Emokykla.lt
Populiarios temos:
Edukacija Projektai Kompleksinė pagalba Specialieji poreikiai Skaitymas Vaiko kalba Vaiko raida Vaiko sveikata Vaiko ugdymas  
D.U.K.
2012-12-09 Kada vaikai susidomi skaitymu?
Labai įdomu būtų sužinoti, kada mažylis išmoksta gražiai skaityti knygutes (o ne plėšyti)? Moka ir gražiai pavartyt, ale paskaityti, bet dar kartais paplėšo ir nelabai leidžia man paskaityt, griebia iš rankų. Kada jau normaliai galėsiu skaityt pasakas, kada maždaug jau supranta ko čia ta mama iš jo nori?
 
2012-12-09
 
Atsako psichologė Dovilė Jankauskienė
 
Knygų skaitymas paprastai leidžia atsikvėpti tėvams nuo moralų skaitymų ir įvairių draudimų. Pasakos ir istorijos padeda vaikui susivokti savo jausmuose, padaryti išvadas dėl netinkamo elgesio, suvokti priežasties ir pasekmės dėsnį, atskirti kas gerai o kas blogai. Skaityti vaikui knygelę reikėtų ramioje aplinkoje, pasistenkite, kad telefonas būtų išjungtas ir tas laikas būtų skirtas tik skaitymui. Skaitykite taip tarsi sektumėte pasaką, su pauzėmis. Tą pačią pasaką, knygelę skaitykite visą savaitę. Taip vaikas geriau suvoks tekstą ir giliai jį išgyvens. Kartojimas vaikui sukuria saugumo, pastovumo jausmą. Vaiko žaidimuose atsiranda pasakos veikėjų, kalba pasipildo įvairiais žodžiais, jam lengviau pasakyti savo išgyvenimus.
 
Jeigu vaikas skaito pats ar mėgsta savarankiškai vartyti knygeles, vis tiek skirkite laiko skaitymui kartu. Kai skaito kitas žmogus mažyliui lengva įsijausti į istoriją, atsipalaiduoti, išgyventi veiksmą. Tai yra auksinės buvimo kartu valandos.
 
Kaip „skaito” mažylis iki dvejų metų?
 Iki dvejų metų vaikas tiria aplinką. Jo žaidimas yra mėtyti, išversti, stebėti kas vyksta, jis taip “keičia” aplinką, ją perkuria. Mažam vaikui labai svarbu išbandyti visas daikto galimybes. Stuksenti, mojuoti, barškenti, taip pat patikrinti ar galima padalinti į dalis, pvz., suplėšyti. Tuo metu jis domisi tuo kas vyksta, koks plyšimo garsas, o jeigu suglamžyti ar atsikąsti. Juk dažnai kūdikių knygelės kartotiniais lapais būna gerokai apgriaužtais kampais. Vaikui dar sunku atskirti, ką galima ir ko ne. Tarkim knygos negalima, o seną žurnalą galima paplėšyti. Šiuo atveju geriausia vaikui skaityti neplyštančias knygutes, pakelti aukščiau knygas, kurioms gresia pavojus. Paplėšyti duoti paprasto balto popieriaus. Jei kokia nors knyga yra suplėšoma reikėtų vaikui rodyti tos knygos suklijavimą.
 
Iki dvejų metų vaikui dar sunku susikaupti ir išklausyti pasakos. Jam svarbu procesas, versti puslapius, paveikslėlyje parodyti kur kačiukas ir jo mamytė. Pasakos turėtų būti trumpos, panašios į žaidimą, kad vaikas klausydamas tame dalyvautų. Kai mama skaito savo knygą, mažyliui atrodo, kad ji išėjo iš kambario ir jis visokiais būdais ją bando susigrąžinti. Tai gi knyga jam kaip konkurentė, lyg kitas vaikas ant kelių, kurį būtinai reikia pašalinti. Iki dvejų metų dar sunku atsiskirti nuo mamos, norisi gauti visą jos dėmesį. Jei jis toks mažas gali būti kad skaitymo valandėlė bus tik mažyliui miegant ar jeigu jis kažkuo savarankiškai užsiėmęs. Nors ir kaip sudėtinga skaityti knygą auginant mažylį, labai gerai, kad jis tai mato, pamažu jis atranda vieną iš pasaulio kūrybos formų - skaitymą.
 
