Emokykla.lt
D.U.K.
2012-07-18 Ar galima penkerių metų vaiką leisti į priešmokyklinio ugdymo grupę?
Gegužės 15 d. sūnui suėjo penkeri metai. Kadangi abu su vyru esame dirbantys, vaikų darželis yra tik už 20 km. ir šiais metais nebeturime galimybių, kad kas prižiūrėtų sūnų, todėl nusprendėme leisti sūnų į priešmokyklinio ugdymo grupę, esančią mūsų miestelio pagrindinėje mokykloje. Šios priešmokyklinio ugdymo grupės trukmė 4 val. Tai mus tenkina. Po to sūnus lanko vaikų dienos centrą. Rugpjūčio pabaigoje rajono savivaldybės pedagoginė-psichologinė tarnyba atliko vaiko brandumo įvertinimą ir pateikė išvadas, kad vaikas nėra pakankamai subrendęs mokyklai. Aišku, rekomendacijos iš pedagoginės-psichologinės tarnybos, rekomenduojančios lankyti priešmokyklinio ugdymo grupę, negavome ir nebuvome priimti į ją. Norėtume pasiteirauti, ar dar yra kokios mums nors galimybės pradėti lankyti šiais mokslo metais priešmokyklinio ugdymo grupę, ką reikėtų atlikti, kur kreiptis.
 
2012-07-18
 
Atsako: Gražina Valeikaitė, Vilniaus SOS darželio ikimokyklinio ugdymo pedagogė ekspertė
 
Tėveliams dažnai tenka priimti nelengvą sprendimą, nuo kada geriau leisti vaiką į mokyklą – šešerių, septynerių ar beveik sulaukusį aštuonerių? Vieni jų daugiausia dėmesio skiria vaiko amžiui, kiti – vaiko savarankiškumui, brandumui. Pagal dabartinį Lietuvos Respublikos švietimo įstatymą, vaikas privalo pradėti lankyti mokyklą tada, kai jam tais kalendoriniais metais sukanka 7 metai. O priešmokyklinio ugdymo grupę – kai tais kalendoriniais metais sukanka 6 metai.
 
Tėvams pageidaujant vaikas į priešmokyklinę grupę gali būti priimtas ir anksčiau nei jam sueina šešeri metai. Tokiu atveju į pirmą klasę vaikutis turėtų pradėti eiti šešerių metų. Tačiau vien tėvų noro nepakanka. Pagal įstatymus, norint pradėti anksčiau eiti į priešmokyklinę grupę, tėveliai su mažyliu turi apsilankyti pedagoginėje-psichologinėje tarnyboje arba pas mokyklos psichologą ir gauti vaiko brandumo įvertinimą. Ne visada viskas priklauso vien nuo tėvelių norų.
 
Iš jūsų klausimo supratau, kad minėtoje tarnyboje lankėtės ir deja gavote nepalankų sprendimą. Reikia pažymėti, kad specialistai pirmiausia linki gero vaikams. Aš suprantu tėvelius, kad šiais sunkiais laikais finansinė situacija verčia ieškoti labai įvairių sprendimų. Tačiau vaikučio gerovė turėtų būti svarbiausia.
 
Dažnai tėveliai mano, kad eidamas į mokyklą šešerių, vaikas praras metus, o juk dabar labai domisi raidėmis, mėgsta rašyti. Vėliau tas susidomėjimas gali sumažėti.
 
Visiškai neteisinga, jog vaikas neidamas į mokyklą šešerių praras metus. Psichologiniu požiūriu, vaiko raida vystosi palaipsniui ir spartinti jos neatsižvelgus į vaiko intelektinius ir socialinius-emocinius gebėjimus nereikėtų. Puiku, kad šešiametis vaikas domisi raidelėmis, bando rašyti, tačiau tai dar nereiškia, kad jis jau brandus 1 klasei.
 
Svarbu paminėti, kad vaiko pasirengimą pradėti lankyti mokyklą lemia ne vien intelektiniai gebėjimai, bet ir socialinis vaiko subrendimas, bei nuostata tapti mokiniu. Mokykloje reikalingi įvairūs gebėjimai: aktyvus domėjimasis pasauliu, jautrumas vaizdams, garsams, geri atminties įgūdžiai, probleminio mąstymo pradmenys, išlavėjusi kalba, gebėjimas įsivaizduoti, bandymas kurti, savęs suvokimas ir savigarba, elementari savikontrolė, susivaldymas, bendravimo, bendradarbiavimo įgūdžiai bei nuostata ir pasirengimas tapti mokiniu.
 
