Emokykla.lt
D.U.K.
2013-02-11 Dukrytė metai laiko daužosi su galva į lovytės rėmus, kitaip neužmiega, ar tai normalu?
2013-02-11
 
Atsako psichologė Eglė Kuraitė
 
Gaila, kad nepateikėte daugiau informacijos apie savo dukrytę: kokio ji amžiaus, ar galvą ji daužo tik prieš miegą ar ir kitose situacijose, ar turi sunkumų kitose srityse.
 
Galvos daužymas prieš miegą – gali būti normalus elgesys. Taip kūdikiai siekia nusiraminimo arba stimuliacijos, kurio jiems gali trūkti namų aplinkoje. Toks elgesys pasireiškia vienam iš 5 vaikų, dažniausiai prasideda apie 6 mėnesį ir tęsiasi iki trečiojo vaiko gimtadienio.
 
Dažniau taip elgiasi vaikai, kurie patiria daugiau įtampos, emocijų arba nuobodžiauja, jaučiasi vieniši. Pasikartojantys judesiai leidžia vaikams atsipalaiduoti ir pasiruošti miegui (tarsi supimas). Gali būti, kad vaikas tranko galvą į sieną norėdamas atitraukti savo dėmėsį nuo skausmo – dantų dygimo, ausies skausmo, pilvo dieglių. Pastebėkite, ar Jūsų dukrytės elgesys susijęs su įspūdžiais patirtais dienos metu, stresinėmis situacijomis ar fiziniu skausmu.
 
Toks vaiko elgesys yra normalus. Sunerimti reikėtų tik tada, jei galvą tranko vyresnis nei trejų metų vaikas. Taip pat pastebėkite savo dukrytės elgesį kitose srityse: ar ji daužo galvą tik vakare ar taip atsitinka ir dieną? Ar tokio elgesio pradžia sutapo su kokiu nors ryškiu pasikeitimu jos gyvenime: skyrybomis, persikraustymu, antro vaiko gimimu? Ar ji atlieka ir kitus keistus veiksmus: linguoja, supa save, čiulpia pirštą, vaikšto ant pirštų galų, turi veido raumenų tikų ar pan.?
 
Jei pastebite ir kitų ženklų, gali būti, kad yra sulėtėjusi vaiko raida ar vaikas turi psichologinių, neurologinių problemų. Būtinai pasikonsultuokite su gydytoju.
 
Dažniausiai vaikai trankydami galvą į sieną savęs nesužeidžia, nes jaučia skausmą. Taip pat jaunesni nei 3 metų vaikai dar neturi tiek jėgos, kad galėtų sukelti rimtus smegenų ar neurologinius pakenkimus.
 
Norint padėti vaikui skaudžiai nesusitrenkti dėl tokio jo elgesio, patariama:
 • Prieš miegą kartu užsiimkite raminančia veikla: skaitykite pasaką, paglostykite. Galite pasiūlyti raminantį daiktą: minkštą žaislą, pagalvėlę, antklodę. Kartu praleistas laikas taip pat gali padėti jūsų dukrytei nusiraminti.
 • Laikykitės griežtos dienotvarkės, ypač svarbu nekeisti miego laiko.
 • Užtikrinkite, kad aplinka yra saugi, ir mergaitė nesusižeis: galite atitraukti lovelę nuo sienos, uždėti ant sienos paminkšinimą.
 • Nekreipkite dėmesio, kai ji tranko galvą. Jei mergaitė pastebės, kad tai veiksmingas būdas sulaukti jūsų dėmėsio (net jei tik ateinate jos sustabdyti), kartos tokį elgesį dažniau.
Galite išmėginti “žaidimą” dienos metu: mergatė daro tą patį, tik turi sustoti prieš pat trenkiant į sieną. Jei ji išmoks tokio elgesio dienos metu, gali būti, kad taip elgsis ir prieš miegą.
 
Naudingos nuorodos:
 


Klausk specialisto

Atsakome į klausimus, susijusius su ikimokykliniu ir priešmokykliniu ugdymu. Užpildykite žemiau pateiktą klausimo formą ir spauskite „Pateikti“ arba tiesiog rašykite mums adresu info@ikimokyklinis.lt.

 

Kur kreiptis ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo klausimais?

 • Dėl ugdymo ir veiklos darželyje (mokestis už darželį, darželio darbuotojai, tvarka, darbo laikas, maitinimas, lengvatos)kreipkitės į mokyklos vadovus ar mokyklos steigėją – savivaldybę, privatų steigėją ir pan.
 • Jei netenkina savivaldybės darbuotojų ar privataus mokyklos steigėjo atsakymas – į Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyrių, tel. (8 5) 219 12 57 
 • Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų ugdymo klausimais – į Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo pagalbos skyrių, tel. (8 5) 219 12 54
 • Bendro pobūdžio klausimai (gyventojų priėmimas) teikiami adresu Švietimo ir mokslo ministerija, A. Volano g. 2/7, LT-01516 Vilnius, 109 kab., taip pat el. paštu smmin@smm.lt, tel. (8 5) 219 11 90
 •  Ugdymo plėtotės centro Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo poskyrio specialistai konsultuoja šiais klausimais:
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų vertinimas;
  • valstybinės lietuvių kalbos ugdymas;
  • etnokultūrinis ugdymas;
  • ikimokyklinio ugdymo programų rengimas ir atnaujinimas;
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo turinio planavimas; 
  • metodinė medžiaga.
 • Ugdymo plėtotės centro  teisininkai konsultuoja mokytojus, mokinius ir tėvus dėl visų bendruomenės narių teisių, pareigų bei atsakomybės, tačiau tik su darbo teisiniais santykiais nesusijusiais klausimais: tel. (8 5) 210 98 21, pirmadienį-ketvirtadienį 8-17 val., penktadienį 8-15.45 val.  
 • Darbo teisės klausimais konsultuoja LR valstybinė darbo inspekcija, tel. (8 5) 213 9772, galima užduoti elektroninį paklausimą (atsakoma ne ilgiau nei per 20 darbo dienų), konsultacijos teikiamos ir socialiniame tinkle Facebook (atsakoma per 1 darbo dieną).

Pateikti klausimą

El. paštas*

Telefonas*

Vardas

Klausimas
captcha
Įveskite apsaugos kodą esantį kairėje