Emokykla.lt
D.U.K.
2012-08-12 Ką daryti, jei vaikas nebežaidžia su žaislais?
Vaikai nebežaidžia su žaislais. Ką tai galėtų reikšti? Ar būtų efektinga paslėpti visus žaislus? Ar tai paskatintų vaikus iš naujo juos pažinti? 
 
2012-08-12
 
Atsako psichologė Dovilė Jankauskienė
 
Žaislai yra tik daiktai ir priemonės žaidimui. Svarbiausia yra procesas (žaidimas), o ne daiktai (žaislai). Nebūna, kad vaikas nenorėtų žaisti, tiesiog aplinka jam tai trukdo daryti arba siūlo žaisti taip ir su tuo, o vaikas tam nepasirengęs ir nejaučia malonumo. Žaidimui reikia erdvės, laisvės.
Žaidimui trukdo:
 • per daug žaislų, įvairiausių priemonių, kurios neleidžia susikurti ”kliūties”ar ”problemos”, perteklius riboja fantaziją ir vaizduotę, fiziologinis atitikmuo būtų persivalgymo jausmas, kai ant stalo dar daugybė neragautų gėrybių;
 • Nurodinėjimai, komentarai, ”kad taip nebūna”, ”daryk taip ir ne kitaip” ir pan.;
 • šaipymasis, pasijuokimas (vaikas žaidžia rimtai, taip pat kaip jūs, pavyzdžiui, mylimam žmogui ruošiate vakarienę);
 • dažnas žaidimo nutraukimas, negerbimas visos šios misterijos (baik žaisti, eik valgyti);
 • griežti švaros ir tvarkos reikalavimai, sukelia baimę ką nors sugadinti.
Žaidimą stabdo reikalavimas viską pačiam susitvarkyti ir tokie grasinimai, kad jei nesitvarkys, viskas bus išmesta. Tada tikrai kyla arba didelis protestas arba pasyvumas. Vis dažniau vaikai būna praradę gebėjimą kūrybiškai žaisti. Vaikas susikaustęs arba agresyvus, jo nedomina žaislai, tik noras juos išversti, parduotuvėje keliamos scenos ir vis reikalaujama naujo žaislo, kuris jau nusibosta nepasiekęs namų, o Kalėdos ar gimtadienis yra tik dovanų išpakavimo šventė. Priežastis – suaugusiųjų nesupratingumas vertinant vaikystės unikalumą ir vaiko poreikius. Matyt, kažkas ne taip su vaiko fizine ir dvasine aplinka.
 
Ko reikia, kad vaikas žaistų kūrybinį žaidimą? Erdvės, laiko, trupučio žaislų ir sąmoningos suaugusiojo priežiūros (stebėjimo), kuri pasireiškia kaip pagarba žaidimui.
 
Aktyvaus ir turiningo žaidimo impulsas – vaiko gyvenimo kokybė, nes vaikas žaisdamas transformuoja savo patirtį. Jei norime, kad vaikas kūrybiškai žaistu, pirmiausiai pagalvokime, ar turiningai jis gyvena, ar pakankamai bendrauja su tėvais, ar jam padeda jo aplinka. Ir čia nebūtinos „studijos“. Žaidimo pamatas – emociškai turtinga ir įvairiapusiška vaiko kasdienybė. Vaikui svarbu stebėti suaugusiųjų užsiėmimus, darbus, pavyzdžiui, maisto gaminimą, meistravimą, augalų priežiūrą...
 
Antra sąlyga: žaidimui reikia medžiagos, priemonių. Ne dėlionių, galvosūkių, o tiesiog universalios, natūralios medžiagos: audinio skiaučių, medžio trinkelių, akmenukų, kaštonų ir kitų gamtos dovanų. Geriausi žaislai – daugiafunkciniai (jų funkcija kinta pagal poreikį). Žinoma, vaikai myli mūsų rankomis pagamintus žaislus: mamos megztą pelytę, tėčio drožinėtą arkliuką, auklėtojos pintą krepšelį. Gyvuliukai, lėlės ir jų baldeliai, indeliai – tai bene svarbiausi žaislai. Dar statybinė medžiaga ir širmos leidžiančios atsitverti nuo suaugusiųjų.
 
