Emokykla.lt

Kauno darželinukai Europos sveikos mitybos dieną pradėjo kelione po sveiko maisto šalį

2016-11-09
Susijusios temos: Vaiko sveikata Ugdymo įstaigos
Kauno darželinukai Europos sveikos mitybos dieną pradėjo kelione po sveiko maisto šalį
Danguolė GASPARAVIČIENĖ
Lapkričio 8-ąją, minint Europos sveikos mitybos dieną, Europos šalyse visuomenė skatinama rinktis sveikatai palankius maisto produktus, maitintis sveikai, diskutuojama apie teisingos mitybos principus. Pasaulinė sveikatos organizacija sako, kad mūsų sveikata didžiąja dalimi priklauso nuo gyvenimo būdo ir mitybos.
Atliktus tyrimus nustatyta, kad mūsų mityba yra nesubalansuota, per daug vartojame riebių ir saldžių maisto produktų ar patiekalų, per mažai vartojame daržovių ir vaisių, grūdinių kultūrų bei žuvies. Ne išimtis yra ir mūsų vaikai, kurie taip pat mėgsta saldžiai ar riebiai užkandžiauti, valgo traškučius, saldumynus, mėgsta greitai pagamintą maistą, geria daug saldžių gaiviųjų gėrimų, kurie neretai „praturtinti“ įvairiais dažikliais ar saldikliais, per mažai vartoja daržovių ar vaisių.
 
Sveiką mitybą kiekvienas suprantame savaip ir tas supratimas pirmiausia atsinešamas iš savo šeimos, todėl vaikų sveikos mitybos pamatai turi būti padėti dar ankstyvoje vaikystėje, juk nuo to, kaip jie maitinsis, priklausys ir jų sveikata ateityje. Pratinti vaikus prie įvairaus maisto ir jo skonių reikia nuo mažens.Kiekvienuose namuose, kiekvienoje šeimoje pirmenybė turėtų būti teikiama sveikatai naudingesnių produktų ir patiekalų pasirinkimui, o tėvai turėtų būti autoritetu ir pavyzdžiu savo vaikams renkantis sveikatai palankius patiekalus. Labai svarbu, kad tinkama valgymo kultūra taptų kiekvienos šeimos kasdienybe.
 
Lapkričio 8 d. VšĮ „Tikra mityba“, kartu suprojekte „Sveikatai palankūs“ dalyvaujančiomis Kauno miesto ir rajono ugdymo įstaigomis, organizavo renginį „Kelionė po sveiko maisto šalį“, kuris prasidėjo Kauno lopšelyje-darželyje „Varpelis“ vaikučių dainele apie žirnį ir pupą. Renginiu buvo stengiamasi atkreipti dėmesį į vaikų mitybą, nuo kurios priklauso mūsų atžalų ir mūsų pačių savijauta ir nusiteikimas.
 
Darželio ugdytiniai dalyvavo interaktyvioje pamokoje, buvo supažindinti su sveikatai palankiais maisto produktais, kalbėjo apie jų teikiamą naudą, mynė mįsles. Vaikai buvo mokomi teisingai pasirinkti sveikatai naudingus maisto produktus bei atsisakyti nemaistingų ir sveikatai nepalankių maisto produktų, šoko, žaidė žaidimą „Sveika-nesveika“, patys gamino ir ragavo sveikatai palankius užkandžius.
 
„Ką valgai, tas ir esi“, – šis senas posakis puikiai tinka ir šiandien. Sveikata ir gera savijauta gimsta žmogaus viduje, todėl ugdyti ir lavinti sveikos mitybos įpročius reikėtų pradėti dar vaikystėje. Vos išgirdę žodžius „sveika mityba“ dažnai numojame ranka, tarsi tai būtų neįveikiamo kalno viršūnė. O juk tereikia laikytis kelių svarbių taisyklių, todėl lopšelio-darželio „Varpelis“ bendruomenė jau antri metai dalyvauja projekte „Sveikatai palankūs“, kurio metu organizuojami renginiai, pasakojama apie tinkamos mitybos principus, vaikai mokomi sveikai gyventi“, – mintimis dalijosi Kauno lopšelio-darželio „Varpelis“ direktorė  Lidija Kasiulynienė.
 
„Sveikatai palankūs“ – nuo 2015 m. rugsėjo 1 d. VšĮ „Tikra mityba“ įgyvendinama socialinė iniciatyva, kuria siekiama sveikos mitybos ir sveikos gyvensenos žinių vienodumo ugdymo įstaigose ir namų ūkiuose. Socialinės atsakomybės projekto tikslas formuoti ikimokyklinių įstaigų vaikų, personalo, visos bendruomenės sveikatai palankios mitybos įpročius, teigiamas nuostatas, ugdyti ir skleisti sveikos mitybos ir gyvensenos principus bei sąmoningumą visoje įstaigos bendruomenėje. Šiuo projektu siekiame atkreipti dėmesį į vaikų mitybą, tinkamą fizinį aktyvumą, nuo kurio priklauso ne tik gera savijauta, bet ir sveikata, ne tik ugdymo įstaigose, bet ir šeimose. Projektas yra skirtas ugdyti vaikų sveikos mitybos ir fizinio aktyvumo įpročius.
 
VšĮ „Tikra mityba“ nuolat vykdo šviečiamąją veiklą ugdymo įstaigų bendruomenėse ir visuomenėje, skatindama rinktis sveikatai palankius maisto produktus ir sveikai maitintis, organizuoja maisto specialistų mokymus, kvalifikacijos tobulinimo kursus, skatindama gaminti kuo daugiau ir įvairesnių sveikatai palankių patiekalų.
 
 
Daugiau informacijos:
Danguolė Gasparavičienė, VšĮ „Tikra mityba“ direktorė
Tel. +37065232995