Emokykla.lt
D.U.K.
2013-02-05 Auklėtoja sako, kad mano sūnus labai blogas, grupėje laksto. Ar tai normalu, kad darželyje vaikas negali „išsikrauti“?
Mano sūnui 5 metukai. Jis lanko darželį. Turime  bėdą: auklėtoja sako, kad mano sūnus labai blogas, grupėje laksto; užduotims turi skirti papildomai laiko, kad jas atliktų, nes kiti vaikai jau būna jas atlikę. Auklėtojos supratimu, vaikas turi sėdėti ramiai ir negali padūkti, tuo atveju tą dieną gauna gerą įvertinimą „drugelį“ už labai gerą elgesį. Ar tai normalu, kad darželyje vaikas negali „išsikrauti“?
 
2013-02-05
 
Atsako psichologė Ramune Želionienė
 
Berniukų prigimtis yra tokia, kad jiems būdingas didesnis poreikis fizinei veiklai nei mergaitėms. Organizuojant prasmingą ugdymą ikimokykliniame amžiuje itin svarbu atsižvelgti į prigimtines vaiko savybes, t. y. sudaryti sąlygas berniukams kasdien daug laiko judėti lauke. Tuo tarpu mergaitės mielai ilgesnį laiką gali būti patalpoje. Taigi, vaikas tiesiog tenkina savo poreikius judėti ten, kur jis yra.
 
Jei vaiko judėjimo poreikiai sunkiai patenkinami ugdymo įstaigoje, itin svarbu tuo pasirūpinti namų aplinkoje. Nenuostabu, kad valstybiniame darželyje, kur vaikų yra daug, sudėtingiau atsižvelgti į kiekvieno vaiko poreikius. Tokioje situacijoje atsakomybės daugiau prisiimti reikia Jums, t. y. patiems tėvams, suorganizuoti atitinkamas veiklas mėgstančiam judėti vaikui.
 
Tiek vaikai, tiek suaugusieji skiriasi savo mąstymo tempu. Vieni vaikai tas pačias užduotis atlieka greičiau, kiti lėčiau. Kiekvieno vaiko raida yra unikali ir ikimokyklinio ugdymo įstaigoje vaikams itin svarbu sudaryti sąlygas formuoti jiems svarbius įgūdžius savo ritmu, kad jie kuo dažniau išgyventų sėkmės situacijų ir taip formuotų adekvatų pasitikėjimą savimi.
 
Labai siūlau užduoti darželio auklėtojai konkrečių klausimų apie sūnų, kad Jums nereikėtų spėlioti, ką ji galvoja. Pasiteiraukite, kokių sunkumų jai kyla su Jūsų vaiku? Ko ji tikisi iš Jūsų vaiko? Kokią pagalbą, jos nuomone, galėtumėte suteikti Jūs? Kokias užduotis vaikas atlieka mielai? Kokioms užduotims priešinasi? Gali būti, kad ji tikisi iš berniuko to, ko niekada nebus. Turime suprasti, kad berniukas X netaps berniuku Y, kad ir kaip to norėtume.
 
Vaikai gebėjimą prisitaikyti prie grupės ypač aktyviai ugdosi nuo šešerių iki devynerių metų. Būtent šiame amžiuje vaikai išgyvena itin sudėtingą  socializacijos laikotarpį. Kai vaikas yra trejų–šešerių metų, suaugusieji turi puikią galimybę atpažinti vaiko potencialą ir jį plėtoti. Šiuolaikiniai vaikai yra labai valingi, todėl svarbu atkreipti dėmesį į asmeninį jų norą užsiimti viena ar kita veikla. Jie dar tik mokosi būti grupėje. Tačiau vaikas neprivalo daryti tai, ką daro kiti, jei tai nėra būtinas veiksmas. Pavyzdžiui, vaikas būtinai turi apsirengti, kai eina žiemą į lauką. Bet jei visi piešia žiemą, jis neprivalo kaip visi piešti žiemos, t. y.  jis gali piešti kita tema.
 
Siūlyčiau Jums mažinti savo lūkesčius, susijusius su darželiu, nes sąlygos greičiausiai nėra itin palankios patenkinti kiekvieno vaiko individualius poreikius.
 
Rekomenduojame naudingas nuorodas. Jos pravers ne tik Jums, bet ir darželio auklėtojams, tad skatiname pasidalyti.


Klausk specialisto

Atsakome į klausimus, susijusius su ikimokykliniu ir priešmokykliniu ugdymu. Užpildykite žemiau pateiktą klausimo formą ir spauskite „Pateikti“ arba tiesiog rašykite mums adresu info@ikimokyklinis.lt.

 

Kur kreiptis ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo klausimais?

 • Dėl ugdymo ir veiklos darželyje (mokestis už darželį, darželio darbuotojai, tvarka, darbo laikas, maitinimas, lengvatos)kreipkitės į mokyklos vadovus ar mokyklos steigėją – savivaldybę, privatų steigėją ir pan.
 • Jei netenkina savivaldybės darbuotojų ar privataus mokyklos steigėjo atsakymas – į Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyrių, tel. (8 5) 219 12 57 
 • Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų ugdymo klausimais – į Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo pagalbos skyrių, tel. (8 5) 219 12 54
 • Bendro pobūdžio klausimai (gyventojų priėmimas) teikiami adresu Švietimo ir mokslo ministerija, A. Volano g. 2/7, LT-01516 Vilnius, 109 kab., taip pat el. paštu smmin@smm.lt, tel. (8 5) 219 11 90
 •  Ugdymo plėtotės centro Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo poskyrio specialistai konsultuoja šiais klausimais:
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų vertinimas;
  • valstybinės lietuvių kalbos ugdymas;
  • etnokultūrinis ugdymas;
  • ikimokyklinio ugdymo programų rengimas ir atnaujinimas;
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo turinio planavimas; 
  • metodinė medžiaga.
 • Ugdymo plėtotės centro  teisininkai konsultuoja mokytojus, mokinius ir tėvus dėl visų bendruomenės narių teisių, pareigų bei atsakomybės, tačiau tik su darbo teisiniais santykiais nesusijusiais klausimais: tel. (8 5) 210 98 21, pirmadienį-ketvirtadienį 8-17 val., penktadienį 8-15.45 val.  
 • Darbo teisės klausimais konsultuoja LR valstybinė darbo inspekcija, tel. (8 5) 213 9772, galima užduoti elektroninį paklausimą (atsakoma ne ilgiau nei per 20 darbo dienų), konsultacijos teikiamos ir socialiniame tinkle Facebook (atsakoma per 1 darbo dieną).

Pateikti klausimą

El. paštas*

Telefonas*

Vardas

Klausimas
captcha
Įveskite apsaugos kodą esantį kairėje