Emokykla.lt
D.U.K.
2012-10-18 Ar reikia drausminti 11 mėn. vaiką, jei šis pyksta, aikštijasi?
Auginu 11 mėn. mergaitę. Kai kartu žaidžiam, ji kartais tyčia ar netyčia trenkia delniuku man per veidą. Ar jau reikėtų vaiką drausminti ar dar per anksti, kad ji suprastų?
 
2012-10-18
 
Atsako Erika Bužauskaitė, Vilniaus nevalstybinio SOS darželio auklėtoja
 
Septynių – dvylikos mėnesių mažylis jau jaučia savo buvimo tęstinumą ir sugeba atgaivinti su situacija susijusius praeities prisiminimus, pradeda numatyti būsimus įvykius. Ypač jei tie įvykiai dažnai kartojasi. Pvz. laukia pakutenimo žaidime „Virė virė košę“.
 
Šio amžiaus vaikai pradeda reikšti savo norus ne tik verksmais, bet ir judesiais, gestais ir veiksmais. Taip pat vaikai jau pradeda rodyti pyktį. Tad svarbu stebėti elgesį, situacijas ir laiku sudrausminti parodant veidu, sulaikant vaiką ir žodeliu – NE, išsakyti kad vaiko elgesys netinkamas.
 
Šiame amžiuje svarbu nuspręsti kas vaikui galima, o kas ne. Pvz. neliesti elektros laidų, žvakės ir kt. Labai svarbu užbėgti už akių ir vaikui judant link negalimo liesti daikto, arba matant, kad vaikas pasirinks netinkamą veiksmą - sudrausminti jį. Draudimų neturi būti daug, tačiau keletas jų padės vaikui pratintis susilaikyti, saugotis, ugdyti savikontrolę.
 
Pedagoginėje literatūroje teigiama, kad teisingu auklėjimu reikėtų laikyti tėvų gebėjimą nustatyti ribas, kas leistina, o kas ne. Ir būtinas nusistatymo laikymasis. Žinoma, vaikas turi jausti tėvų meilę ir supratimą. Juk kritikuojamas tik vaiko elgesys.
 
Bardami vaiką tėvai turi parodyti, kad jie tiki savo žmogučiu, jį gerbia, trokšta jį matyti puikiu piliečiu. Su meile ir supratingumu, įsiklausant į vaiko poreikius, galima švelniai pamokančiai sudrausminti ir taip parodyti vaikui teisingą ėjimą.
 
Tėvai dar kūdikystėje savo vaikams gali įskiepyti visuotines elgesio taisykles, kurios ir yra bendravimo su aplinkiniais pagrindas. Mažylį reikia išmokyti suvokti, kad net jo elgesys, žodžiai gali įskaudinti močiutę, senelį, tėvelius. Tėvai turėtų įdiegti vaikui, kad jis negali vadovautis tik emocijomis – yra tokios sąvokos, kaip pareiga, atsakomybė už savo veiksmus. Mažylis turi būti mokomas suvaldyti savo pykčio priepuolius, gebėti atsiprašyti už savo poelgius.
 
Labai svarbu tėvams stebėti situaciją, vaiko akis, balsą, kad suvokti emocijas tuo metu kai jis „tekšteli“ mamai į veidą ir pamėginti įvardinti veiksmą, vaiko jaučiamas emocijas. Veido mimika ir balsu parodyti vaikui tą emociją, kurią jis pats jaučia ir parodyti kaip tinkamai tą emociją išreikšti.
 
Akylai stebint, galima pastebėti, kad galbūt vaikas tik išdykauja, žaidžia. Gal kažkada suaugusiojo reakcija į tokį „tėkštelėjimą“ buvo laibai įdomi, smagi. Švelniai sustabdant ir paaiškinant, kad tai netinkamas elgesys, padėsite vaikui suprasti savo veiksmų pasekmes.
 
Savarankiškai veikti vaikas mokosi mėgdžiodamas suaugusiuosius: mimika, balsu, veiksmu, poelgiu. Dažnai mažajame vaikelyje tėvai gali atpažinti save. Tad stebėkite ir savo elgesį, taip mes mokome vaikus.
Vaikas nepajėgus suvokti taisyklių prasmės, todėl jų nepaiso - taigi suaugusysis turėtų draugiškai padėti vaikui suprasti leistino elgesio ribas. Bandydamas laikytis taisyklių vaikas ugdosi savikontrolę.
 
Vaikas drausminamas jau nuo vaikystės, tačiau ne grubiai elgiantis su juo ar šaukiant ant vaiko, o draugiškai įspėjant ir rodant tinkamo elgesio pavyzdį.


Klausk specialisto

Atsakome į klausimus, susijusius su ikimokykliniu ir priešmokykliniu ugdymu. Užpildykite žemiau pateiktą klausimo formą ir spauskite „Pateikti“ arba tiesiog rašykite mums adresu info@ikimokyklinis.lt.

 

Kur kreiptis ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo klausimais?

 • Dėl ugdymo ir veiklos darželyje (mokestis už darželį, darželio darbuotojai, tvarka, darbo laikas, maitinimas, lengvatos)kreipkitės į mokyklos vadovus ar mokyklos steigėją – savivaldybę, privatų steigėją ir pan.
 • Jei netenkina savivaldybės darbuotojų ar privataus mokyklos steigėjo atsakymas – į Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyrių, tel. (8 5) 219 12 57 
 • Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų ugdymo klausimais – į Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo pagalbos skyrių, tel. (8 5) 219 12 54
 • Bendro pobūdžio klausimai (gyventojų priėmimas) teikiami adresu Švietimo ir mokslo ministerija, A. Volano g. 2/7, LT-01516 Vilnius, 109 kab., taip pat el. paštu smmin@smm.lt, tel. (8 5) 219 11 90
 •  Ugdymo plėtotės centro Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo poskyrio specialistai konsultuoja šiais klausimais:
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų vertinimas;
  • valstybinės lietuvių kalbos ugdymas;
  • etnokultūrinis ugdymas;
  • ikimokyklinio ugdymo programų rengimas ir atnaujinimas;
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo turinio planavimas; 
  • metodinė medžiaga.
 • Ugdymo plėtotės centro  teisininkai konsultuoja mokytojus, mokinius ir tėvus dėl visų bendruomenės narių teisių, pareigų bei atsakomybės, tačiau tik su darbo teisiniais santykiais nesusijusiais klausimais: tel. (8 5) 210 98 21, pirmadienį-ketvirtadienį 8-17 val., penktadienį 8-15.45 val.  
 • Darbo teisės klausimais konsultuoja LR valstybinė darbo inspekcija, tel. (8 5) 213 9772, galima užduoti elektroninį paklausimą (atsakoma ne ilgiau nei per 20 darbo dienų), konsultacijos teikiamos ir socialiniame tinkle Facebook (atsakoma per 1 darbo dieną).

Pateikti klausimą

El. paštas*

Telefonas*

Vardas

Klausimas
captcha
Įveskite apsaugos kodą esantį kairėje