Kaip skaito vyresnis vaikas?
Augdamas vaikas atranda knygų pasaulį. Labai svarbu, kad tėvams skaitymas būtų įdomus, kad jie rodytų pavyzdį. Vyresnis vaikas jau turi mėgstamas istorijas, moka pasidėti knygeles į vietą, gali susikaupti ties ilgesne pasaka ar istorija. Jei vyresnis vaikas plėšo knygas, o sudrausmintas nesiliauja, reikėtų pastebėti jo elgesį visumoje. Kaip jis žaidžia, ar žaizdamas kažką stato, kuria ar daugiau griauna. Kaip elgiasi supykęs ar nusivylęs. Dažniausiai destruktyvus vaiko elgesys praneša apie tai, kad vaikas pyksta, nerimauja ir vis ieško būdų kaip tą įtampą pašalinti. Tokiu būdu gali nukentėti ir knygos. Kai vaikas netinkamai elgiasi ir dėl to susilaukia dėmesio, gali būti kad jam atrodo tai vienintelė galimybė pabendrauti su mama ar tėčiu, nesvarbu, kad jie tik bara. Geriau būtų atkreipti dėmesį, kai vaikas gražiai varto knygelę, domisi paveikslėliais ir išsakyti savo jausmus: “man labai gera ir patinka kai tu skaitai knygą, arba man smagu su tavimi kartu skaityti”. Vienu žodžiu, dėmesiu stiprinti pageidaujamą elgesį.
 
Gerbti, saugoti ir mėgti knygas padeda savos knygos kūrimas. Tai gali būti teminės knygos; apie savą augintinį, apie kalėdas ar gimtadienius ar visa bendra šeimos knyga, kurią rašo ir iliustruoja visi šeimos nariai. Šios knygos yra unikalios, nepakartojamos. Jas labai smagu skaityti ir pildyti.


Klausk specialisto

Atsakome į klausimus, susijusius su ikimokykliniu ir priešmokykliniu ugdymu. Užpildykite žemiau pateiktą klausimo formą ir spauskite „Pateikti“ arba tiesiog rašykite mums adresu info@ikimokyklinis.lt.

 

Kur kreiptis ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo klausimais?

 • Dėl ugdymo ir veiklos darželyje (mokestis už darželį, darželio darbuotojai, tvarka, darbo laikas, maitinimas, lengvatos)kreipkitės į mokyklos vadovus ar mokyklos steigėją – savivaldybę, privatų steigėją ir pan.
 • Jei netenkina savivaldybės darbuotojų ar privataus mokyklos steigėjo atsakymas – į Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyrių, tel. (8 5) 219 12 57 
 • Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų ugdymo klausimais – į Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo pagalbos skyrių, tel. (8 5) 219 12 54
 • Bendro pobūdžio klausimai (gyventojų priėmimas) teikiami adresu Švietimo ir mokslo ministerija, A. Volano g. 2/7, LT-01516 Vilnius, 109 kab., taip pat el. paštu smmin@smm.lt, tel. (8 5) 219 11 90
 •  Ugdymo plėtotės centro Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo poskyrio specialistai konsultuoja šiais klausimais:
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų vertinimas;
  • valstybinės lietuvių kalbos ugdymas;
  • etnokultūrinis ugdymas;
  • ikimokyklinio ugdymo programų rengimas ir atnaujinimas;
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo turinio planavimas; 
  • metodinė medžiaga.
 • Ugdymo plėtotės centro  teisininkai konsultuoja mokytojus, mokinius ir tėvus dėl visų bendruomenės narių teisių, pareigų bei atsakomybės, tačiau tik su darbo teisiniais santykiais nesusijusiais klausimais: tel. (8 5) 210 98 21, pirmadienį-ketvirtadienį 8-17 val., penktadienį 8-15.45 val.  
 • Darbo teisės klausimais konsultuoja LR valstybinė darbo inspekcija, tel. (8 5) 213 9772, galima užduoti elektroninį paklausimą (atsakoma ne ilgiau nei per 20 darbo dienų), konsultacijos teikiamos ir socialiniame tinkle Facebook (atsakoma per 1 darbo dieną).

Pateikti klausimą

El. paštas*

Telefonas*

Vardas

Klausimas
captcha
Įveskite apsaugos kodą esantį kairėje