Emokykla.lt
D.U.K.
2012-01-24 Dukra jau metai eina į darželį, bet vis dar jame nemiega. Su auklėtoja nerandu bendros kalbos. Ką daryti?
 Dukra pradėjo eiti į lopšelį pan 1,7 mėn. Adaptavosi sunkiai. Jau praėjo daugiau nei metai. Į darželį jau eina be ašarų, bet vis dar jame nemiega. Mano nuomone, auklėtojos nedirba ta linkme. Ji ne kartą man minėjo, jog "aš paverkiu, paverkiu ir žinau, kad ateis mama ir man nereiks miegot". Taigi ji manipuliuoja savo ašaromis, kad nereiktų miegot. Ar nevertėtų leisti jai keletą dienų paverkt ir suprast, jog ašaros nieko nepakeis ir ji turės miegot? Kita problema, jos neveda į būrelius, kurie vyksta salėje, jos nevedė į lauką ( kol prieš kokį mėnesį nepakalbėjau su direktore), nes ji nenori ir verkia. Bet ar ašaros priežastis nusileisti jos užgaidoms? Nes kaip sakiau, į lauką jos nevesdavo, dabar ji eina ir pasak jos ji patenkinta, jai įdomu. Verkė tik gal pirmas 2d. Bet manau tai normalu, juk ji nesuvokė, kas ten jos laukia. Tas pats ir su sale? Mes nedalyvaujam renginiuose, nes ji niekad į ją nevedama. Pavargau nuo tokios situacijos. Praėjo tiek laiko, o aš vis dar turiu ją pasiimti po pietų. Bet gi aš turiu ir kitų užsiėmimų ir pareigų. Kaip išpręsti šią problemą? Su auklėtoja mes bendros kalbos nerandame. Siūliau ateiti ir bandyt ją migdyt, netinka. Regis susitariau su dukra, kad ji miegotų darže (gal ir negerai, bet jei vaikas kažką padaro, pasak mūsų peliukai atneša po pagalvyte saldainį). Auklėtojai netinka. Nors jai tai yra motyvacija miegoti ir kitus darbus atlikti.Įdomu, ar aš privalau visad vaiką paimti iki pietų. Gal galiu numot ranka į auklėtojos paliepimus ir neateiti? Mes kol kas lopšelio grupėje, kiek žinau jose vaikai privalo miegot. O darželio grupėse jau lyg gali nemiegoti?
 
2012-01-24
 
Atsako Vilniaus lopšelio-darželio „Pasaka“ direktorės pavaduotoja ugdymui Jolita Gedvilienė
 
Sprendimas vesti mažą vaiką į ikimokyklinę įstaigą sukelia nemažą įtampą šeimoje. Atsiranda begalė klausimų:
 • Ar ten tikrai bus vaikui saugu, gera, įdomu?
 • Ar nebus skriaudžiamas?
 • Ką veiks visą dieną?
 • Kaip reikės išsiskirti be ašarų?
 • Kaip elgtis patiems tėvams, jei vaikas pradės protestuoti?
 • Ar miegos popiečio miegelio naujoje aplinkoje?
Kad mažojo kelionė į lopšelį – darželį bei adaptacija būtų sėkminga, reikia rasti atsakymus į šiuos klausimus iki vaikas pravers grupės duris, t.y. reikia visiems šeimos nariams pasirengti.
 
Dažniausiai tėvai pradeda vesti  į lopšelį – darželį dviejų arba trejų metų vaikus, tačiau kartais tai tenka daryti ir anksčiau. Labai svarbu tinkamai nuteikti vaiką: pasakoti, jog grupėje bus daug vaikų, jiems bus linksma žaisti, piešti,dainuoti, vartyti knygutes, eiti drauge pasivaikščioti į lauką ir kt. Tuomet mažylis drąsiau peržengs grupės slenkstį.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       Kitas svarbus dalykas, ką tėvai turėtų padaryti gerokai anksčiau nei pradėdami vesti mažąjį į įstaigą – susipažinti su dienos ritmu grupėje. Ritmas yra labai svarbus vaikui. Mažylis gerai jausis, lengviau adaptuosis, jeigu ritmas namuose sutaps su ritmu grupėje: jis noriai valgys, imsis veiklos ar eis pailsėti jam įprastu laiku. Jeigu ritmas namuose ir grupėje nesutampa, vaikas patiria stresą. Kartais tenka stebėti, kai tėvai atveda vaiką į lopšelį, kada jo bendraamžiai sėdasi pietauti.Tuo tarpu jų vaikas dar būna neseniai atsikėlęs ir papusryčiavęs. Natūralu, jog mažylis nenorės valgyti, o tuo labiau gultis į lovą.   
                 
