Emokykla.lt
D.U.K.
2015-11-19 Dirbu auklėtoja darželyje. Turiu du mažamečius vaikučius ir man priklauso „mamadieniai“. Norėčiau juos gauti. Kaip man juos turėtų suteikti?
Kas yra „mamadieniai“ ir „tėvadieniai“?
 
Vadovaujantis Darbo kodeksu, darbuotojams, auginantiems du vaikus iki 12 metų arba neįgalų vaiką iki 18 metų, suteikiama viena papildoma poilsio diena per mėnesį arba sutrumpinamas darbo laikas dviem valandomis per savaitę. Auginantiems tris ir daugiau vaikų iki 12 metų – dvi dienos per mėnesį arba atitinkamai sutrumpinamas darbo laikas keturiomis valandomis per savaitę, mokant darbuotojui jo vidutinį darbo užmokestį.
 
Tikslas – auginantiems vaikus tėvams suteikti papildomą poilsio dieną, kad tėvai pabūtų kartu su vaikais, galbūt aplankytų sveikatos priežiūros įstaigas ar išspręstų kažkokius kitus vaikams svarbius klausimus.
 
Svarbu atkreipti dėmesį ir į tai, kad „mamadienius“ gali paimti ir mama, ir tėtis (t.y. jei paima mama, nereiškia, kad tėtis paimti negali, priklauso abiems), todėl lygiateisiai šias dienas galima būtų vadinti ir „tėvadieniais“.
 
Papildomą laisvą dieną apmoka darbdavys
 
„Mamadienius“ ir „tėvadienius“ apmoka darbdavys. Norėdamas pasiimti šią laisvą dieną, darbuotojas turėtų rašyti prašymą darbdaviui. Konkreti šios poilsio dienos suteikimo tvarka nustatoma darbuotojo ir darbdavio susitarimu.
 
Kaip tėveliai naudojasi šia galimybę turėti papildomą poilsio dieną, priklauso to nuo, kaip darbuotojas susitaria su darbdaviu. Pavyzdžiui, šalys gali susitarti, kad tai bus 5-tą kiekvieno mėnesio dieną, taigi, jų vadovai planuoja ir organizuoja laiką iš anksto atsižvelgdami į šį faktą. Kiti darbuotojai pasirinka kiek kitokią tvarką – „mamadienius“ ima pagal poreikį, kai reikia nueiti su vaiku pas dantistą, į polikliniką ir pan. – tokiu atveju susitaria, kad apie tai praneš, pavyzdžiui, prieš savaitę. 
 
„Mamadieniai“ nesumuojami ir nejungiami prie atostogų
 
Darbo kodeksas nenumato galimybės darbuotojui nepasinaudojus nustatytu laiku priklausančiu papildomu poilsio laiku jį perkelti kitam laikui arba prijungti prie kasmetinių atostogų. Kitaip tariant, darbo sutarties šalys negali savo susitarimu nepanaudoto poilsio laiko sumuoti, perkelti į kitą mėnesį ar pridėti prie atostogų (šis papildomas poilsio laikas yra tikslinio pobūdžio).
 
Gyventojai, norėdami pasikonsultuoti dėl „mamadienių“, turėtų kreiptis į LR valstybinę darbo inspekciją, tel. (8 5) 213 9772, galima užduoti elektroninį paklausimą (atsakoma ne ilgiau nei per 20 darbo dienų), konsultacijos teikiamos ir socialiniame tinkle Facebook (atsakoma per 1 darbo dieną).
 
ŠALTINIS: www.socmin.lt


Klausk specialisto

Atsakome į klausimus, susijusius su ikimokykliniu ir priešmokykliniu ugdymu. Užpildykite žemiau pateiktą klausimo formą ir spauskite „Pateikti“ arba tiesiog rašykite mums adresu info@ikimokyklinis.lt.

 

Kur kreiptis ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo klausimais?

 • Dėl ugdymo ir veiklos darželyje (mokestis už darželį, darželio darbuotojai, tvarka, darbo laikas, maitinimas, lengvatos)kreipkitės į mokyklos vadovus ar mokyklos steigėją – savivaldybę, privatų steigėją ir pan.
 • Jei netenkina savivaldybės darbuotojų ar privataus mokyklos steigėjo atsakymas – į Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyrių, tel. (8 5) 219 12 57 
 • Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų ugdymo klausimais – į Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo pagalbos skyrių, tel. (8 5) 219 12 54
 • Bendro pobūdžio klausimai (gyventojų priėmimas) teikiami adresu Švietimo ir mokslo ministerija, A. Volano g. 2/7, LT-01516 Vilnius, 109 kab., taip pat el. paštu smmin@smm.lt, tel. (8 5) 219 11 90
 •  Ugdymo plėtotės centro Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo poskyrio specialistai konsultuoja šiais klausimais:
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų vertinimas;
  • valstybinės lietuvių kalbos ugdymas;
  • etnokultūrinis ugdymas;
  • ikimokyklinio ugdymo programų rengimas ir atnaujinimas;
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo turinio planavimas; 
  • metodinė medžiaga.
 • Ugdymo plėtotės centro  teisininkai konsultuoja mokytojus, mokinius ir tėvus dėl visų bendruomenės narių teisių, pareigų bei atsakomybės, tačiau tik su darbo teisiniais santykiais nesusijusiais klausimais: tel. (8 5) 210 98 21, pirmadienį-ketvirtadienį 8-17 val., penktadienį 8-15.45 val.  
 • Darbo teisės klausimais konsultuoja LR valstybinė darbo inspekcija, tel. (8 5) 213 9772, galima užduoti elektroninį paklausimą (atsakoma ne ilgiau nei per 20 darbo dienų), konsultacijos teikiamos ir socialiniame tinkle Facebook (atsakoma per 1 darbo dieną).

Pateikti klausimą

El. paštas*

Telefonas*

Vardas

Klausimas
captcha
Įveskite apsaugos kodą esantį kairėje