Emokykla.lt
Populiarios temos:
Edukacija Projektai Kompleksinė pagalba Specialieji poreikiai Skaitymas Vaiko kalba Vaiko raida Vaiko sveikata Vaiko ugdymas  
D.U.K.
2012-01-26 Trejų metų vaikas žaidžia su padarėliais, kaip sraigė, vabalas, o paskui juos sutraiško. Tai kelia nerimą.
Vaikelis (3 metukų) yra agresyvus. Gydytojai pasakė, kad tai yra todėl, kad jis gimė pridusęs. Stebina elgesys, kai jis pastumia kitą vaiką ir pradeda juoktis. Žaidžia su padarėliais kaip sraigė, vabalas, o paskui jį sutraiško. Tai kelia nerimą, bandome su juo apie tai kalbėti, draudžiame tokį elgesį, tačiau veltui. Gal galėtumėte pakomentuoti plačiau? Ar mes patys galime spręsti šias problemas ar reikia ieškoti jau specialistų pagalbos? Ačiū už atsakymą. 
 
2012-01-26
 
Atsako doc. dr. Dalia Nasvytienė, Vilniaus pedagoginis universitetas, Psichologijos didaktikos katedros vedėja
 
Iš tiesų straipsnyje aptariami bendrieji agresyvaus vaikų elgesio atsiradimo dėsniai, tad kiekvienas skaitytojas gali ir „neatrasti“ savęs. Ilgametė vaikų konsultavimo patirtis įtikino, kad nėra dviejų vienodai agresyviai besielgiančių vaikų. Tiksliau susiorientuoti apie Pauliaus sūnaus elgesį padėtų keli detalizuojantys klausimai. Konkrečiai, svarbu tai, ar patenkinti esminiai vaiko poreikiai (saugumo, šiltų emocinių ryšių ir globos), ar visų kitų emocijų raida tėvams nesukelia klausimų, t.y. ar vaikas pasiilgsta tėvų ir išreiškia šiltus jausmus šeimos nariams, ar pasidalina jausmais (džiaugsmu, nuostaba, liūdesiu, nepasitenkinimu ir kt.), ar žodžiais/veiksmais parodo, kad domisi kitais vaikais, atsiliepia į kvietimus pažaisti?
 
Jei į visus šiuos klausimus atsakome „taip“, tuomet verta labiau koncentruotis ties pykčio impulso raiška, ieškoti tinkamos jo formos. Reikėtų stebėti pasikartojančius agresyvaus elgesio požymius – tarkim, ar jis dažnesnis po miego, pavargus, suvaržius vaiko veiklą, persisotinus įspūdžiais? Visi šie ypatumai liudija temperamento sąlygotą reagavimą, kuris kinta palyginti lėtai, pareikalauja iš tėvų daug kantrybės bei jautrumo, kol suderinamos natūralios vaiko reikmės bei aplinkinių lūkesčiai. 
 
Kitas dalykas – ar vaikas mato sau patrauklių agresijos suvaldymo būdų? Prisimenu, kad tėtis rašo apie „draudimus“, tačiau gali būti, kad efektyviai „suveiks“ emociškai palanki įtaka – mėgstamo animacinio filmo herojaus elgesys ar šaunaus bendraamžio pavyzdys.
 
Kitas dalykas, į kurį noriu atkreipti tėčio dėmesį, liečia ne tik agresyvų elgesį, kuris gali rastis aplinkos tyrinėjimo eigoje (detalė apie sraigę, vabalą ir kt.). Trejų metų vaikai dar neturi išreikštos empatijos (gebėjimo įsijausti į kito asmens būseną), tad neįsivaizduoja, kad gyvam padarui gali skaudėti. Tačiau negalima atmesti kitų raidos sunkumų įtakos, kuomet savitai agresyvus elgesys kyla dėl kitokių, ne emocinio reagavimo, priežasčių. Šie klausimai – vaikų psichiatro kompetencija.


Klausk specialisto

Atsakome į klausimus, susijusius su ikimokykliniu ir priešmokykliniu ugdymu. Užpildykite žemiau pateiktą klausimo formą ir spauskite „Pateikti“ arba tiesiog rašykite mums adresu info@ikimokyklinis.lt.

 

Kur kreiptis ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo klausimais?

 • Dėl ugdymo ir veiklos darželyje (mokestis už darželį, darželio darbuotojai, tvarka, darbo laikas, maitinimas, lengvatos)kreipkitės į mokyklos vadovus ar mokyklos steigėją – savivaldybę, privatų steigėją ir pan.
 • Jei netenkina savivaldybės darbuotojų ar privataus mokyklos steigėjo atsakymas – į Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyrių, tel. (8 5) 219 12 57 
 • Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų ugdymo klausimais – į Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo pagalbos skyrių, tel. (8 5) 219 12 54
 • Bendro pobūdžio klausimai (gyventojų priėmimas) teikiami adresu Švietimo ir mokslo ministerija, A. Volano g. 2/7, LT-01516 Vilnius, 109 kab., taip pat el. paštu smmin@smm.lt, tel. (8 5) 219 11 90
 •  Ugdymo plėtotės centro Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo poskyrio specialistai konsultuoja šiais klausimais:
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų vertinimas;
  • valstybinės lietuvių kalbos ugdymas;
  • etnokultūrinis ugdymas;
  • ikimokyklinio ugdymo programų rengimas ir atnaujinimas;
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo turinio planavimas; 
  • metodinė medžiaga.
 • Ugdymo plėtotės centro  teisininkai konsultuoja mokytojus, mokinius ir tėvus dėl visų bendruomenės narių teisių, pareigų bei atsakomybės, tačiau tik su darbo teisiniais santykiais nesusijusiais klausimais: tel. (8 5) 210 98 21, pirmadienį-ketvirtadienį 8-17 val., penktadienį 8-15.45 val.  
 • Darbo teisės klausimais konsultuoja LR valstybinė darbo inspekcija, tel. (8 5) 213 9772, galima užduoti elektroninį paklausimą (atsakoma ne ilgiau nei per 20 darbo dienų), konsultacijos teikiamos ir socialiniame tinkle Facebook (atsakoma per 1 darbo dieną).

Pateikti klausimą

El. paštas*

Telefonas*

Vardas

Klausimas
captcha
Įveskite apsaugos kodą esantį kairėje