Pradėję lankyti grupę vaikai, ypač lopšelinio amžiaus, kurį laiką jautriai reaguoja, kai reikia eiti iš vienos patalpos į kitą, pvz.: eiti į salę. Ikimokyklinėse įstaigose įvairiai pedagogai sprendžia šią problemą: gali kurį laiką meninio ugdymo pedagogas ateiti pas vaikus į grupę, drauge padainuoti, pažaisti, o po kelių susitikimų pakviesti vaikus į salę. Ypač jautriam vaikui leisti trumpiau būti muzikos užsiėmime, greičiau grįžti su auklėtojos padėjėja į grupę. Paprastai pedagogai labai jautriai, kantriai ieško išeičių.
 
Vaikui, pradėjusiam lankyti įstaigą, svarbu pamažu ilginti buvimo grupėje laiką, tuomet  nepervargs nuo įspūdžių gausos, pamažu pratinsis prie naujų žmonių, aplinkos. Vaikas jausis saugesnis, kai grupėje turės iš namų atsineštų savo daiktų: mėgstamą žaisliuką, knygelę ir pan. Einant prigulti popiečio miegelio mėgstamo minkšto žaisliuko kviečiamam bus drąsiau gultis į lovelę. Jeigu namuose taikomas migdymosi ritualas, svarbu apie tai papasakoti auklėtojai. Ji taip pat galės jį taikyti, pvz.: palaikyti už rankelės, paglostyti nugarėlę ir pan. Vaiko apdovanojimai saldumynais užtai, jog jis pamiegojo grupėje nėra miego problemos sprendimas. Galbūt pirmiausia reikėtų ramiai pakalbėti su vaiku, nuteikti pamėginti atsigulti pirmą kartą net nenusirengiant rūbelių.
 
Iš tiesų vaiko adaptacijos laikotarpiu suaugusiems reikia būti kantriems, ramiems ir nuosekliems. Kartais problemos kur kas greičiau išsisprendžia, kai į grupę mažąjį atveda tėtis, o ne mama: ramus, bet neskubus atsisveikinimas dažniausia būna be ašarų. Vaikai labai gerai jaučia, kada mama ar tėtis jaudinasi, yra sunerimę, todėl išbando juos veiksmingomis priemonėmis: ašaromis, riksmais, kurie dažniausia baigiasi, kai šie užveria grupės duris. Kvalifikuoti pedagogai geba  nuraminti mažylį, sudominti patrauklia veikla.
 
Ypatingai svarbus šeimos ir pedagogo abipusis pasitikėjimas ir pagarba.Tiek tėvai, tiek pedagogas yra suinteresuoti, kad mažylis gerai jaustųsi, sėkmingai ugdytųsi.


Klausk specialisto

Atsakome į klausimus, susijusius su ikimokykliniu ir priešmokykliniu ugdymu. Užpildykite žemiau pateiktą klausimo formą ir spauskite „Pateikti“ arba tiesiog rašykite mums adresu info@ikimokyklinis.lt.

 

Kur kreiptis ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo klausimais?

 • Dėl ugdymo ir veiklos darželyje (mokestis už darželį, darželio darbuotojai, tvarka, darbo laikas, maitinimas, lengvatos)kreipkitės į mokyklos vadovus ar mokyklos steigėją – savivaldybę, privatų steigėją ir pan.
 • Jei netenkina savivaldybės darbuotojų ar privataus mokyklos steigėjo atsakymas – į Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyrių, tel. (8 5) 219 12 57 
 • Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų ugdymo klausimais – į Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo pagalbos skyrių, tel. (8 5) 219 12 54
 • Bendro pobūdžio klausimai (gyventojų priėmimas) teikiami adresu Švietimo ir mokslo ministerija, A. Volano g. 2/7, LT-01516 Vilnius, 109 kab., taip pat el. paštu smmin@smm.lt, tel. (8 5) 219 11 90
 •  Ugdymo plėtotės centro Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo poskyrio specialistai konsultuoja šiais klausimais:
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų vertinimas;
  • valstybinės lietuvių kalbos ugdymas;
  • etnokultūrinis ugdymas;
  • ikimokyklinio ugdymo programų rengimas ir atnaujinimas;
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo turinio planavimas; 
  • metodinė medžiaga.
 • Ugdymo plėtotės centro  teisininkai konsultuoja mokytojus, mokinius ir tėvus dėl visų bendruomenės narių teisių, pareigų bei atsakomybės, tačiau tik su darbo teisiniais santykiais nesusijusiais klausimais: tel. (8 5) 210 98 21, pirmadienį-ketvirtadienį 8-17 val., penktadienį 8-15.45 val.  
 • Darbo teisės klausimais konsultuoja LR valstybinė darbo inspekcija, tel. (8 5) 213 9772, galima užduoti elektroninį paklausimą (atsakoma ne ilgiau nei per 20 darbo dienų), konsultacijos teikiamos ir socialiniame tinkle Facebook (atsakoma per 1 darbo dieną).

Pateikti klausimą

El. paštas*

Telefonas*

Vardas

Klausimas
captcha
Įveskite apsaugos kodą esantį kairėje