Emokykla.lt
D.U.K.
2012-07-26 Po senelio mirties metinių mergaitę apėmė baimė, kad jos mama ir tėtis gali numirti. Kaip elgtis?
Prašyčiau plačiau pakomentuoti vaikų mirties baimę. Mano dukrai ką tik suėjo 6 metai. Po senelio mirties metinių ją apėmė baimė, kad jos mama ir tėtis gali numirti. Ji negali paleisti mamos „iš akių“ (mes turime galimybę būti darbe kartu, nes aš dirbu auklėtoja darželyje). Tačiau man išėjus pro duris, ji seka iš paskos. Išleisti į miestą sutinka tik tuo atveju, jei žino, kur tiksliai eisiu ir jeigu atsiliepsiu, kai tik ji skambins man. Tai labai vargina ir aš jau nebežinau, ką daryti. Būsiu labai dėkinga, jei patarsite kaip elgtis. Ačiū.
 
2012-07-26
 
Atsako psichologė  Ramunė Želionienė
Interneto svetainė http://vaikopasaulis.blogspot.com/   
 
Vaikai, dalyvaudami laidotuvėse ar mirimo metinių apeigose, tiesiogiai susiduria su mirtimi. Paprastai žmonės nesidžiaugia, kai kas nors miršta. Intensyvios aplinkinių reakcijos, demonstruojamas liūdesys ir rimtis parodo vaikui, kad mirtis – tai kažkas blogo ir nemalonaus. Gali būti, kad saugus jų pasaulis jiems atrodo nebe toks saugus.
 
Vaikas teisus, manydamas, kad mama ir tėtis gali numirti. Kas gi nuo to apsaugotas? Išgirdę panašias mintis, suaugusieji gauna informacijos, kad vaikui reikia suteikti daugiau saugumo jausmo.
 
Ką daryti?
 
Visų pirma, patys turime būti ramūs. Labai paprastai, daug neanalizuojant verta pasakyti, kad visi žmonės miršta. Seniems žmonėms tai yra normalu, o jaunesni žmonės miršta retai. Būna nelaimingų atsitikimų. Apskritai  kiekvienas žmogus turi rūpintis savo sveikata, kad apsaugotų save nuo ligų.
 
Antra, vaikas turi aiškiai matyti, kaip mamytė ir tėvelis rūpinasi savo sveikata. Sveika mityba, rytinė mankšta, vakariniai pasivaikščiojimai, lankymasis baseine, pirtyje kartu su vaiku bus puiki sveikos gyvensenos ugdymo visai šeimai veikla. Be to, dar turėtume pridurti ir sąmoningą kelių eismo taisyklių laikymąsi. Kitaip tariant, žmogų, kuris saugosi, saugo ir Dievas.
 
Trečia, padėčiai pakeisti skirkite laiko. Labai svarbus suaugusiųjų pakantumas stiprioms emocinėms vaiko reakcijoms. Nesitikėkite, kad viskas greitai pasikeis. Rodykite švelnumą, meilę, raminkite tiek, kiek reikia, ir vaikas atgaus jam reikalingą saugumo jausmą.
 
Kitas svarbus klausimas – kaip dukra išgyvena išsiskyrimą su savo mama ir tėčiu? Ar tik po metinių minėjimo kas nors pasikeitė, ar išsiskyrimas buvo jautriai išgyvenamas ir anksčiau?
 
Gyvenant su vaikais reikia išmokti nuosaikaus tvirtumo. Kai neturite kitos išeities, kaip tik išeiti vienai iš namų ir palikti vaiką su kitais žmonėmis, elkitės švelniai, bet konkrečiai nurodykite, kodėl taip darote. Galite pasakyti: „Mažute, jei galėčiau tave pasiimti kartu, taip ir padaryčiau. Dabar einu viena, nes kitos išeities nėra. Kai sugrįšiu, būtinai kartu nuveiksime tai, ką tu norėsi.
 
