Emokykla.lt
Populiarios temos:
Edukacija Projektai Kompleksinė pagalba Specialieji poreikiai Skaitymas Vaiko kalba Vaiko raida Vaiko sveikata Vaiko ugdymas  
D.U.K.
2012-01-26 Ar normalu, jei 2,5 metų sūnus kalba tik atskirais žodžiais, nejungia jų į sakinius?
Sveiki, auginu 2,5 metų sūnų. Jis labai mažai šneka. Jei pasakau žodį, stengiasi jį pakartoti, bet pats kalba tik atskirais žodžiai,s nejungdamas jų į sakinius. Ar tai normalu?
 
2012-01-26 
 
Atsako doc. dr. Aldona Mazolevskienė, Vilniaus pedagoginis universitetas, Vaikystės studijų katedra
 
Jūs rašote, kad Jūsų sūnui 2,5 metų ir jis mažai kalba. Jūs taip pat rašote, kad jeigu sūnui pasakote žodį, jis stengiasi pakartoti. Nerimaujate, kad vaikas kalba pavieniais žodžiais, bet ne sakinukais. Manyčiau, kad tai tikrai ne tragedija. Praktika rodo, kad labai dažnai jaunos mamos nekantraudamos nori pamatyti pirmą vaiko dantuką, pasidžiaugti pirmuoju žodeliu, išgirsti pirmą sakinuką. Visur, net ir tokiame maloniame laukime, turi būti saikas. Pirmiausia reikia atminti, kad kiekvienas vaikas turi individualų kalbos vystymosi kelią, kad daugumos berniukų kalbėjimo tempas skiriasi nuo mergaičių ir tai, kad vaiko kalbos vystymasis priklauso nuo daugybės įvairių faktorių: nuo kalbinės aplinkos, vaiko temparamento, atminties ir pan.
 
Pirmiausia norėčiau trumpai priminti Jums 2,5 metų amžiaus vaiko kalbinius gebėjimus
 • Dvejų metų vaikas supranta apie 450-500 žodžių (tai jo pasyvusis žodynas). Trejų metų vaiko žodynas – nuo 300 iki 1000 žodžių. Dvejų metų ir penkių mėnesių – vartoja apie 300 žodžių (aktyvusis žodynas). Žodžių supratimo ir vartojimo skirtumas išlieka visą gyvenimą – dauguma žmonių supranta, ką girdi ir skaito, tačiau dalies tų žodžių niekada nevartoja.
 • Vaikas perpranta visas kalbos funkcijas: išsako savo poreikius („Dok sandeinį’’ – „Duok saldainį’’), informuoja apie buvusią patirtį („Buvau pas babą’’), aiškina („Piešiu kėbdalą’’ – „Piešiu priekabą’’), planuoja („Duok mašinytę, žaisiu), išreiškia santykius su vaikais, suaugusiais.
 • Dvejų-trejų metų vaikas moka bendrauti – pasako savo ir kitų vardus, atsiliepia pašauktas vardu, mėgsta kalbėtis, klausinėti: „kas, ką, kaip, kodėl?“ Ne veltui šis vaikų amžiaus tarpsnis yra vadinamas „kodėlčiukų’’ laikotarpiu. Dainuoja daineles, deklamuoja trumpus ketureilius. Kartodamas įsimintus tekstukus, juos papildo kūno kalba.
 • Dvejų metų ir penkių mėnesių vaikas taisyklingai kalba 3 žodžių sakiniais. Juose tik patys svarbiausi žodžiai. Visi pagalbiniai žodeliai praleidžiami. Tai telegrafinė vaiko kalba. Tos kalbos sakinius vaikas konstruoja pats, jie neatgaminami iš atminties. Jis pradeda galvoti ir atrinkti žodžius, kurie išsakytų jo mintį, taip, kad kiti suprastų. Vartoja daiktavardžius, būdvardžius, veiksmažodius, skaitvardžius, įvardžius, ištiktukus, jaustukus.
 • Dvejų-trejų metų vaikas žaisdamas, vartydamas paveikslėlių knygutes kalba su savimi (tai egocentrinės kalbos apraiškos). Jis komentuoja, ką mato, ką daro, liepia, draudžia, prašo. Kalba jam padeda: susikoncentruoti veiksmui, sutelkti dėmesį į paminėtą detalę, numatyti, planuoti, kontroliuoti savo elgesį.
Patarimai mamai, kaip galima būtų vaikui greičiau ir lengviau iš atskirų žodžių sudėlioti sakinuką:
 • Įvairiose bendravimo situacijose stenkitės kuo daugiau kalbėtis su vaiku.
 • Būkite pavyzdžiu, pati garsiai komentuokite, ką darote, ką darėte, ką ketinate daryti  toliau.
 • Jūsų kalbėjime su sūnumi turi dominuoti ne pavieniai žodžiai, o trumpi sakinukai.
 • Įvairiose situacijose raginkite vaiką į Jūsų klausimą atsakyti ne vienu žodžiu, o trumpu dviejų, trijų žodžių sakinuku.
 • Veido raiška, gestu provokuokite sūnų prašyti paduoti jam rūpimą daiktą, atliktą veiksmą nusakyti ne vienu žodžiu.
 • Įrenkite žiūrinėjimą, klausinėjimą ir kalbėjimą skatinančią aplinką: vaiko akių lygyje išdėliokite paveikslėlių knygeles, kabinkite artimiausią aplinką atspindinčius paveikslėlius, šeimos nuotraukas, įsigykite įdomių stalo žaidimų ir t.t.


