų ir padeda įžengti į lanką. Vaikas turi pasakyti, ant ko jis stovi. 
Vaikai gali pasiūlyti savo žaidimo variantus.  
 
Sėkmės!
 
Daugiau autorės straipsnių: 
 
Jei Jums kyla klausimų, susijusių su ikimokyklinio ar priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymu, parašykite mums: info@ikimokyklinis.lt. Ugdymo specialistai, teisininkai ir kiti mielai Jums atsakys. Daugiau klausimų ir atsakymų ieškokite skiltyje D.U.K. 
 
Draudžiama bet kuriuo būdu ar pavidalu kitur naudoti ir platinti portale esančią tekstinę, grafinę informaciją be raštiško www.ikimokyklinis.lt sutikimo. Jei sutikimas gautas, būtina nurodyti www.ikimokyklinis.lt su nuoroda kaip šaltinį.