Emokykla.lt
D.U.K.
2013-07-03 Penkiametis grįžęs iš darželio skundėsi, kad jį lietė (lytinius organus) kitas bendraamžis. Tai kartojasi ne pirmą kartą. Auklėtojos nekreipia dėmesio, to vaiko mama – taip pat. Ką patarsite?
Penkiametis sūnus grįžęs iš darželio skundėsi, kad jį lietė (lytinius organus) kitas penkiametis berniukas. Tai kartojasi ne pirmą kartą. Auklėtojos nekreipia dėmesio, to vaiko mama – taip pat. Ką patarsite?
 
2013-07-03 
 
Atsako psichologė Ramunė Želionienė
 
Ačiū už Jūsų atvirumą. Patarimo neįmanoma išrašyti, kai tiek mažai informacijos pateikta. Galbūt bendri pamąstymai suteiks Jums minčių, ką toliau galėtumėte padaryti dėl savo ir kitų vaikų saugumo.
 
Nuo pat mažų dienų verta vaikams kartoti, kad niekas kitas negali liesti jų kūno. Vaikas visuomet turi pasirinkimą: pasitraukti iš jam nemalonios situacijos. Maži vaikai kartais sustingsta, net jei jie labai bijo ar jiems labai nemalonu.
 
Paklauskite vaiko, ką jis darė, kai tai įvyko.
 
Pasiūlykite vaikui: kaip manai, ar galėtum pasitraukti nuo to berniuko ir būti kitoje vietoje?
 
Padrąsinkite vaiką kitą kartą pasitraukti, kad tas berniukas liautųsi taip elgtis, o jei pasitraukti nepavyksta, tegul Jūsų sūnus garsiai pasako, kad išgirstų ir kiti: „Patrauk nuo manęs rankas“.
 
Tenka pripažinti, kad suaugusieji dažnai nekreipia dėmesio į neteisybes tik todėl, kad netiki, jog kas nors pasikeis. Verta dar ir dar kartą kalbėtis su auklėtoja, nekaltinant, bet pastiprinant, kad kitą kartą taip nutikus, auklėtoja tiesiog sustabdytų tokį vaikų elgesį, pasakytų, kad taip elgtis nevalia ir informuos abiejų vaikų tėvus. Jūs tik prašykite auklėtojos paslaugos, kad ji pasakytų, jei vėl taip nutiks.
 
Paklauskite, ar gali Jūsų sūnus kreiptis į auklėtoją, jei tai dar kartą pasikartos. Paaiškinkite jai, kad penkiamečiui be jos pagalbos sunku atlaikyti kito vaiko netinkamą elgesį ir kad labai svarbus jos vaidmuo užtikrinant vaikui saugumą.
 
Svarbu suprasti, kad auklėtoja, kai grupėje yra daug vaikų, tikrai sunku visus vienu metu stebėti ir suvaldyti įvairias situacijas. Todėl ir nutinka tokių ir panašių dalykų, kai auklėtoja nemato. Tačiau kaltinti auklėtojos nevalia. Ikimokyklinės įstaigos vaikų ugdymo sąlygas kuria ne ji.
 
Be kaltinimo ir pykčio dar kartą pakalbinkite to berniuko mamą. Išsakykite savo nuomonę apie tokio amžiaus vaikų vienas kito lietimą. Net jei tai ir vaikiškas smalsumas, jis nėra tinkamas, ir Jūs manote, kad jį reikėtų stabdyti aiškiai pasakant, kad negalima vaikui liesti nei kito, nei leistis, kad kito būtų liečiamas. Taip pat galite pasakyti, kad tie vaikai, kurie liečia bendraamžius, patys gali būti kieno nors liečiami. Kai Jūs kaip mama pasidalysite savo nerimu su kita mama, atsiras daugiau bendrumo, mažiau priešiškumo.
 
Verta šia tema diskutuoti su visos grupės vaikų tėvais: ką jie apie tai mano, ką galėtų daryti tokioje situacijoje. Jūs įsitikinsite, kad dauguma suaugusiųjų tokių klausimų net neužduoda sau, jau nekalbanti apie adekvatų reagavimą į netinkamai besielgiantį vaiką.


Klausk specialisto

Atsakome į klausimus, susijusius su ikimokykliniu ir priešmokykliniu ugdymu. Užpildykite žemiau pateiktą klausimo formą ir spauskite „Pateikti“ arba tiesiog rašykite mums adresu info@ikimokyklinis.lt.

 

Kur kreiptis ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo klausimais?

 • Dėl ugdymo ir veiklos darželyje (mokestis už darželį, darželio darbuotojai, tvarka, darbo laikas, maitinimas, lengvatos)kreipkitės į mokyklos vadovus ar mokyklos steigėją – savivaldybę, privatų steigėją ir pan.
 • Jei netenkina savivaldybės darbuotojų ar privataus mokyklos steigėjo atsakymas – į Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyrių, tel. (8 5) 219 12 57 
 • Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų ugdymo klausimais – į Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo pagalbos skyrių, tel. (8 5) 219 12 54
 • Bendro pobūdžio klausimai (gyventojų priėmimas) teikiami adresu Švietimo ir mokslo ministerija, A. Volano g. 2/7, LT-01516 Vilnius, 109 kab., taip pat el. paštu smmin@smm.lt, tel. (8 5) 219 11 90
 •  Ugdymo plėtotės centro Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo poskyrio specialistai konsultuoja šiais klausimais:
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų vertinimas;
  • valstybinės lietuvių kalbos ugdymas;
  • etnokultūrinis ugdymas;
  • ikimokyklinio ugdymo programų rengimas ir atnaujinimas;
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo turinio planavimas; 
  • metodinė medžiaga.
 • Ugdymo plėtotės centro  teisininkai konsultuoja mokytojus, mokinius ir tėvus dėl visų bendruomenės narių teisių, pareigų bei atsakomybės, tačiau tik su darbo teisiniais santykiais nesusijusiais klausimais: tel. (8 5) 210 98 21, pirmadienį-ketvirtadienį 8-17 val., penktadienį 8-15.45 val.  
 • Darbo teisės klausimais konsultuoja LR valstybinė darbo inspekcija, tel. (8 5) 213 9772, galima užduoti elektroninį paklausimą (atsakoma ne ilgiau nei per 20 darbo dienų), konsultacijos teikiamos ir socialiniame tinkle Facebook (atsakoma per 1 darbo dieną).

Pateikti klausimą

El. paštas*

Telefonas*

Vardas

Klausimas
captcha
Įveskite apsaugos kodą esantį kairėje