Emokykla.lt
D.U.K.
2014-02-10 Dvejų metukų mergaitė labai drovi, vengia žaisti su kitais vaikais, drovisi suaugusiųjų. Ar verta nerimauti?
Mano dukrytei greit sueis dveji metukai. Man labai neramu dėl jos elgesio su kitais vaikais. Ji labai užsidariusi, nenori ir bijo žaisti su kitais vaikais. Jei tenka bendrauti su vienu kitu, tai jai sekasi lengviau, bet jei ateina daugiau vaikų, ji nueina į kampą ir stovi. Ji taip pat elgiasi, kai į svečius užsuka draugai ar pažįstami. Susiraukia, nuliūsta, nieko nevalgo, negeria – tarsi vaiko nebūtų... O kai būna tarp savų artimų žmonių, ji visai kitokia – judri, linksma, daug žaidžia, piešia, knygutes varto, žaidžia. Patarkite, ar verta nerimauti?
 
2014-02-10
Atsako psichologė Eglė Kuraitė-Žičkė
 
Dvejų metų amžiaus vaikams bendravimo situacijose gali išryškėti jų drovumas, kuris reiškiasi verkimu, kitų žmonių baime, atsiribojimu, atsitraukimu. Tai dvejų metų vaikui yra normali būsena. Gana dažnai tokio amžiaus vaikai dar nemoka bendrauti su kitais žmonėmis ir prisibijo jų. Aišku, yra ir tokių vaikų, kurie drąsiai susiranda draugų ar noriai bendrauja, bet tikrai ne visi. Kiti yra uždaresnio būdo, lėčiau priprantantys prie naujų situacijų ir ne taip greitai susibendraujantys. Panašu, kad tai būdinga ir Jūsų dukrai.
 
Apie antruosius metus vaikai tik pradeda socializuotis. Dažniausiai jie žaidžia „paralelinį“ žaidimą – tai yra tiesiog žaidžia šalia kitų vaikų, bet tik savo žaidimus ir savo žaislais, tyrinėja tai, kas jiems įdomu, ir nenori, kad kiti kištųsi į jų veiklą, tačiau taip pat stebi ir mato, ką veikia kitas vaikas.
 
Svarbu, kad Jūs padėtumėte savo dukrai mokytis bendrauti. Kaip ir pati pastebite, jei retai būnate tarp kitų vaikų, mergaitė neturi galimybės prie jų priprasti ir mokytis draugauti. Geriausia būtų, jei rastumėte galimybių mergaitei leisti laiką su keliais tais pačiais vaikais (pavyzdžiui, draugų ar kaimynų vaikais) jai pažįstamose aplinkose. Kai ji pripras, tuomet dažniau prisijunkite prie didesnių, aktyvesnių grupių.
 
Padėkite dukrai ir patys įsitraukdami į veiklą (pavyzdžiui, čiuožykloje), kad jai būtų drąsiau. Svarbu stebėti, kaip mergaitė jaučiasi, ir neversti jos daryti to, kas jai nemalonu ar baisu. Ji pati pajus, kada bus pasiruošusi žaisti su kitais vaikais. Žaisdama viena, nuošalyje ir matydama kitus vaikus, ji taip pat mokosi bendrauti ir socializuojasi. Tokią pat elgseną užtikrinkite ir su kitais suaugusiaisiais – nereikalaukite, kad ji bendrautų su visais, o pratinkite prie vieno asmens, vėliau – prie kito.
 
Gali būti, kad toks drovumas yra mergaitės raidos stadija, kurią ji greit išaugs, taip pat gali būti, kad tai viena iš jos charakterio ypatybių, kuri visuomet ją lydės. Bet kokiu atveju Jūsų pastangos suprasti jausmus ir elgesį padės jai jaustis geriau.
 
Jei Jūsų dukros elgesys ilgą laiką nesikeis ir toliau Jums kels nerimą, pasikonsultuokite su specialistais mieste, kuriame gyvenate. Jie galbūt galės išsamiau susipažinti su situacija ir kartu su Jumis ieškoti sprendimo.
 
Rekomenduojame paskaityti:
 


Klausk specialisto

Atsakome į klausimus, susijusius su ikimokykliniu ir priešmokykliniu ugdymu. Užpildykite žemiau pateiktą klausimo formą ir spauskite „Pateikti“ arba tiesiog rašykite mums adresu info@ikimokyklinis.lt.

 

Kur kreiptis ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo klausimais?

 • Dėl ugdymo ir veiklos darželyje (mokestis už darželį, darželio darbuotojai, tvarka, darbo laikas, maitinimas, lengvatos)kreipkitės į mokyklos vadovus ar mokyklos steigėją – savivaldybę, privatų steigėją ir pan.
 • Jei netenkina savivaldybės darbuotojų ar privataus mokyklos steigėjo atsakymas – į Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyrių, tel. (8 5) 219 12 57 
 • Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų ugdymo klausimais – į Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo pagalbos skyrių, tel. (8 5) 219 12 54
 • Bendro pobūdžio klausimai (gyventojų priėmimas) teikiami adresu Švietimo ir mokslo ministerija, A. Volano g. 2/7, LT-01516 Vilnius, 109 kab., taip pat el. paštu smmin@smm.lt, tel. (8 5) 219 11 90
 •  Ugdymo plėtotės centro Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo poskyrio specialistai konsultuoja šiais klausimais:
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų vertinimas;
  • valstybinės lietuvių kalbos ugdymas;
  • etnokultūrinis ugdymas;
  • ikimokyklinio ugdymo programų rengimas ir atnaujinimas;
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo turinio planavimas; 
  • metodinė medžiaga.
 • Ugdymo plėtotės centro  teisininkai konsultuoja mokytojus, mokinius ir tėvus dėl visų bendruomenės narių teisių, pareigų bei atsakomybės, tačiau tik su darbo teisiniais santykiais nesusijusiais klausimais: tel. (8 5) 210 98 21, pirmadienį-ketvirtadienį 8-17 val., penktadienį 8-15.45 val.  
 • Darbo teisės klausimais konsultuoja LR valstybinė darbo inspekcija, tel. (8 5) 213 9772, galima užduoti elektroninį paklausimą (atsakoma ne ilgiau nei per 20 darbo dienų), konsultacijos teikiamos ir socialiniame tinkle Facebook (atsakoma per 1 darbo dieną).

Pateikti klausimą

El. paštas*

Telefonas*

Vardas

Klausimas
captcha
Įveskite apsaugos kodą esantį kairėje