Emokykla.lt
Populiarios temos:
Edukacija Projektai Kompleksinė pagalba Specialieji poreikiai Skaitymas Vaiko kalba Vaiko raida Vaiko sveikata Vaiko ugdymas  
D.U.K.
2013-02-05 Ketverių metukų mergaitė nuolat uosto kokį nors minkštą audinį, trina jį tarp pirštukų. Kodėl taip yra ir kaip padėti vaikui?
Mano dukrai 4 metai. Ji nuolat čiulpia liežuvį ar uosto kokį nors minkštą audinį, trina jį tarp pirštukų. Ji niekada nečiulpė čiulptuko, manėm, kad todėl taip elgiasi ir išaugs. Bet jai jau sukako 4 metukai... Man darosi neramu, o ir labai negražu... Jau ir bendraamžiai tai pastebi. Kaip padėti vaikui? Kur kreiptis pagalbos?
 
2013-02-05
 
Atsako psichologė Ramune Želionienė
 
Žmonės, neatsižvelgiant į  jų amžių, turi visokiausių įpročių. Yra suaugusiųjų, kurie prieš užmigdami tarp pirštų trina antklodės kampelį, kurie duše dainuoja, krapšto nosį ir pan. Vieni įpročiai yra erzinantys, nelabai gražūs, kiti – ne tokie peiktini. Vienus procesus mes labiau kontroliuojame, kitus – mažiau. Bet kuriuo atveju didesnį rūpestį turėtų kelti suaugusių žmonių nevalingas elgesys.
 
Moksliniais tyrimais įrodyta, kad mergaičių savikontrolė formuojasi iki 14–16 metų, o berniukų – net iki 21 metų. Ketverių metų mergaitė yra maža, kad galėtų sąmoningai atidžiai kontroliuoti savo veiksmus. Todėl sąmoningos savikontrolės procesai tokio amžiaus vaikui yra prieš akis. Mūsų, suaugusiųjų, atsakomybė – neakcentuoti nepageidaujamo elgesio, o pagelbėti vaikui elgtis su kiekvienais metais vis sąmoningiau.
 
Suaugusiesiems kartais labai sunku suprasti, kodėl vaikas atlieka tam tikrus veiksmus. Ne visai aišku, kaip atrodo nuolatinis savo liežuvio čiulpimas. Bet kai vaikas makaluoja liežuviu burnytėje, jis mankština kurį nors vieną iš svarbių kalbos padargų. Vaikui galima pasiūlyti linksmą liežuvio mankštą, kurią galite daryti kartu prieš veidrodį.
 
Kitas įprotis – uostyti minkštą audinį – yra gyvybiškai nepavojingas. Stebint vaiką, kalbinant jį, galima būtų adekvačiau suprasti tokį Jūsų dukrytės elgesį. Iš Jūsų trumpo aprašymo pagrindo nerimauti kaip ir nėra. Daryti išansktines išvadas be išsamesnio situacijos nupasakojimo būtų keblu. Pasikalbėkite apie Jums nerimą keliantį mergaitės elgesį su specialistais Jūsų artimoje aplinkoje arba rašykite psichologe.ramune@gmail.com  
 
Naudingos nuorodos:


Klausk specialisto

Atsakome į klausimus, susijusius su ikimokykliniu ir priešmokykliniu ugdymu. Užpildykite žemiau pateiktą klausimo formą ir spauskite „Pateikti“ arba tiesiog rašykite mums adresu info@ikimokyklinis.lt.

 

Kur kreiptis ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo klausimais?

 • Dėl ugdymo ir veiklos darželyje (mokestis už darželį, darželio darbuotojai, tvarka, darbo laikas, maitinimas, lengvatos)kreipkitės į mokyklos vadovus ar mokyklos steigėją – savivaldybę, privatų steigėją ir pan.
 • Jei netenkina savivaldybės darbuotojų ar privataus mokyklos steigėjo atsakymas – į Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyrių, tel. (8 5) 219 12 57 
 • Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų ugdymo klausimais – į Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo pagalbos skyrių, tel. (8 5) 219 12 54
 • Bendro pobūdžio klausimai (gyventojų priėmimas) teikiami adresu Švietimo ir mokslo ministerija, A. Volano g. 2/7, LT-01516 Vilnius, 109 kab., taip pat el. paštu smmin@smm.lt, tel. (8 5) 219 11 90
 •  Ugdymo plėtotės centro Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo poskyrio specialistai konsultuoja šiais klausimais:
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų vertinimas;
  • valstybinės lietuvių kalbos ugdymas;
  • etnokultūrinis ugdymas;
  • ikimokyklinio ugdymo programų rengimas ir atnaujinimas;
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo turinio planavimas; 
  • metodinė medžiaga.
 • Ugdymo plėtotės centro  teisininkai konsultuoja mokytojus, mokinius ir tėvus dėl visų bendruomenės narių teisių, pareigų bei atsakomybės, tačiau tik su darbo teisiniais santykiais nesusijusiais klausimais: tel. (8 5) 210 98 21, pirmadienį-ketvirtadienį 8-17 val., penktadienį 8-15.45 val.  
 • Darbo teisės klausimais konsultuoja LR valstybinė darbo inspekcija, tel. (8 5) 213 9772, galima užduoti elektroninį paklausimą (atsakoma ne ilgiau nei per 20 darbo dienų), konsultacijos teikiamos ir socialiniame tinkle Facebook (atsakoma per 1 darbo dieną).

Pateikti klausimą

El. paštas*

Telefonas*

Vardas

Klausimas
captcha
Įveskite apsaugos kodą esantį kairėje