Emokykla.lt
D.U.K.
2013-09-02 Mergaitei 5 m., ji labai jautri, prastai miega. Kaip galėtume padėti jai vėl pasijusti ramiau?
Norėčiau gauti praktinių patarimų, kaip pagelbėti savo mergytei pasijusti drąsiau. Nerimą kelia tai, kad mergaitė (greit bus penkeri metukai) yra be galo jautri. Bendrauja tik su žmonėmis, kuriuos labai gerai pažįsta, bet net ir su jais, jei ilgiau nesimato, nebebendrauja. Buvo situacijų, kai į stresą sureagavo vėmimu. Kai kas nors aplinkoje keičiasi, sutrinka miegas.
Dukrytė lanko darželį, tačiau vasarą arba sveikimo periodu po ligų ji būna namuose su aukle. Kai auklė negali jos prižiūrėti, kviečiamės į pagalbą močiutes arba tetas. Prieš mėnesį atsidūrėme tokioje situacijoje, kad nebuvo kam palikti vaiko, todėl susitarėme su giminaite (17 m.), kad ji paglobos. Iš pradžių lyg ir viskas buvo gerai, bet po kelių dienų pastebėjome, kad ją prižiūrinti mergina daugiausia laiko skiria sau, o einant pasivaikščioti pasikviečia ir savo draugą, kuris dukrai nepatiko. Žodžiu, mūsų keliai su naująja aukle greit išsiskyrė. Dabar dukrą prižiūrinti mergina dėmesinga ir atsakinga, jos puikiai sutaria, viskas lyg ir turėtų būti gerai. Tačiau mūsų mergytė labai prastai miega, blaškosi, jei ir miega, dažniausiai kamuoja košmarus, nes per miegus verkia. Suprantama, reikia laiko, kad jos galvelėje viskas vėl susirikiuotų, bet baisu, kad tai neturėtų kokių nors pasekmių ateityje. Kaip galėtume padėti jai vėl pasijusti ramiai?
 
2013-09-02
 
Atsako psichologė Joana Grygutis
 
Vaikai yra labai skirtingi. Vienas penkiametis vaikas gali būti drąsus, kitas priešingai – norės artimiau bendrauti tik su tėvais ar kitais patikimais asmenimis. Aišku, reikėtų paisyti, ar tai yra vaiko charakterio bruožas, ar vaikas buvo išgąsdintas, patyrė stresą ar kitokią situaciją, kuri jį paskatino būti tokį baikštų.
 
Labai svarbu, kad vaikas būtų su žmonėmis, kurie yra atsakingi, dėmesingi ir kantrūs. Todėl manau, kad Jūsų sprendimas atsisakyti auklės, kuri prižiūrėdama vaiką nori skirti daugiausia dėmesio sau ar pabūti su draugu, buvo teisingas.
 
Vis dėlto vaiko priežiūros nereikėtų patikėti vien auklei. Vaikui svarbiausia – bendrauti su jumis, t. y. tėvais. Grįžus po darbo, nors ir norisi pailsėti, bet reikėtų skirti laiko pabūti su vaiku. Pasikalbėti, pažaisti, paskaityti knygą ar bent kiek pasivaikščioti. Tai priklauso nuo Jūsų fantazijos ir noro, ką veikti.
 
Vaikai turi jausmus ir jiems būtina juos reikšti. Saugioje aplinkoje vaikas gali saugiai dalytis tuo, ką jis jaučia. (Viename straipsnyje rašiau apie tai, kad vaikai verkia, tai normalu ir reikia jiems tai leisti.)
 
Portale ikimokyklinis.lt  paskelbtuose straipsniuose yra daug naudingos informacijos ir iš jų galima pasisemti idėjų, kaip bendrauti su vaiku, kaip jam padėti išgyventi vieną ar kitą vaikystės etapą.
 
Rekomenduoju paskaityti:
 
 


Klausk specialisto

Atsakome į klausimus, susijusius su ikimokykliniu ir priešmokykliniu ugdymu. Užpildykite žemiau pateiktą klausimo formą ir spauskite „Pateikti“ arba tiesiog rašykite mums adresu info@ikimokyklinis.lt.

 

Kur kreiptis ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo klausimais?

 • Dėl ugdymo ir veiklos darželyje (mokestis už darželį, darželio darbuotojai, tvarka, darbo laikas, maitinimas, lengvatos)kreipkitės į mokyklos vadovus ar mokyklos steigėją – savivaldybę, privatų steigėją ir pan.
 • Jei netenkina savivaldybės darbuotojų ar privataus mokyklos steigėjo atsakymas – į Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyrių, tel. (8 5) 219 12 57 
 • Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų ugdymo klausimais – į Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo pagalbos skyrių, tel. (8 5) 219 12 54
 • Bendro pobūdžio klausimai (gyventojų priėmimas) teikiami adresu Švietimo ir mokslo ministerija, A. Volano g. 2/7, LT-01516 Vilnius, 109 kab., taip pat el. paštu smmin@smm.lt, tel. (8 5) 219 11 90
 •  Ugdymo plėtotės centro Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo poskyrio specialistai konsultuoja šiais klausimais:
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų vertinimas;
  • valstybinės lietuvių kalbos ugdymas;
  • etnokultūrinis ugdymas;
  • ikimokyklinio ugdymo programų rengimas ir atnaujinimas;
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo turinio planavimas; 
  • metodinė medžiaga.
 • Ugdymo plėtotės centro  teisininkai konsultuoja mokytojus, mokinius ir tėvus dėl visų bendruomenės narių teisių, pareigų bei atsakomybės, tačiau tik su darbo teisiniais santykiais nesusijusiais klausimais: tel. (8 5) 210 98 21, pirmadienį-ketvirtadienį 8-17 val., penktadienį 8-15.45 val.  
 • Darbo teisės klausimais konsultuoja LR valstybinė darbo inspekcija, tel. (8 5) 213 9772, galima užduoti elektroninį paklausimą (atsakoma ne ilgiau nei per 20 darbo dienų), konsultacijos teikiamos ir socialiniame tinkle Facebook (atsakoma per 1 darbo dieną).

Pateikti klausimą

El. paštas*

Telefonas*

Vardas

Klausimas
captcha
Įveskite apsaugos kodą esantį kairėje