Klausk specialisto

Atsakome į klausimus, susijusius su ikimokykliniu ir priešmokykliniu ugdymu. Užpildykite žemiau pateiktą klausimo formą ir spauskite „Pateikti“ arba tiesiog rašykite mums adresu info@ikimokyklinis.lt.

 

Kur kreiptis ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo klausimais?

 • Dėl ugdymo ir veiklos darželyje (mokestis už darželį, darželio darbuotojai, tvarka, darbo laikas, maitinimas, lengvatos)kreipkitės į mokyklos vadovus ar mokyklos steigėją – savivaldybę, privatų steigėją ir pan.
 • Jei netenkina savivaldybės darbuotojų ar privataus mokyklos steigėjo atsakymas – į Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyrių, tel. (8 5) 219 12 57 
 • Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų ugdymo klausimais – į Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo pagalbos skyrių, tel. (8 5) 219 12 54
 • Bendro pobūdžio klausimai (gyventojų priėmimas) teikiami adresu Švietimo ir mokslo ministerija, A. Volano g. 2/7, LT-01516 Vilnius, 109 kab., taip pat el. paštu smmin@smm.lt, tel. (8 5) 219 11 90
 •  Ugdymo plėtotės centro Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo poskyrio specialistai konsultuoja šiais klausimais:
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų vertinimas;
  • valstybinės lietuvių kalbos ugdymas;
  • etnokultūrinis ugdymas;
  • ikimokyklinio ugdymo programų rengimas ir atnaujinimas;
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo turinio planavimas; 
  • metodinė medžiaga.
 • Ugdymo plėtotės centro  teisininkai konsultuoja mokytojus, mokinius ir tėvus dėl visų bendruomenės narių teisių, pareigų bei atsakomybės, tačiau tik su darbo teisiniais santykiais nesusijusiais klausimais: tel. (8 5) 210 98 21, pirmadienį-ketvirtadienį 8-17 val., penktadienį 8-15.45 val.  
 • Darbo teisės klausimais konsultuoja LR valstybinė darbo inspekcija, tel. (8 5) 213 9772, galima užduoti elektroninį paklausimą (atsakoma ne ilgiau nei per 20 darbo dienų), konsultacijos teikiamos ir socialiniame tinkle Facebook (atsakoma per 1 darbo dieną).

Pateikti klausimą

El. paštas*

Telefonas*

Vardas

Klausimas
captcha
Įveskite apsaugos kodą esantį kairėje