Trečias svarbus dalykas: saugi atmosfera, leidžianti vaikams visa savo esybe pasinerti į žaidimą. Mūsų sąmoningumas: matyti žaidžiančius vaikus ir netrukdyti jiems. Padėti, jei to reikia, ir nesikišti, jei nėra būtinybės (kita vertus reikia tvarkytis taip, kad ir vaikai niekam netrukdytų).
 
Ir dar, nebijokite, kad vaikas nuobodžiauja arba neturi kažkokio daikto, tai tikrai jo netraumuos. Nuobodulys yra didžiulis kūrybos stimulas, taip ir trūkumas gimdo kūrybines idėjas (prisiminkite kaip buvo padaryti atsiradimai). Nuobodžiaujant viskas apžiūrima, stebimi vidiniai impulsai, ko norisi, ką čia veikti.
 
Nebūtina užversti vaiką pasiūlymais ką veikti. Ir jei nors kartą tai darėte, dažniausiai tai ką pasiūlote vaiko netenkina. Be to visada galite pasiūlyti kartu žaisti jūsų ”mėgstamus” namų ruošos ”žaidimus” su vaikui labai įdomiais daiktais: šluota, dulkių siurbliu ar tešlos minkymu. Vaikui kartu pjaustyti obuolius ar kepti sausainius, siurbti kilimus ar valyti dulkes yra labai įdomus žaidimas ir dar kartu su pačiu geriausiu žmogumi pasaulyje - Jumis. Taip jis pasisems idėjų savo žaidimams.


Klausk specialisto

Atsakome į klausimus, susijusius su ikimokykliniu ir priešmokykliniu ugdymu. Užpildykite žemiau pateiktą klausimo formą ir spauskite „Pateikti“ arba tiesiog rašykite mums adresu info@ikimokyklinis.lt.

 

Kur kreiptis ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo klausimais?

 • Dėl ugdymo ir veiklos darželyje (mokestis už darželį, darželio darbuotojai, tvarka, darbo laikas, maitinimas, lengvatos)kreipkitės į mokyklos vadovus ar mokyklos steigėją – savivaldybę, privatų steigėją ir pan.
 • Jei netenkina savivaldybės darbuotojų ar privataus mokyklos steigėjo atsakymas – į Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyrių, tel. (8 5) 219 12 57 
 • Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų ugdymo klausimais – į Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo pagalbos skyrių, tel. (8 5) 219 12 54
 • Bendro pobūdžio klausimai (gyventojų priėmimas) teikiami adresu Švietimo ir mokslo ministerija, A. Volano g. 2/7, LT-01516 Vilnius, 109 kab., taip pat el. paštu smmin@smm.lt, tel. (8 5) 219 11 90
 •  Ugdymo plėtotės centro Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo poskyrio specialistai konsultuoja šiais klausimais:
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų vertinimas;
  • valstybinės lietuvių kalbos ugdymas;
  • etnokultūrinis ugdymas;
  • ikimokyklinio ugdymo programų rengimas ir atnaujinimas;
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo turinio planavimas; 
  • metodinė medžiaga.
 • Ugdymo plėtotės centro  teisininkai konsultuoja mokytojus, mokinius ir tėvus dėl visų bendruomenės narių teisių, pareigų bei atsakomybės, tačiau tik su darbo teisiniais santykiais nesusijusiais klausimais: tel. (8 5) 210 98 21, pirmadienį-ketvirtadienį 8-17 val., penktadienį 8-15.45 val.  
 • Darbo teisės klausimais konsultuoja LR valstybinė darbo inspekcija, tel. (8 5) 213 9772, galima užduoti elektroninį paklausimą (atsakoma ne ilgiau nei per 20 darbo dienų), konsultacijos teikiamos ir socialiniame tinkle Facebook (atsakoma per 1 darbo dieną).

Pateikti klausimą

El. paštas*

Telefonas*

Vardas

Klausimas
captcha
Įveskite apsaugos kodą esantį kairėje