Emokykla.lt
D.U.K.
2014-03-12 Su vyru auginame dvi dukrytes: 6 ir 2,5 metų. Mažoji gauna daugiau dėmesio, o vyresnėlė lieka nuošalyje. Ką daryti, siekiant labiau suartėti su vyresniąja neapleidžiant mažosios ir neįskaudinant vyresniosios?
Su vyru auginame dvi dukrytes. Vyresniajai 6 metai, o jaunėlei 2,5 metų. Mažoji gauna daugiau dėmesio, o vyresnėlė lieka nuošalyje, nes, pripažinsiu, tikrai dažnai nespėju pabūti su abiem. Dirbu, mokausi ir namų ruošai tenka skirti nemenkai laiko, jau nežinau, ką daryti, kad abu vaikai gautų po panašią dėmesio „porciją“. Vyras daug dirba ir namo grįžta apie 8 val. vakaro. Abi mergaitės pešasi, dažnai būna kalta mažoji, bet kažkaip nevalingai vis aprėkiu vyresnėlę. Suprantu, kad blogai darau, bet kitaip neišeina. Tikrai retai apkabinu savo vyresnę dukrytę, dažniausiai reikalauju, kad klausytų auklėtojų, mokytųsi per pamokas. Neretai palepiname jos trokštamais žaislais, tikrai nieko negailime. Vėliau kyla bėdų, nes su tuo pačiu žaislu nori žaisti ir mažoji, taigi ir vėl įsiplieskia konfliktas tarp vaikų. Kaip pasielgti? Ką daryti, siekiant labiau suartėti su vyresniąja neapleidžiant mažosios ir neįskaudinant vyresniosios?
 
2014-03-12
 
Atsako psichologė Eglė KURAITĖ-ŽIČKĖ
 
Tai, kad pastebite, jog vyresniajai dukrai gali trūkti dėmesio, yra jau pirmas žingsnis kažką keisti. Iš tiesų gimus antram vaikui šeimoje yra labai svarbu nepamiršti ir pirmojo, skirti pakankamai laiko. Nepamirškite, kad šešiametė dukra – irgi dar vaikas ir jai labai reikia Jūsų meilės ir šilumos. Jei pastebite, kad rečiau ją apkabinate ar pasakote gerą žodį, būtinai save kontroliuokite ir kaskart neieškodami priežasties pabendraukite, pasikalbėkite su ja, paglostykite ją. Kartais vaikams užtenka nors ir mažai, bet kokybiškai praleidžiamo laiko su suaugusiaisiais.
 
Taigi tą laiką, kurį galite skirti vyresniajai dukrai, geriau panaudokite veiklai, kuri būtų Jums abiem maloni – iškepkite pyragą, pasidarykite šukuosenas, kartu nupieškite piešinį ar pan. – t. y. mažiau laiko skirkite kalbėjimui apie pamokėles ir konfliktus. Būtų veiksminga, jei vieną kartą per savaitę paskirtumėte tam tikrą laiką tik bendrai savo ir vyresnės dukros veiklai.
 
Mažesniąją palikite su vyru (ar kitu asmeniu), o pačios leiskite laiką dviese. Galite išeiti pasivaikščioti, į kiną, kavinę ar užsidaryti dviese kambaryje. Taip turėsite progą megzti artimesnį santykį, o mergaitė galės gauti nedalomo dėmesio. Nenorėdama atitolti nuo mažosios, galite tokį pat laiką skirti ir jai. Tuomet dukart per savaitę bendrausite su viena ir su kita savo dukromis skyrium.
 
Taip pat stenkitės būti teisinga ne tik dėmesį, bet ir žaislus dalydama po lygiai ir taisykles taikykite vienodai. Tai svarbu ne tik vyresniajai dukrai, bet ir mažesniajai, kad ji jau dabar mokytųsi dalytis, spręsti problemas ir neįprastų, kad jai nuolat nuolaidžiaujama.
 
Daugiau informacijos galite rasti staripsnyje Gimimo eiliškumas: pirmas ir vienintelis „tobulas vaikas“ 
 
Linkiu sėkmės!


Klausk specialisto

Atsakome į klausimus, susijusius su ikimokykliniu ir priešmokykliniu ugdymu. Užpildykite žemiau pateiktą klausimo formą ir spauskite „Pateikti“ arba tiesiog rašykite mums adresu info@ikimokyklinis.lt.

 

Kur kreiptis ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo klausimais?

 • Dėl ugdymo ir veiklos darželyje (mokestis už darželį, darželio darbuotojai, tvarka, darbo laikas, maitinimas, lengvatos)kreipkitės į mokyklos vadovus ar mokyklos steigėją – savivaldybę, privatų steigėją ir pan.
 • Jei netenkina savivaldybės darbuotojų ar privataus mokyklos steigėjo atsakymas – į Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyrių, tel. (8 5) 219 12 57 
 • Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų ugdymo klausimais – į Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo pagalbos skyrių, tel. (8 5) 219 12 54
 • Bendro pobūdžio klausimai (gyventojų priėmimas) teikiami adresu Švietimo ir mokslo ministerija, A. Volano g. 2/7, LT-01516 Vilnius, 109 kab., taip pat el. paštu smmin@smm.lt, tel. (8 5) 219 11 90
 •  Ugdymo plėtotės centro Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo poskyrio specialistai konsultuoja šiais klausimais:
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų vertinimas;
  • valstybinės lietuvių kalbos ugdymas;
  • etnokultūrinis ugdymas;
  • ikimokyklinio ugdymo programų rengimas ir atnaujinimas;
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo turinio planavimas; 
  • metodinė medžiaga.
 • Ugdymo plėtotės centro  teisininkai konsultuoja mokytojus, mokinius ir tėvus dėl visų bendruomenės narių teisių, pareigų bei atsakomybės, tačiau tik su darbo teisiniais santykiais nesusijusiais klausimais: tel. (8 5) 210 98 21, pirmadienį-ketvirtadienį 8-17 val., penktadienį 8-15.45 val.  
 • Darbo teisės klausimais konsultuoja LR valstybinė darbo inspekcija, tel. (8 5) 213 9772, galima užduoti elektroninį paklausimą (atsakoma ne ilgiau nei per 20 darbo dienų), konsultacijos teikiamos ir socialiniame tinkle Facebook (atsakoma per 1 darbo dieną).

Pateikti klausimą

El. paštas*

Telefonas*

Vardas

Klausimas
captcha
Įveskite apsaugos kodą esantį kairėje