Emokykla.lt
D.U.K.
2013-03-19 Darželio 3–4 metų vaikų grupėje ugdomi dvyniai taria tik skiemenis. Prašiau, kad logopedė užsiimtų, bet ji atsakė, jog vaikai dar maži. Kokia Jūsų nuomonė?
Dirbu vaikų darželyje su 3–4 metų vaikais. Beveik visi vaikai puikiai kalba, žodynas turtingas. Bet yra didelė bėda su dvyniais, kurie taria tik skiemenis. Prašiau, kad logopedė užsiimtų, bet ji atsakė, jog vaikai dar maži. Aš manau, kad ji neteisi. Kokia Jūsų nuomonė? 
 
2013-03-19
 
Atsako dr. Vilma Makauskienė, logopedė ekspertė ir psichologė
 
Gerb. Auklėtoja,
sunku komentuoti šią situaciją, nes apie Jūsų minėtų dvynukų kalbos raidą informacijos pateikta labai nedaug. Kadangi kiti vaikučiai Jūsų ikimokyklinio amžiaus vaikų grupėje kalba gerai, lygindama dvynių kalbinius gebėjimus su kitais panašaus amžiaus vaikais pastebite, kad dvynių kalbiniai gebėjimai skiriasi. Todėl galima manyti, kad jiems tikrai reikalinga logopedinė pagalba.
 
Daugeliu atvejų, jei mamos nėštumas ar gimdymas yra sudėtingas, dėl deguonies stygiaus ar kitų priežasčių, gali nukentėti vaisiaus kalbos centras ir tokiu atveju vaiko kalbos raida vėluoja. Tai nėra susiję su bendra vaiko raida ar intelektu. Dvynių gimimas yra priskiriamas rizikos faktoriams, todėl manau, kad konsultuotis su specialistu (logopedu) yra būtina ankstyvame amžiuje.
 
Daugelyje užsienio šalių, taip pat ir Lietuvos ankstyvosios reabilitacijos tarnybose (jos veikia vaikų poliklinikose) logopedinė pagalba vaikams teikiama nuo gimimo, jei yra tam tikrų požymių rodančių, kad vaiko raida gali vėluoti. Vėluojanti kalbos raida neigiamai veikia vaiko socializaciją ir adaptaciją kolektyve, dalyvavimą ugdymosi procese, tad Jūsų minėtu atveju delsti tikrai negalima.
 
Pats aktyviausias vaiko raidos periodas yra 2–5 metai. Sulaukę 3–4 metukų, vaikai turėtų bendrauti frazėmis, sakiniais, mokėti žodžiais (o ne skiemenimis) išreikšti savo poreikius, norus ir mintis, atsakyti į pateiktus klausimus, dalyvauti pokalbyje.
 
Lietuvos ikimokyklinėse įstaigose (vaikų darželiuose ir lopšeliuose) veikia Vaiko gerovės komisijos. Šių komisijų nariai yra įstaigoje dirbantys specialistai – logopedai, specialieji pedagogai, grupių auklėtojos, administracijos atstovai ir kiti su vaikų ugdymu susiję asmenys. Manau, kad pirmiausia reikėtų aptarti esamą situaciją su dvynukų tėveliais ir Vaiko gerovės komisijos nariais.
 
Jei tėvai taip pat pastebi, kad jų vaikų kalbos raida vėluoja, skiriasi nuo kitų ikimokyklinio amžiaus vaikų, jie turėtų kreiptis į įstaigoje dirbančią logopedę ir gauti tikslias ir išsamias vaikų kalbos įvertinimo išvadas. Vertinant vaikų kalbą, būtina žinoti anamnezės duomenis, t. y. išanalizuoti medicininius dokumentus arba aptarti su tėvais nėštumo, gimdymo eigą, vaikų raidą pirmaisiais gyvenimo metais, sužinoti apie kalbos raidą ankstyvuoju amžiaus tarpsniu ir kalbos sunkumus, kuriuos tėvai pastebi kasdieniame vaikų gyvenime.
 
Logopedas turėtų atlikti kalbos įvertinimą pagal ŠMM patvirtintas kalbos vertinimo nuostatas, t. y. nustatyti vaikų aktyviojo ir pasyviojo žodyno apimtį, gramatinę kalbos struktūrą, garsų tarimo ir foneminės klausos ypatumus, girdimąjį suvokimą, gebėjimą sutelkti ir išlaikyti dėmesį ir t. t.
 
