Emokykla.lt
D.U.K.
2015-06-10 Ar darželiai turi keisti racioną alergiškiems vaikams?
Ar lopšelis-darželis privalo atsižvelgti ir atitinkamai pakeisti vaiko maistą, jei vaikas yra alergiškas ar netoleruoja kai kurių maisto produktų, pvz., pieno, cukraus, kiaušinių ar gliuteno?
 
Atsako Sveikatos apsaugos ministerijos Mitybos ir fizinio aktyvumo skyriaus vyriausioji specialistė Ieva Gudanavičienė
 
Tiek valstybiniai, tiek privatūs darželiai privalo atsižvelgti į vaiko alergiją maistui ir pagal tai koreguoti jo valgiaraštį. Vis dėlto tikėtis visiškai naujo raciono nereikėtų – darželis netinkamus produktus gali tik pakeisti kitais. 
 
Lopšelis-darželis privalo atsižvelgti į specialius vaiko poreikius dėl maisto. tėvai turėtų lopšeliui-darželiui pateikti kuo išsamesnę informaciją apie vaikui žalingus produktus. Taip pat – gydytojo rekomendacijas, kuo tokius produktus pakeisti.
 
Vaikų darželis arba lopšelis turi atsižvelgti į išvardintus vaiko sutrikimus, jeigu jie nurodyti vaiko sveikatos pažymoje, kurią tėvai pateikia ugdymo įstaigai iki rugsėjo 15 d. Gydytojas turėtų parašyti, kad vaikas alergiškas pienui arba kiaušiniams ir pan. Būtų dar geriau, jeigu gydytojas nurodytų ir kuo jis rekomenduoja vieną ar kitą produktą keisti.
 
Sveikatos apsaugos ministro įsakymas numato, kad vaikui, kurio sveikatos pažymoje nurodoma, kad jis kažkam alergiškas, turi būti sudarytas atitinkamas valgiaraštis. Nėra jokio skirtumo, ar tai – privatus, ar valstybinis darželis.
 
Kartais tėvai nori, kad būtų sudarytas visiškai atskiras valgiaraštis, pvz., jei vaikas yra nutukęs. Darželiams tokios prievolės nėra. Jeigu vaikas yra alergiškas ar nutukęs, jie turėtų keisti produktus, kuriems vaikas yra alergiškas, kitais, pvz., miltinius patiekalus – daržovėmis, pateikti mažesnes porcijas ir t. t. Tačiau visiškai kitas valgiaraštis sunkiai įmanomas.
 
Parengta pagal www.lrt.lt informaciją.
 
Nuorodos:


Klausk specialisto

Atsakome į klausimus, susijusius su ikimokykliniu ir priešmokykliniu ugdymu. Užpildykite žemiau pateiktą klausimo formą ir spauskite „Pateikti“ arba tiesiog rašykite mums adresu info@ikimokyklinis.lt.

 

Kur kreiptis ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo klausimais?

 • Dėl ugdymo ir veiklos darželyje (mokestis už darželį, darželio darbuotojai, tvarka, darbo laikas, maitinimas, lengvatos)kreipkitės į mokyklos vadovus ar mokyklos steigėją – savivaldybę, privatų steigėją ir pan.
 • Jei netenkina savivaldybės darbuotojų ar privataus mokyklos steigėjo atsakymas – į Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyrių, tel. (8 5) 219 12 57 
 • Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų ugdymo klausimais – į Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo pagalbos skyrių, tel. (8 5) 219 12 54
 • Bendro pobūdžio klausimai (gyventojų priėmimas) teikiami adresu Švietimo ir mokslo ministerija, A. Volano g. 2/7, LT-01516 Vilnius, 109 kab., taip pat el. paštu smmin@smm.lt, tel. (8 5) 219 11 90
 •  Ugdymo plėtotės centro Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo poskyrio specialistai konsultuoja šiais klausimais:
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų vertinimas;
  • valstybinės lietuvių kalbos ugdymas;
  • etnokultūrinis ugdymas;
  • ikimokyklinio ugdymo programų rengimas ir atnaujinimas;
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo turinio planavimas; 
  • metodinė medžiaga.
 • Ugdymo plėtotės centro  teisininkai konsultuoja mokytojus, mokinius ir tėvus dėl visų bendruomenės narių teisių, pareigų bei atsakomybės, tačiau tik su darbo teisiniais santykiais nesusijusiais klausimais: tel. (8 5) 210 98 21, pirmadienį-ketvirtadienį 8-17 val., penktadienį 8-15.45 val.  
 • Darbo teisės klausimais konsultuoja LR valstybinė darbo inspekcija, tel. (8 5) 213 9772, galima užduoti elektroninį paklausimą (atsakoma ne ilgiau nei per 20 darbo dienų), konsultacijos teikiamos ir socialiniame tinkle Facebook (atsakoma per 1 darbo dieną).

Pateikti klausimą

El. paštas*

Telefonas*

Vardas

Klausimas
captcha
Įveskite apsaugos kodą esantį kairėje