Emokykla.lt
Populiarios temos:
Edukacija Projektai Kompleksinė pagalba Specialieji poreikiai Skaitymas Vaiko kalba Vaiko raida Vaiko sveikata Vaiko ugdymas  
Dalijamės patirtimi Kaip ugdyti vaikų toleranciją kitos rasės žmonėms?

Kaip ugdyti vaikų toleranciją kitos rasės žmonėms?

2020-09-21
Kaip ugdyti vaikų toleranciją kitos rasės žmonėms?
Simona Šimkutė
Ikimokyklinio ugdymo mokytoja, edukologijos mokslų magistrė
Lietuvoje tarpkultūriškumo jausmo ugdymas ikimokyklinio amžiaus vaikams būna dažnai užmirštas. Žinoma, didžiuosiuose miestuose vaikai tikrai daug daugiau susiduria su kitos rasės vaikais ir suaugusiais, jiems tampa įprasta kitos rasės atstovai. Dažnai mokosi toje pačioje mokykloje ar darželio grupėje. O kaip likusi Lietuvos dalis? Ar yra pakankamai ugdoma tolerancija darželyje kitos rasės žmonėms? Kaip vaikai reaguoja ir priima kitokios išvaizdos ar kūno spalvos vaikus?
 
Iškilus šiems klausimams nutariau padaryti nedidelį tyrimą savo 4–5 metų vaikų grupėje ir išsiaiškinti ką jie mano apie kitos rasės vaikus. Tyrimo tikslas buvo ištirti ką vaikai mano apie negridų, australoidų ir europeoidų rasės vaikus.
Žaidimo forma vaikams rodžiau nuotraukas, kuriose buvo negridų, australoidų ir europeoidų rasės vaikai. Iš savo trumpo tyrimo išsiaiškinau:
  1. Vaikai mieliau renkasi žaisti su europidų rasės vaikais.
  2. Vaikai negali konkrečiai įvardinti kodėl nenori žaisti su australonegridų rasės vaikais.
  3. Paprašius vaikų papasakoti kaip atrodo australonegridų rasės vaikai, pirmiausia jie įvardija: juoda oda, juodi plaukai, ausys juodos, akys baltos ir t. t.
  4. Paprašius vaikų papasakoti kaip atrodo europidų rasės vaikai, pirmiausia jie įvardija: toks kaip aš, balta oda, plaukų spalva, rankos baltos ir t. t.
Apžvelgus rezultatus, supratau, kad mažai į savo ugdymo procesą įtraukiu veiklų, kurios būtų susijusios su tarpkultūriškumu, tolerancijos skatinimu ir tiesiog supratimu apie kitos rasės žmones. Dabar stengiuosi dažniau su vaikais daryti veiklas kurios skatintu vaikus mąstyti, domėtis, suprasti ir norėti bendrauti su kitos rasės vaikais. Manau, kad tolerancija pati neišsiugdys, o mes pedagogai galime bent truputį padėti vaikams suprasti, diegti tolerancijos vertybes. Nuotraukose matote kokias ugdomąsias veiklas atlikome su vaikais.