Emokykla.lt
Populiarios temos:
Edukacija Projektai Kompleksinė pagalba Specialieji poreikiai Skaitymas Vaiko kalba Vaiko raida Vaiko sveikata Vaiko ugdymas  

Čia tik šiukšlytė...

2020-11-13
Susijusios temos: Vaiko ugdymas
Čia tik šiukšlytė...
Regina Dabužinskienė
Vilniaus lopšelio-darželio „Šermukšnėlė“ mokytoja metodininkė
Ingrida Urbanavičiūtė
Mokytoja metodininkė, laikinai einanti direktorės pareigas
Viskas prasideda nuo mažmožių. Tik veikdami mes pažįstame gamtą, mokomės rūpintis ja. Tie maži dalykai, nuveikti vardan Žemės išlikimo, skatina mus mąstyti, veikti, dalintis patirtimi. 
Mums rūpi mūsų planetos ateitis. Ekologinės kultūros aktualumas nenuginčijamas, net patys mažiausieji jau suvokia, kad nori gyventi švarioje žemėje. Pastaruoju metu ypatingai dažnai organizuojami įvairūs ekologiniai projektai, o Vilniaus lopšelio-darželio „Šermukšnėlė“ bendruomenė stengiasi daugelyje jų dalyvauti. Didžiausią galimybę prisidėti prie ekologinio švietimo turime mes – ugdytojai, juk ugdydami ekologinį vaikų mąstymą, nuo mažų dienų formuojame įpročius bei įgūdžius, ir ateities kartai tai bus savaime suprantama gyvenimo nuostata.
Viskas prasideda nuo mažmožių. Tad mūsų darželyje nuolat verda darbas. Visa darželio bendruomenė nuveikė daug prasmingų darbų: gaminome priemones, kūrėme veiklas ir taikėme įvairius metodus, skatinančius vaikus pažinti gyvąją ir negyvąją gamtą, domėtis žmonių poveikiu aplinkai, atliekų rūšiavimu...
 
Priešmokyklinukų ir vyresniųjų grupių auklėtojos, vaikai ir tėveliai darželio galerijos palangę papuošė iš gamtinių medžiagų gamintais girinukais, o darželio traukinuke „įsitaisė“ pasaka „Karvė verpėja“, lentynose įsikūrė darbeliai iš antrinių žaliavų, laiptines puošia vaikų darbeliai, lauke įrengtas informacinis stendas, skirtas geriau pažinti medžius. Didžiuojamės darželio projektu „Eko...“ – iš antrinių žaliavų pedagogės gamino šiukšlių karalienę: viena sumeistravo šiukšlių mašiną, kita – šluotą, trečia – žiurkę, ketvirta, penkta, šešta – lėles iš plastiko, reklaminių žurnaliukų, net kojinių. Aš, auklėtoja Regina Dabužinskienė, sužavėta tokios netikėtos šiukšlynų karalienių įvairovės, sukūriau pasaką „Šiukšlynų karalienė“, kuri virto vaidinimu. Įsitikinome, kad pasaka – tai sėkmės raktas, kuris visada atrakina duris į pažinimą ir randa kelią net į mažiausias širdeles.
 
Nuveikus nemažai darbų, aš, laikinai einanti direktorės pareigas Ingrida Urbanavičiūtė, pasiūliau pasidalinti nuveiktų darbų rezultatais su kolegėmis iš kitų darželių, pasisemti jų patirties, todėl 2020 m. spalio 8 d. surengėme konferenciją „EKO gyvensena ir aplinkosauga. „Čia tik šiukšlytė...“ Konferencijoje dalyvavo auklėtojos iš Vilniaus lopšelių-darželių bei viešnios iš Vilniaus miesto savivaldybės. Konferencijos metu pristatyti 8 žodiniai ir 4 stendiniai pranešimai, kurie atskleidė pedagogų išmonę ir meistriškumą formuojant ekologišką mažųjų gyvenseną ir aplinkosaugos suvokimą. Tie maži dalykai, nuveikti su vaikais vardan Žemės išlikimo, nuskaidrino visų konferencijos dalyvių nuotaiką, o tada ir žolė atrodo žalesnė, ir medžiai rudeniškai spalvingesni, jautėme, kad ten, toli Arktyje, baltosios meškos dėkoja mums už išsaugotą ledyno plotelį.
 
Ši konferencija – tikrai ne darbų pabaiga. Mes ir toliau stengiamės įžiebti vaikų širdelėse meilę gamtai. Nuolat vykdome Vaisių ir daržovių bei pieno vartojimo skatinimo vaikų ugdymo įstaigose programą, kurią remia Europos Sąjunga, o administruoja bei vykdo VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūra kartu su Žemės ūkio ministerija. Vykdant šią programą aplinkos tvarkymo ir medžių priežiūros paslaugų firma „Arbora“ lapkričio pradžioje mūsų kieme pasodino vaismedžių sodą. Kuris, tikimės, gražiai sužaliuos ir duos vaisių ne tik mūsų kūnui, bet ir sielai.