Emokykla.lt
D.U.K.
2012-07-25 Ar gali vaikas į darželį neštis maisto iš namų, jei kitokio nevalgo?
Mano vaikas jau trečius metus darželyje nevalgo, nes jai ten neskanu, visą laiką aš jai į darželį nešdavau tai kokį sūrį (džiovintas Dvaro varškės) ar sausų pusryčių. Bet dabar auklėtojos uždraudė nešti maistą, nes bijo, kad apsinuodijus vaikui joms bus problemų. O ką man daryti, jei tai vienintelis mano vaiko valgomas maistas? Juk negaliu jos visą dieną palikti nevalgiusios. Kaip manote, ar įmanoma ką nors pakeisti?
 
2012-07-25
 
Atsako Jolita Gedvilienė Vilniaus lopšelio – darželio „Pasaka“ direktorės pavaduotoja ugdymui
 
Kokybiška, pilnavertė mityba – vienas svarbių dalykų, garantuojančių gerą vaiko sveikatą, raidą. Ikimokyklinėje įstaigoje tam skiriamas ypatingas dėmesys, nes čia mažasis dažniausiai 5 dienas per savaitę praleidžia vidutiniškai apie 10 val. per dieną. Lopšeliuose-darželiuose yra virtuvės, produktų sandėliai, specialistai, kurie rengia meniu, derina juos su atsakingomis institucijomis, gamina maistą, patiekia vaikams. Ikimokyklinės įstaigos personalas griežtai laikosi maitinimo organizavimo reikalavimų, kurie nurodyti dokumente – Lietuvos higienos norma HN 75:2010 „Įstaiga, vykdanti ikimokyklinio ir (ar) priešmokyklinio ugdymo programą. Bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“. Šio dokumento X skyriuje aprašyti nurodymai maisto tvarkymo patalpų įrengimui, priežiūrai, maisto ruošimui. 86 punktas nurodo, jog vaikai įstaigoje maitinami šiltu maistu. Paprastai ikimokyklinėje įstaigoje, dirbančioje 10 ir daugiau valandų per dieną, vaikai 3 kartus gauna tik ką pagamintą šviežią šiltą maistą – pusryčius, pietus ir vakarienę.
 
Šio dokumento 88 punkte nurodoma, kad „vaikų maitinimo valgiaraščiai turi būti sudaromi pagal rekomenduojamas paros energijos ir maistinių medžiagų normas vaikams, atsižvelgiant į vaikų ugdymo trukmę per parą. Maisto paruošimas ir patiekalų įvairumas turi atitikti vaikų amžiaus ypatumus ir sveikos mitybos principus bei taisykles“.
 
Dokumento 89 punkte aprašoma, kas „Vaikų maitinimui neturi būti vartojami: subproduktai (inkstai, kepenys, smegenys, plaučiai); grybai; sultinių koncentratai; saldainiai, konditerijos gaminiai su kremu ir (ar) šokoladu; nealkoholiniaiI gėrimai su maisto priedais (dažikliais, konservantais, saldikliais); gazuoti gėrimai; bulvių traškučiai ir kiti riebaluose virti gaminiai; žuvies konservai; nepramoninės gamybos konservuoti gaminiai; žlėgtainiai; šaltiena; genetiškai modifikuotas maistas ar genetiškai modifikuotų sudedamųjų dalių turintys produktai; daug riebalų (daugiau nei 21/100g), sočiųjų riebalų rūgščių (daugiau nei 6g/100g), cukraus (daugiau nei 18g100g) ar druskos (daugiau nei 25,4g/100g) turintys produktai (mėsos produktai, konditerijos gaminiai). Pažymėtina, jog sausuose pusryčiuose dažnai būna didelis cukraus kiekis.
 
91 punkte nurodoma, kaip ikimokyklinėje įstaigoje turi būti organizuojamas įstaigą lankančių vaikų maitinimas. 91.1.: vaikai turi būti maitinami ne rečiau kaip kas 3,5-4 val. pagal valgiaraščius, patvirtintus įstaigos vadovo ir suderintus su teritorine visuomenės sveikatos priežiūros įstaiga. 91.2. pusryčiams vaikas turi gauti 20-25 proc., pietums – 35-40 proc., pavakariams ar priešpiečiams – 10-15 proc., (gali būti organuizuojami abu maitinimai, tada jų bendras kaloringumas turi sudaryti 10-15 proc.), vakarienei – 20-25 proc. rekomenduojamo maisto raciono kaloringumo, jei tokie maitinimai yra valgiaraščiuose. Už vaikų maitinimą grupėje atsako pedagogas.
 
Sveikatos problemų turintiems vaikams, kuriems reikalingas specialus maitinimas, gali būti rekomenduojamos įstaigos, kur tiekiamas vaiko poreikius atitinkantis maistas, pvz. tam tikriems produktams alergiškiems vaikams gaminami patiekalai be alergiją sukeliančių produktų.
 