Vaikas neturi kontroliuoti suaugusiojo, todėl pasistenkite nevartoti tokių posakių, kaip „išleisti į miestą sutinka tik tuo atveju...“ Suaugusysis atsakingas ir už save, ir, be abejo, už vaiką. Todėl verta elgtis taip, kad vaikas juo pasitikėtų. Todėl „einame su reikalais“, jei nenorime veltis į smulkmenas. Arba pasakojame, kur einame. Vaikai gali visko klausti, bet turime patys nuspręsti, ką sakyti ar ko nesakyti savo vaikams. Rekomenduotina be rimtos priežasties vaikui nedaryti savo gyvenimo paslaptingo. Mes mokome vaikus gyventi rodydami savo gyvenimą, o ne jį slėpdami.
 
Atminkite: vaikai kitaip išgyvena laiką. Turite aiškiai pasakyti, kelintą valandą grįšite. Parodykite, kaip tai atrodo laikrodyje. Svarbu laikytis duoto žodžio, kad Jumis pasitikėtų. O jei užtruksite, paskambinkite. Neformuokite įpročio, kad galite bet kada atsiliepti telefonu, nes tai nereikalinga. Jei dukrą paliekate namuose su suaugusiaisiais (šešerių metų vaiko dar negalima palikti vieno), aiškiai pasakome jai, į ką kreiptųsi iškilus klausimams. Tačiau jei vaikas namie būtų vienas, turėtumėme atsiliepti, nes visko gali nutikti.
 
Linkime daugiau nuoseklumo gyvenime su vaikais.


Klausk specialisto

Atsakome į klausimus, susijusius su ikimokykliniu ir priešmokykliniu ugdymu. Užpildykite žemiau pateiktą klausimo formą ir spauskite „Pateikti“ arba tiesiog rašykite mums adresu info@ikimokyklinis.lt.

 

Kur kreiptis ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo klausimais?

 • Dėl ugdymo ir veiklos darželyje (mokestis už darželį, darželio darbuotojai, tvarka, darbo laikas, maitinimas, lengvatos)kreipkitės į mokyklos vadovus ar mokyklos steigėją – savivaldybę, privatų steigėją ir pan.
 • Jei netenkina savivaldybės darbuotojų ar privataus mokyklos steigėjo atsakymas – į Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyrių, tel. (8 5) 219 12 57 
 • Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų ugdymo klausimais – į Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo pagalbos skyrių, tel. (8 5) 219 12 54
 • Bendro pobūdžio klausimai (gyventojų priėmimas) teikiami adresu Švietimo ir mokslo ministerija, A. Volano g. 2/7, LT-01516 Vilnius, 109 kab., taip pat el. paštu smmin@smm.lt, tel. (8 5) 219 11 90
 •  Ugdymo plėtotės centro Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo poskyrio specialistai konsultuoja šiais klausimais:
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų vertinimas;
  • valstybinės lietuvių kalbos ugdymas;
  • etnokultūrinis ugdymas;
  • ikimokyklinio ugdymo programų rengimas ir atnaujinimas;
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo turinio planavimas; 
  • metodinė medžiaga.
 • Ugdymo plėtotės centro  teisininkai konsultuoja mokytojus, mokinius ir tėvus dėl visų bendruomenės narių teisių, pareigų bei atsakomybės, tačiau tik su darbo teisiniais santykiais nesusijusiais klausimais: tel. (8 5) 210 98 21, pirmadienį-ketvirtadienį 8-17 val., penktadienį 8-15.45 val.  
 • Darbo teisės klausimais konsultuoja LR valstybinė darbo inspekcija, tel. (8 5) 213 9772, galima užduoti elektroninį paklausimą (atsakoma ne ilgiau nei per 20 darbo dienų), konsultacijos teikiamos ir socialiniame tinkle Facebook (atsakoma per 1 darbo dieną).

Pateikti klausimą

El. paštas*

Telefonas*

Vardas

Klausimas
captcha
Įveskite apsaugos kodą esantį kairėje