Kiekvienas vaikas emociškai bręsta skirtingai. Vienas mažametis, būdamas septynerių, net ir stokodamas žinių, būna pasirengęs ir puikiai jaučiasi kolektyve, o kitas tokio pat amžiaus vaikas gali patirti sunkumų prie jo pritapdamas
 
Šioje vietoja dar labai svarbu paminėti, kad priešmokyklinis ugdymas yra teikiamas tik vienerius metus. Kiekvienam vaikučiui atėjusiam į priešmokyklinę grupę yra suteikiamas priešmokyklinuko krepšelis, kuris antrą kartą nėra teikiamas. Tad jei mažylis yra priimamas į priešmokyklinę grupę nuo penkerių metų, o kitais metai, kai jis jau turėtų eiti į pirmąją klasę specialistai pateikia išvada, kad vaikutis dar nėra pasirengęs žingsniuoti į mokyklą, kad jis tam nėra subrendęs, iškyla problema, kur dėtis mažyliui. Į priešmokyklinę grupę eiti jis jau nebegali, nes kaip minėjau įstatymai priešmokyklinį ugdymą numato tik vienerius metus. Reikėtų grįžti į ikimokyklinio ugdymo grupę. Vaikutis grįžęs į šią grupę gali imti jaustis antramečiu. Taip atsiranda daug psichologinių problemų.
 
Ar galite patekti į priešmokyklinę ugdymo grupę labai priklauso nuo pačios įstaigos. Dažniausiai priešmokyklinio ugdymo grupės yra komplektuojamos iki mokslo metų pradžios (pagal priešmokyklinio ugdymo grupių modelius – priešmokyklinio ugdymo grupė gali būti jungiama su ikimokyklinio ugdymo grupe). Tai daugiausiai susiję su priešmokyklinio ugdymo krepšelio skyrimu. Esant laisvų vietų, grupės komplektuojamos visus metus. Grupes komplektuoja direktorius.
 
Jei jūsų pasirinktoje įstaigoje vaikai yra priimami ištisus metus, vadinasi jūsų mažylis galėtų būti priimtas. Tačiau Jums būtinai reikia pateikti teigiamą brandumo įvertinimą.
 
Siūlau atkreipti į visų specialistų siūlymus, rekomendacijas, jie tikrai nori tik gero vaikui. Norėčiau palinkėti neatimti savo vaikui vaikystės, galimybės išsižaisti ir pabūti laimingu dar metus.


Klausk specialisto

Atsakome į klausimus, susijusius su ikimokykliniu ir priešmokykliniu ugdymu. Užpildykite žemiau pateiktą klausimo formą ir spauskite „Pateikti“ arba tiesiog rašykite mums adresu info@ikimokyklinis.lt.

 

Kur kreiptis ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo klausimais?

 • Dėl ugdymo ir veiklos darželyje (mokestis už darželį, darželio darbuotojai, tvarka, darbo laikas, maitinimas, lengvatos)kreipkitės į mokyklos vadovus ar mokyklos steigėją – savivaldybę, privatų steigėją ir pan.
 • Jei netenkina savivaldybės darbuotojų ar privataus mokyklos steigėjo atsakymas – į Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyrių, tel. (8 5) 219 12 57 
 • Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų ugdymo klausimais – į Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo pagalbos skyrių, tel. (8 5) 219 12 54
 • Bendro pobūdžio klausimai (gyventojų priėmimas) teikiami adresu Švietimo ir mokslo ministerija, A. Volano g. 2/7, LT-01516 Vilnius, 109 kab., taip pat el. paštu smmin@smm.lt, tel. (8 5) 219 11 90
 •  Ugdymo plėtotės centro Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo poskyrio specialistai konsultuoja šiais klausimais:
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų vertinimas;
  • valstybinės lietuvių kalbos ugdymas;
  • etnokultūrinis ugdymas;
  • ikimokyklinio ugdymo programų rengimas ir atnaujinimas;
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo turinio planavimas; 
  • metodinė medžiaga.
 • Ugdymo plėtotės centro  teisininkai konsultuoja mokytojus, mokinius ir tėvus dėl visų bendruomenės narių teisių, pareigų bei atsakomybės, tačiau tik su darbo teisiniais santykiais nesusijusiais klausimais: tel. (8 5) 210 98 21, pirmadienį-ketvirtadienį 8-17 val., penktadienį 8-15.45 val.  
 • Darbo teisės klausimais konsultuoja LR valstybinė darbo inspekcija, tel. (8 5) 213 9772, galima užduoti elektroninį paklausimą (atsakoma ne ilgiau nei per 20 darbo dienų), konsultacijos teikiamos ir socialiniame tinkle Facebook (atsakoma per 1 darbo dieną).

Pateikti klausimą

El. paštas*

Telefonas*

Vardas

Klausimas
captcha
Įveskite apsaugos kodą esantį kairėje