Emokykla.lt

Stebuklinių pasakų herojai atgyja šešiametės kūriniuose iš plastilino

2014-02-13
Susijusios temos: Kūrybingumas Ugdymo įstaigos
Stebuklinių pasakų herojai atgyja šešiametės kūriniuose iš plastilino
Regina SERVUT, priešmokyklinio ugdymo pedagogė
Visagino lopšelis-darželis „Auksinis gaidelis“
Lipdymas iš plastilino teikia daug galimybių ugdyti vaiko kūrybingumą, vaizduotę, mąstymą, kantrybę, lavina rankų judesius. Kartu tai veikla, nereikalinga specialių gebėjimų. Kiekvienas vaikas gali būti kūrėjas, menininkas. 
Viena mėgstamiausių vaikų veiklų –  lipdymas iš plastilino
 
Vaikas geriausiai pažįsta pasaulį per pojūčius: matydamas, girdėdamas, pajausdamas, čiupinėdamas ar paragaudamas. Manipuliuodamas vaikas pažįsta pasaulį, todėl reikia sukurti tokią aplinką, kuri leistų pažinti ir ištirti daiktų savybes, pažinti save, savo kūrybos poreikį. Stebėdama vaikus grupėje, galiu patvirtinti, kad viena mėgstamiausių jų veiklų –  lipdymas iš plastilino. Kodėl vaikai taip mėgsta lipdyti iš plastilino?
 
Lipdymo metodika labai turtinga ir įvairi, suprantama ir įveikiama įvairaus amžiaus vaikams. Kiekvienas vaikas gali susikurti savo mažą pasaulį iš plastilino. Lipdymas teikia puikią galimybę modeliuoti pasaulį ir erdvę ir yra bene labiausiai apčiuopiama meninės kūrybos forma.
 
Vaikas mato ne tik tai, ką sukūrė, bet gali paimti, pačiupinėti, pagal norą ir nuotaiką pakeisti vaizdą. Pagrindinis „įrankis“, reikalingas lipdymui, – rankos. Todėl lipdymo įgūdžiai priklauso ne nuo to, kaip vaikas moka laikyti teptuką, pieštuką arba naudotis žirklėmis, o nuo to, kaip geba manipuliuoti rankomis.
 
Lipdymas – nesudėtingas kūrybos metodas, kurį vaikas gali perprasti savarankiškai, be auklėtojų ir tėvų pagalbos. Iš vieno plastilino gabalėlio galima sukurti daugybę naujų ir įdomių lipdinių. Lipdymas iš plastilino teikia daug galimybių ugdyti vaiko kūrybingumą, vaizduotę, mąstymą, kantrybę, lavina rankų judesius. Kartu tai veikla,  nereikalinga specialių gebėjimų. Kiekvienas vaikas gali būti kūrėjas, menininkas. O jeigu šalia yra sumanus ir  taktiškas suaugusysis, kuris geba laiku padėti ir palaikyti, lipdymas tampa mėgstamiausiu užsiėmimu.
 
Lipdymas iš plastilino ne tik įdomi, bet ir labai naudinga veikla, kuri kompleksiškai veikia vaiko raidą, plėtoja vaizduotę, erdvinį mąstymą, ugdo smulkiosios motorikos įgūdžius; formuoja gebėjimus planuoti darbą, siekti tikslų įgyvendinimo. Bet svarbiausia ir vertingiausia yra tai, kad lipdymas  ugdo meninius vaiko gebėjimus. Vaikas mokosi matyti, jausti, vertinti ir kurti.
 
Šešiametės Kristinos plastilininis pasaulis
 
Visagino lopšelio-darželio „Auksinis gaidelis“ grupės „Žvaigždutės“ ugdytinė šešiametė Kristina Dunder sukūrė savo mažą plastilinį pasaulį. Kokios nuostabios jos skulptūrėlės!  Mergaitė itin vikriai formuoja plastilino gabalėlius ir jungia juos į  norimus vaizdus. Pasiūlau Kristinai paįvairinti kūrinius, panaudojant kaip pagrindą akmenėlius, kompaktines plokšteles ir kt. Mergaitė tik paklausė: „O ką nulipdyti?“ „Sukurk pasaką,“ – pasiūliau mergaitei. Ir Kristina pradėjo kurti stebuklingos išvaizdos personažus iš įvairių pasakų: auksines žuvytes, undinėles,  elfus iš pasakos „Sniego karalienė“ ir daug kitų pasakų herojų...
 
Norėčiau atkreipti dėmesį į skulptūrėlių dydį: kai  kurios iš jų vos mygtukų dydžio. Mes šalia skulptūrėlių padėjome degtukų dėžutę: net lyginant su degtukų dėžute jie atrodo maži!
 
Labai norėjome šias stebuklingas skulptūrėles parodyti lopšelio-darželio vaikams ir jų tėvams, todėl suorganizavome individualią Kristinos kūrybinių darbelių parodą „Žaisliukai iš plastilino“. Vaikai, stebėdami, kaip kūrė Kristina, irgi panoro būti kūrėjais. Jų darbelius taip pat pristatėme parodoje.
 
Prieš įtraukiant  vaikus į veiklą su plastilinu, pirmiausia reikėtų papasakoti apie šią medžiagą. Reikėtų parodyti, ką galima nulipdyti iš plastilino ir pradėti lipdyti nuo nesudėtingų daiktų, pavyzdžiui, gyvatės arba kamuoliuko. Svarbiausia – atskleisti plastilino savybes.. Būtina paaiškinti vaikui, kad nereikia laukti greitų rezultatų, tačiau reikia įdėti pastangų ir turėti kantrybės. Vaikui sukūrus pirmus darbelius, reikia pastatyti juos matomoje vietoje ir džiaugtis kartu. Ugdant vaikus nėra ir negali būti smulkmenų, o tokie džiuginantys žaidimai su plastilinu skatina vaikus būti įvairiapusiškus.