Reikėtų išsiaiškinti, kada atsirado vaiko išrankumas maistui. A.Vingras, R.Stukas knygoje „Ikimokyklinio amžiaus vaikų maitinimas“ nurodo pagrindines išrankaus valgymo priežastis:
 • Nepriklausomybės nuo tėvų rodymas ir noras pačiam spręsti, kada, ką ir kaip valgyti;
 • Psichologinės problemos, nepasitenkinimas atsiradus naujai situacijai šeimoje, pvz., brolio ar sesers atsiradimas. Išrankumo atsiradimas – vienas būdų gauti daugiau tėvų dėmesio;
 • Sveikatos problemos (ligos).
 
Kartais išrankumas maistui atsiranda vaikui pradėjus lankyti ikimokyklinę įstaigą, adaptacijos periodu, todėl labai svarbu bendradarbiauti su auklėtojomis, įstaigos specialistais, kalbėtis su pačiu vaiku - aiškintis priežastis. Siūlyčiau paragauti vaikams tiekiamo maisto, įsitikinti jo kokybe.
 
Paprastai mažyliai atsargiai pratinasi prie jiems neįprasto maisto. Kaip ir suaugę žmonės, vaikai nemėgsta kai kurių patiekalų. Apie tai reikėtų pasakyti auklėtojai. Labai svarbu patikrinti dukros sveikatą, nes nevalgumas gali atsiliepti vaiko fiziniam augimui.
 
Kartais tėvai eina pas darželio virėjas išsiaiškinti, kaip gaminami kotletai ar kepami blynai tokie skanūs jo atžalai. Dažniausiai nevalgūs vaikai noriai valgo darželyje, nes mato, kaip skaniai valgo jo grupės draugai. Kad vaikas augtų sveikas, jam būtina pilnavertė mityba ir šiltas maistas. Gal būt jūsų vaikui neskanu darželyje valgyti todėl, kad namuose valgo kitokį maistą.
 
Dažnai vaikai atsisako valgyti darželio maistą, nes namuose yra įpratę valgyti greitai paruošiamą maistą - dešrelės, sumuštiniai, sausi pusryčiai. Jei vaikas yra nevalgus, nereikėtų tėvams daryti klaidos, t.y. duoti pakramtukų tarp pagrindinių patiekalų. Taip vaiko skrandis yra užkemšamas menkaverčiu maistu, o pagrindiniams patiekalams nebelieka vietos.

Pabandykite atidžiai pasinagrinėti, pasiaiškinti, kokios priežastys galėtų nulemti tokį jūsų vaiko elgesį, ypač jei namuose vaikas valgo.


Klausk specialisto

Atsakome į klausimus, susijusius su ikimokykliniu ir priešmokykliniu ugdymu. Užpildykite žemiau pateiktą klausimo formą ir spauskite „Pateikti“ arba tiesiog rašykite mums adresu info@ikimokyklinis.lt.

 

Kur kreiptis ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo klausimais?

 • Dėl ugdymo ir veiklos darželyje (mokestis už darželį, darželio darbuotojai, tvarka, darbo laikas, maitinimas, lengvatos)kreipkitės į mokyklos vadovus ar mokyklos steigėją – savivaldybę, privatų steigėją ir pan.
 • Jei netenkina savivaldybės darbuotojų ar privataus mokyklos steigėjo atsakymas – į Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyrių, tel. (8 5) 219 12 57 
 • Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų ugdymo klausimais – į Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo pagalbos skyrių, tel. (8 5) 219 12 54
 • Bendro pobūdžio klausimai (gyventojų priėmimas) teikiami adresu Švietimo ir mokslo ministerija, A. Volano g. 2/7, LT-01516 Vilnius, 109 kab., taip pat el. paštu smmin@smm.lt, tel. (8 5) 219 11 90
 •  Ugdymo plėtotės centro Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo poskyrio specialistai konsultuoja šiais klausimais:
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų vertinimas;
  • valstybinės lietuvių kalbos ugdymas;
  • etnokultūrinis ugdymas;
  • ikimokyklinio ugdymo programų rengimas ir atnaujinimas;
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo turinio planavimas; 
  • metodinė medžiaga.
 • Ugdymo plėtotės centro  teisininkai konsultuoja mokytojus, mokinius ir tėvus dėl visų bendruomenės narių teisių, pareigų bei atsakomybės, tačiau tik su darbo teisiniais santykiais nesusijusiais klausimais: tel. (8 5) 210 98 21, pirmadienį-ketvirtadienį 8-17 val., penktadienį 8-15.45 val.  
 • Darbo teisės klausimais konsultuoja LR valstybinė darbo inspekcija, tel. (8 5) 213 9772, galima užduoti elektroninį paklausimą (atsakoma ne ilgiau nei per 20 darbo dienų), konsultacijos teikiamos ir socialiniame tinkle Facebook (atsakoma per 1 darbo dieną).

Pateikti klausimą

El. paštas*

Telefonas*

Vardas

Klausimas
captcha
Įveskite apsaugos kodą esantį kairėje