Emokykla.lt
D.U.K.
2013-07-04 Ar vaikui antrus metus lankant lopšelį su jaunesniais vaikais, jo raida nesustos?
Mano sūnus pradėjo lankyti lopšelį sulaukęs metukų ir 8 mėnesių. Tikėjausi, kad jį nuo rudens perkels kartu su visais grupės vaikais į darželį, bet direktorė neperkelia, teigia, kad jis dar per mažas. Bet juk jam jau bus dveji metai ir aštuoni mėnesiai, t. y. vos keli mėnesiai iki trejų metukų. Manau, kad jam antrus metus lankant lopšelį su mažiukais, jo raida  sustos. Ar galiu reikalauti, kad jį perkeltų į darželį?
 
2013-07-04
 
Atsako psichologė Ramunė Želionienė
 
Rekomenduočiau pratęsti pokalbį su darželio direktore, taip pat ir auklėtojais ir paklausti, kokie argumentai būtų, kad Jūsų vaikas yra dar per mažas keliauti į vyresniųjų vaikų grupę. Verta pasitikėti specialistų įžvalgomis, kurie turi daug praktinės patirties. Bet tai dažniausiai  yra ne darželių direktoriai, o tiesiogiai dirbantys su vaikais specialistai – darželių auklėtojai.
 
Jei Jūsų vaikas lanko darželį, kuriame vaikai į grupes suskirstomi pagal amžių,, turite paisyti tam tikrų nustatytų taisyklių. Jei darželis yra privatus, skirtingo amžiaus vaikai gali lankyti vieną ir tą pačią grupę, tai laikoma pranašumu, skatinama įvairiapusė tiek vyresniųjų, tiek jaunesniųjų vaikų raida.
 
Jūsų vaikui buvimas tarp vyresnių vaikų būtų pranašumas tik tada, jei yra tinkamos sąlygos ugdyti vaikus, jei dirba pakankamai darbuotojų, jei orientuojamasi į skirtingų įvairaus amžiaus vaikų poreikių tenkinimą.Jei darželyje heterogeniškų amžiaus grupių nėra, Jūsų vaikas, patekęs į 3–6 metų amžiaus grupę, labai skirsis bendrame kontekste. Kai nėra sąlygų didelėje vaikų grupėje tinkamai pasirūpinti individualesniais poreikiais, Jūsų vaikui tai nebūtų į naudą.
 
Nerimauti, kad vaikas, sulaukęs 2 metų ir 8 mėnesių, praleis daug laiko su vaikais, kuriems nėra trejų metų, ir to pasekmė bus vaiko raidos stabdymas, priežasčių nėra tuo atveju, jei konkrečios darželio auklėtojos nuovokiai rūpinasi kiekvienu vaiku, lavina tuos gebėjimus, kuriuos vaikas turi, skatina natūralų vystymąsi ir augimą.
 
Atkreipiu dėmesį, kad vaikas pradėjo lankyti darželį 1 metų ir 8 mėnesių. Jei per šiuos metus vaiko raida nesustojo, kodėl ji turėtų sustoti esant toms pačioms ugdymo sąlygoms per kitus metus. Dažnai tėvai nori, kad jų vaikai kuo greičiau augtų, užaugtų ir ne pagal amžių darytų tai, ką daro vyresni vaikai.
 
Linkiu visiems vaikams vaikystės, net ir darželyje, be skubėjimo. Gėlės žiedas išsiskleidžia tada, kai ateina laikas. Tik reikia tinkamai prižiūrėti, rūpintis, mylėti. Ir net jei darželio auklėtojos ko nors nepadarys dėl Jūsų vaiko, nes darbo sąlygos ne visuomet yra tam tinkamos, labai gerai, kad vaikas turi tokią rūpestingą ir sąmoningą mamą – Jus, kuri atrado laiko svarbius dalykus išsiaiškinti kartu su ikimokyklinis.lt specialistais. Kai vaikas turi sąmoningus tėvus, jo raida niekada nesustos.


Klausk specialisto

Atsakome į klausimus, susijusius su ikimokykliniu ir priešmokykliniu ugdymu. Užpildykite žemiau pateiktą klausimo formą ir spauskite „Pateikti“ arba tiesiog rašykite mums adresu info@ikimokyklinis.lt.

 

Kur kreiptis ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo klausimais?

 • Dėl ugdymo ir veiklos darželyje (mokestis už darželį, darželio darbuotojai, tvarka, darbo laikas, maitinimas, lengvatos)kreipkitės į mokyklos vadovus ar mokyklos steigėją – savivaldybę, privatų steigėją ir pan.
 • Jei netenkina savivaldybės darbuotojų ar privataus mokyklos steigėjo atsakymas – į Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyrių, tel. (8 5) 219 12 57 
 • Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų ugdymo klausimais – į Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo pagalbos skyrių, tel. (8 5) 219 12 54
 • Bendro pobūdžio klausimai (gyventojų priėmimas) teikiami adresu Švietimo ir mokslo ministerija, A. Volano g. 2/7, LT-01516 Vilnius, 109 kab., taip pat el. paštu smmin@smm.lt, tel. (8 5) 219 11 90
 •  Ugdymo plėtotės centro Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo poskyrio specialistai konsultuoja šiais klausimais:
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų vertinimas;
  • valstybinės lietuvių kalbos ugdymas;
  • etnokultūrinis ugdymas;
  • ikimokyklinio ugdymo programų rengimas ir atnaujinimas;
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo turinio planavimas; 
  • metodinė medžiaga.
 • Ugdymo plėtotės centro  teisininkai konsultuoja mokytojus, mokinius ir tėvus dėl visų bendruomenės narių teisių, pareigų bei atsakomybės, tačiau tik su darbo teisiniais santykiais nesusijusiais klausimais: tel. (8 5) 210 98 21, pirmadienį-ketvirtadienį 8-17 val., penktadienį 8-15.45 val.  
 • Darbo teisės klausimais konsultuoja LR valstybinė darbo inspekcija, tel. (8 5) 213 9772, galima užduoti elektroninį paklausimą (atsakoma ne ilgiau nei per 20 darbo dienų), konsultacijos teikiamos ir socialiniame tinkle Facebook (atsakoma per 1 darbo dieną).

Pateikti klausimą

El. paštas*

Telefonas*

Vardas

Klausimas
captcha
Įveskite apsaugos kodą esantį kairėje