Emokykla.lt
Populiarios temos:
Edukacija Projektai Kompleksinė pagalba Specialieji poreikiai Skaitymas Vaiko kalba Vaiko raida Vaiko sveikata Vaiko ugdymas  
Bendri straipsniai Santykiai su vaikais: nepamirškime, kad esame lygiaverčiai

Santykiai su vaikais: nepamirškime, kad esame lygiaverčiai

2019-02-21
Santykiai su vaikais: nepamirškime, kad esame lygiaverčiai
Miglė RIMEIKĖ
„Vaikystė – tai didelė žemė, iš kurios mes visi kilę,“ – į šiuos Antuano de Sent Egziuperi žodžius derėtų gerai įsiklausyti. 
„Mums, suaugusiesiems, dažnai atrodo, kad vaikystė prabėgo tarsi trumpa akimirka, tačiau joje įgytas patyrimas, džiaugsmai ir nusivylimai, ieškojimai ir atradimai didele dalimi nulėmė, kokiais žmonėmis tapome,“ – pastebi „Šiaurės licėjaus“ ugdymo vadovė Kaune Rūta Kuodienė.
 
Pagarba vienas kitam
 
Tiek mokytojai, tiek tėvai turėtų stengtis užtikrinti, kad vaikai įgytų kuo daugiau įvairiapusės patirties mokslo, bendravimo, kultūros srityse. Bendravimas nuo pat mažų dienų turėtų būti grįstas pagarbos sau ir kitam žmogui principu. Pavyzdį, kaip turėtų elgtis ir bendrauti, vaikai ima iš aplinkos, stebėdami juos supančius žmones bei jų elgesį, tarpusavio santykius. Taigi, greta esantys suaugusieji tampa pirmaisiais teisingo elgesio pavyzdžiais. „Susipažinusi su kiekvienu nauju savo mokiniu ir jo šeima visada akcentuoju, kad pirmasis dalykas, kurį jiems dovanoju ir to paties tikiuosi iš jų, yra pagarba. Gerbiu vaiko ir jo tėvų nuomonę, įsitikinimus bei pažiūras, todėl prašau iš jų to paties,“ – pasakoja R. Kuodienė. Rodydami pagarbą vaikams ne tik mokome juos taip pat elgtis ir su kitais, bet tuo pačiu suteikiame jiems pasitikėjimo savimi, parodome, kad jų nuomonė ar mintys yra tokios pat svarbios kaip ir suaugusiųjų.
 
Labai svarbu nepamiršti, kad tiek vaikai, tiek suaugusieji yra lygiaverčiai žmonės, kurie taip pat jaučia, mokosi, išgyvena, o skiriasi tik žinių ir patirties kiekiu.
 
Vaikų elgesys – suaugusiųjų elgesio atspindys
 
Tėvai ir mokytojai tuo pat metu yra ir lyderiai, ir auklėtojai, ir draugai. Visi vaidmenys labai svarbūs, tačiau esminė jų atlikimo sąlyga yra nuoširdumas ir lygiavertiškumas. Jei mes vaikų neišklausysime, neklausime jų nuomonės, tiesiog nurodinėsime jiems ką ir kaip daryti – labai greitai jie dėmesio pradės reikalauti tiesiog krisdami ant žemės ir verkdami, vietoje to, kad gražiai kalbėtųsi. Taip pat, nesant tarpusavio nuoširdumo, greitai atsiranda ir vaikų manipuliacijos, kurios laikui bėgant tik stiprėja.
 
Labai svarbu parodyti vaikams, kad jais pasitikima, kad svarbi jų nuomonė – tada ir mažieji pradės „stiebtis“, mokysis elgtis kaip lygiaverčiai mūsų draugai. „Aš nebijau vaikams pasakyti, kaip jaučiuosi, kodėl liūdžiu ar pykstu, tačiau tai sakydama pykčio niekada nenukreipiu į kitą asmenį. Nuoširdžiai sakydama, ko iš jų tikiuosi, skatinu juos elgtis taip pat. Toks atvirumas ne tik padeda man pelnyti vaikų pasitikėjimą, bet ir įkvepia juos būti atvirais, nebijoti rodyti bei įvardinti savo jausmų, minčių, – pastebi „Šiaurės licėjaus“ ugdymo vadovė Kaune. – Susipažindama su mokiniu visada priklaupiu, nes tikiu, kad bendravimas ne iš aukšto ir tiesioginis akių kontakto palaikymas kuria pasitikėjimu ir lygiavertiškumu grįstą ryšį.“
 
Įtraukite vaikus į sprendimų priėmimą
 
„Šiaurės licėjuje“ dažnai sakome, kad mokyklą kuria vaikai, ir tai ne iš piršto laužti žodžiai,“ – pavyzdžiais dalijasi R. Kuodienė. Savaitės temos pristatymo metu su vaikais diskutuojama, ką jie jau žino nurodyta tema, ką norėtų sužinoti, taip patys mokiniai pakreipia mokymo turinio organizavimą viena ar kita kryptimi. Mokykloje nėra bausmių ar nuobaudų sistemos, tačiau taikomi pozityviosios disciplinos principai: iškilus vienai ar kitai problemai vaikai renkasi į ratelį ir jame diskutuoja apie iškilusią problemą, siūlo jai prevencijos priemones ir pasekmes, jei vis dėl to nepavyksta išvengti sunkumų. Mokytojas diskusijoje nedalyvauja, tik ją moderuoja. Patys vaikai stebi, kad jų tvarkos būtų laikomasi, ir taip ugdosi savarankiškumą bei pareigingumą.
 
Tėvų ir mokyklos vaidmenį vaiko gyvenime ir jų darnos svarbą Rūta Kuodienė plačiau gvildens kovo 13 d. 18 val. KTU „Santakos“ slėnyje vyksiančioje nemokamoje konferencijoje tėvams „Vaikai auga. Ar mes augame kartu?“. Šis „Šiaurės licėjaus“ kartu su akademiniu partneriu Kauno technologijos universitetu bei leidykla „Šviesa“ organizuojamas renginys skirtas įvairaus amžiaus atžalas turintiems tėvams – nuo pačių mažiausių iki studijas besirenkančių ar jau studijuojančių. Konferencijos metu kviesime tėvelius paklausti savęs, ar nepamiršome tobulėti ir mes? Daugiau informacijos apie renginį rasite čia.