Emokykla.lt
Populiarios temos:
Edukacija Projektai Kompleksinė pagalba Specialieji poreikiai Skaitymas Vaiko kalba Vaiko raida Vaiko sveikata Vaiko ugdymas  
Bendri straipsniai „Gintaro rūmų paslaptys“

„Gintaro rūmų paslaptys“

2020-01-27
Susijusios temos: Vaiko ugdymas
„Gintaro rūmų paslaptys“
Jurga Riaubytė
Vilniaus lopšelio-darželio „Ozas“ auklėtoja
Dvejus metus grupėje gyveno pasaka „Gintarinė pilis“, jos veikėjai, taip pat istorinės asmenybės grafai Feliksas ir Antanina Tiškevičiai. Vaikai pabaigė darželį ir iškeliavo į pirmą klasę, o man kilo mintis išleisti užduočių knygelę/ugdymosi priemonę „Gintaro rūmų paslaptys“.
Kiekvienas lietuvis turi savitą santykį su Palanga. Dar garsus menininkas Mikalojus Konstantinas Čiurlionis savo laiškuose Sofijai rašė:
„Ak Tu Zose, Zosele mano, visai nedėkoju Tau dabar už nuotrauką – tai įvyks Palangoje, gerai? Skambant didžiajai jūros giesmei, tūkstančio arfų giesmei, gerai? Neaprėpiamas, amžinas, neišmatuojamas horizontas žiūrės į mus, vilios mus pas save, mokys mus didelių didelių dalykų, gerai? Skaičiau, kad Palangoj grafienės Valevskos pensione esą kambarių nuo 50 kap. parai, tai nebrangu, tiesa? Maitinsiuos žuvimis, kurių iš anksto prisižvejosiu visai savaitei, rinksiu ir pardavinėsiu gintarus, kasdien duosiu pamokas grafienei Valevskai po 20 kap. už valandą, bet į Palangą važiuosiu. Pamatysi – niekas nepadės.“
 
Mano asmeninis santykis su Palanga keitėsi nuo vaikystės, tuomet važiuodavome atostogauti prie jūros vasarą. Palyginus neseniai atradau Palangą iš naujo, kai nuvažiavau ten ne sezono metu. Palanga graži visais metų laikais. Kai joje mažai poilsiautojų gali išgirsti kaip paslaptingai ošia pušys, pamatyti koks tolimas yra horizontas, kokia įvairialypė yra jūra. Išeini pasivaikščioti pajūriu, įtrauki į plaučius tyro oro ir supranti, ir mintimis nusikeli į laikus, kai gyveno menininkas Čiurlionis. Aplinkui daug spalvų, grožio ir paslapties, kaip garsiame menininko paveiksle „Angelėliai“ (1909).
Jūra niekada neatrodo taip pat, kaskart nuėjęs pasivaikščioti pakrante matai, kaip jūra keičiasi. Vienaip ji atrodo siaučiant vėjui, kitaip apšviesta besileidžiančios saulės, dar kitaip apgaubta rudens rūko. Kaskart žiūrėdama į jūra pagalvoju, kad joje esama kažkokio stebuklo.
 
Visi ryškiausi atsiminimai gimsta vaikystėje. Tuomet viskas nauja, ryšku ir kvepia stebuklais. Gyvenimas lyg pasakoje.
Ugdymas per pasakas labai smagus metodas, kurį naudoja Vilniaus lopšelio-darželio „Ozas“ pedagogai. Planuodami savaitės temas, šventes, netgi įrenginėdami darželio aplinkas renkasi konkrečių pasakų siužetą.
 
Grupės „Boružėlės“, kurioje dirbu, vaikams labai patiko pasaka „Gintarinė pilis“, todėl apgyvendinome šią pasaką grupėje, pagal jos siužetą atlikome įvairių užduočių, eksperimentų.
Atėjus rudeniui labai smagu vaikščiojant pajūriu gerti arbatą, todėl vienos savaitės tema buvo „Jūrų karalienė kviečia arbatos“. Kartu su vaikais piešėme su arbatžolėmis. Pasigaminome rudą spalvą iš juodosios arbatos, raudoną iš granatų, gelsvą – iš žalios arbatos arbatžolių. Žaidėme žaidimą „arbatinukas“, vaikams patiko eksperimentas „skraidantis arbatos maišelis“.
 
Kitos savaitės tema buvo „Gintaro rūmų matematika“, kartu su vaikais skaičiavome gintarus ir kriaukles. Vaikams buvo įdomu tyrinėti jūros dugną, jo gyventojus. Skaičiuoti aštuonkojus, krabus, vėžius.
Pavasarį pasikvietėme tėvus į kūrybines dirbtuves, kurių metu sekėme pasaką „Gintarinė pilis“, o vėliau vaikai kartu su tėveliais piešė mėgstamiausias jų šeimos vietas Palangoje.
 