Jei, įstaigos logopedės nuomone, vaikų kalbos raida atitinka amžiaus normas, tačiau Jūs, tėvai ir kiti pedagogai pastebi, kad vaikų kalbos raida vėluoja, skiriasi nuo kitų bendraamžių, galima kreiptis į vaikų poliklinikose dirbančius specialistus. Logopedo paslaugos vaikų poliklinikose teikiamos nemokamai, tačiau yra reikalingas šeimos gydytojo ar pediatro siuntimas. Poliklinikose ne tik atliekamas kalbos įvertinimas, bet ir vedamos logopedinės pratybos. Vienam asmeniui  Valstybinės ligonių kasos finansuoja 20 val. logopedinių pratybų ir konsultacijų per metus.
 
Kadangi Jūsų įstaigoje dirba logopedė, tėvams būtų patogiau prireikus paslaugas gauti darželyje. Jei logopedės ir Jūsų nuomonė apie vaikų kalbos raidą ir logopedinės pagalbos poreikį nesutampa, patarčiau vaikų kalbą įvertinti Psichologinėje pedagoginėje tarnyboje (jos veikia kiekviename mieste ar rajono centre). Šiuo atveju logopedė turėtų užpildyti reikiamus dokumentus pagal Specialiųjų poreikių vaikų ugdymo tvarkos aprašą ir, gavusi tėvų sutikimą, siųsti dvynukus į Pedagoginę psichologinę tarnybą, kad  jos specialistai  įvertintų vaikų kalbos gebėjimus.
 
Malonu, kad esate atidi ir rūpestinga auklėtoja, siekiate padėti savo ugdytiniams. Net jei kalbos įvertinimo rezultatai parodys, kad vaikams logopedo paslaugos nėra reikalingos, Jūs turėsite aiškų atsakymą į kilusius klausimus.
 
Nuorodos:


Klausk specialisto

Atsakome į klausimus, susijusius su ikimokykliniu ir priešmokykliniu ugdymu. Užpildykite žemiau pateiktą klausimo formą ir spauskite „Pateikti“ arba tiesiog rašykite mums adresu info@ikimokyklinis.lt.

 

Kur kreiptis ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo klausimais?

 • Dėl ugdymo ir veiklos darželyje (mokestis už darželį, darželio darbuotojai, tvarka, darbo laikas, maitinimas, lengvatos)kreipkitės į mokyklos vadovus ar mokyklos steigėją – savivaldybę, privatų steigėją ir pan.
 • Jei netenkina savivaldybės darbuotojų ar privataus mokyklos steigėjo atsakymas – į Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyrių, tel. (8 5) 219 12 57 
 • Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų ugdymo klausimais – į Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo pagalbos skyrių, tel. (8 5) 219 12 54
 • Bendro pobūdžio klausimai (gyventojų priėmimas) teikiami adresu Švietimo ir mokslo ministerija, A. Volano g. 2/7, LT-01516 Vilnius, 109 kab., taip pat el. paštu smmin@smm.lt, tel. (8 5) 219 11 90
 •  Ugdymo plėtotės centro Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo poskyrio specialistai konsultuoja šiais klausimais:
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų vertinimas;
  • valstybinės lietuvių kalbos ugdymas;
  • etnokultūrinis ugdymas;
  • ikimokyklinio ugdymo programų rengimas ir atnaujinimas;
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo turinio planavimas; 
  • metodinė medžiaga.
 • Ugdymo plėtotės centro  teisininkai konsultuoja mokytojus, mokinius ir tėvus dėl visų bendruomenės narių teisių, pareigų bei atsakomybės, tačiau tik su darbo teisiniais santykiais nesusijusiais klausimais: tel. (8 5) 210 98 21, pirmadienį-ketvirtadienį 8-17 val., penktadienį 8-15.45 val.  
 • Darbo teisės klausimais konsultuoja LR valstybinė darbo inspekcija, tel. (8 5) 213 9772, galima užduoti elektroninį paklausimą (atsakoma ne ilgiau nei per 20 darbo dienų), konsultacijos teikiamos ir socialiniame tinkle Facebook (atsakoma per 1 darbo dieną).

Pateikti klausimą

El. paštas*

Telefonas*

Vardas

Klausimas
captcha
Įveskite apsaugos kodą esantį kairėje