Grupėje atsirado personažai – pasiūtos lėlės grafai Feliksas ir Antanina Tiškevičiai.
Grafas Feliksas supažindino vaikus su pajūrio istorija. Papasakojo kad jo tėtis Juozapas Tiškevičius pastatė jūros tiltą, pirmąjį viešbutį Kurhauzą.
Vaikai sužinojo, kad grafas Feliksas Tiškevičius buvo žinomas gintaro ir jo dirbinių kolekcininkas, kartu su juo diskutavo: Ar galėjo jūros dugne stovėti gintaro pilis? Ar tikrai Perkūnas sugriovė gintaro rūmus? Kas iš tiesų yra gintaras? Kaip jis atsidaro? Kiek gintarui metų? Ar gintaras skęsta?
 
Dvejus metus grupėje gyveno pasaka „Gintarinė pilis“, jos veikėjai, taip pat istorinės asmenybės grafai Feliksas ir Antanina Tiškevičiai. Vaikai pabaigė darželį ir iškeliavo į pirmą klasę, o man kilo mintis išleisti užduočių knygelę/ugdymosi priemonę „Gintaro rūmų paslaptys“.
Knygelę sudaro:
Pasaka „Gintarinė pilis“, šios pasakos veikėjai, kuriuos galima nuspalvinti ir išsikirpti.
Skaičiavimo, skaitymo užduotys, du kryžiažodžiai, septynios bandymų/eksperimentų užduotys, stalo žaidimas „Jūros dugnas“. Taip pat įdomybės apie gintarą, Palangą. Knygelės viršelyje pasiūti personažai grafai Feliksas ir Antanina Tiškevičiai, galiniame viršelyje rasite atvirlaiškį, kurį išsikirpus galima išsiųsti seniai matytam draugui.
Knygelės personažus grafus Tiškevičius sukūrė tautodailininkė Ramunė Martinėnienė iš Kretingos: „Kurdama grafus Tiškevičius stengiausi, kad jie būtų patrauklūs vaikams, naudojau natūralias medžiagas – vilnos siūlus, lino audinius. Lėlės yra minkštos, tam kad vaikai galėtų jas niurkyti, apsikabinti nesibaimindami, kad sulaužys ar sudaužys.
Felikso ir Antaninos Tiškevičių bruožus stengiausi atkartoti pagal išlikusias istorines nuotraukas. Norėjau, kad lėlės būtu draugiškos vaikams, bet kartu ir išlaikytų istorinį charakterį. Feliksas Tiškevičius dėvi skrybėlę ir kostiumą. Antanina Tiškevičienė dėvi suknelę su pasijoniu, būdinga ano meto moterų dvarininkių rūbą.
Linkiu, kad šios lėlės įkvėptų vaikus domėtis Lietuvos pajūrio istorija. Juk istorija nėra vien apdulkėję nuobodūs knygos puslapiai. Į istoriją galima pažvelgti žaismingai ir įdomiai. Linkiu, kad grafai sužadintų vaikuose smalsumą peržengti gintaro rūmų slenkstį, praverti Kurhauzo duris, pasivaikščioti Palangoje ir išgirsti kaip ošia pajūrio pušys...“
 
Knygelės iliustracijas piešė dailininkė iš Panevėžio Astra Astravienė: „Piešdama vaikams stengiuosi, kad paveikslėliai būtų linksmi, kad vaikams butų įdomu. Piešdama paveikslėlius užduočių knygelei, ypatingai kreipiu dėmesį į paveikslėlio aiškumą. Vaikas turi aiškiai suprasti kas pavaizduota, tik taip jis galės atlikti skaitymo ar skaičiavimo užduotis. Visada džiaugiuosi, kai knyga pažadina norą skaityti. Vaikučiams noriu palinkėti, kad knyga taptų geriausiu draugu.“
 
Lietuvos vaikų ir jaunimo centro neformalaus ugdymo mokytoja, neformalaus švietimo konsultantė, akredituota pradinio ugdymo sklaidos lektorė dr. Birutė Pernaravičiūtė rekomenduoja: „Jurgos Riaubytės autorinis leidinys Gintaro rūmų paslaptys yra išradinga, pažintinė ugdymo priemonė, kurioje originaliai pateikta medžiaga, leidžianti vaikams savarankiškai atlikti teksto suvokimo, uždavinių sprendimo, kūrybiškumo užduotėles, pasitelkiant gintaro ir pajūrio istoriją. Vaikai ne tik prasmingai, bet ir smagiai leis laiką, nes nepamirštas yra žaidimo variantas. Vaikai sužinos ir apie grafą Tiškevičių, Palangos įdomybes, susipažins ne tik su pasakomis, bet ir istoriniais faktais.
Leidinį rekomenduočiau 5–7 m. amžiaus vaikams.“
 
Mama Ramunė Počiūrienė dėkoja: „Labai patiko knygelė. Tokia tikra lietuviška. Mes kaip tik per naujus buvome Palangoje ir sūnus fotografavosi prie Grafo skulptūros, lipom į Birutės kalną. Dabar galės daugiau apie juos sužinoti. Ačiū.“
 
Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0 Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/www/users/ikimokyklinis/tmp) in Unknown on line 0