Emokykla.lt
D.U.K.
2012-05-26 Mano vaikui dažnai užgula ausis. Dėl kokių priežasčių taip atsitinka?
Mano vaikui  dažnai užgula ausis. Vaikui 4 metai. Ar tai normalu? Man tai kelia nerimą, nes kitiems vaikams, kurie yra mano aplinkoje, to nėra. Kas tai galėtų būti? Ar tai yda, liga? 
 
2012-05-26
 
Atsako J.Stankūnienė, sveikatos specialistė
 
Dažnai užgulusi ausis nėra normali būsena. Norisi jūsų paklausti – ar dažnai užgula ausį ir kiek laiko trunka ausies užgulimas?  Kaip vaikas įvardija, kad ausis užgulusi? Ar nepastebėjote vaiko klausos sutrikimų?
Ausis yra klausos ir pusiausvyros organas. Ausis susideda iš 3 dalių: išorinės, vidurinės ir vidinės ausies. Per išorinę ir vidurinę ausis garso virpesiai mechaniškai dirgina vidinėje ausyje esančius klausos receptorius. O klausa tai vienas iš žmogaus jutimų, leidžiančių pažinti pasaulį, prisitaikyti prie aplinkos sąlygų. Pusiausvyrą arba kūno padėtį erdvėje žmogus suvokia vidinėje ausyje esančių kanalų receptoriais.
Ne visuomet diskomfortas juntamas ausyje kyla dėl pačios ausies ligų. Diagnozuojant reikia įvertinti ne tik klausos organus, bet ir nosies ertmę, nosiaryklę, gerklas, nes šie organai ne tik arti vienas kito, bet ir neatskiriamai susiję. Ausies užgulimas galimas dėl daugelio priežasčių:
 • dėl sieros kamščio;
 • dėl nemokėjimo taisyklingai išpūsti nosį, t.y. kai vaikas pučia staigiai ir stipriai, per platų ir trumpą klausomąjį vamzdį gleivių iš nosies pakliūva į vidurinę ausį;
 • dėl nemokėjimo atsikosėti ir atsikrenkšti;
 • dėl išorinės ausies uždegimo;
 • dėl pūlingo ir nepūlingo vidurinės ausies uždegimo;
 • dėl peršalimo ligų: slogos, sinusito;
 • dėl tonzilių uždegimo;
 • dėl adenoidų;
 • dėl iškrypusios nosies pertvaros;
 • dėl klausos nervo patologijos;
 • dėl smilkinio ir apatinio žandikaulio patologijos.
Jūsų atveju būtinai reikia konsultuotis su gydytoju pediatru, jis esant būtinybei jus nukreips pas LOR gydytoją ar kitą specialistą. Reikalinga ausies landos, būgnelio apžiūra. Gydytojas ausies landą apžiūrės mediciniu prietaisu – otoskopu (ausies veidrodėlis), patikrins klausą. Taip pat įvertins gal ausies užgulimas galimas dėl nosiaryklės mechaninio bloko, kurį sukelia adenoidai, polipai. hipertrofinis rinitas ar alerginis rinitas.
 
Jei gydytojas nustato, kad tai sieros kamštis – tai išorinėje klausomojoje landoje susikaupusi padžiūvusi siera, susimaišiusi su riebalinių liaukų sekretu ir užkimšusi landą. Sieros kamščių susidarymas priklauso nuo daugelio priežasčių: žmogaus endokrininės sistemos, aplinkos veiksnių.
 
Ausų siera atlieka apsauginę funkciją. Sieros ausyje turi būti, nes ji apsaugo gilesnius ausies organus nuo dulkių, užterštumo, bakterijų. Savo funkciją atlikusi siera sukietėja ir sutrupėjusi išbyra. Tačiau padidėjęs sieros gaminimąsis gali sukelti diskomfortą, kai susidaro kamščiai ir netaisyklingai valant ausis kamštis dažnai nustumiamas tolyn. Kai į landą patenka vanduo, tai gali būti maudantis, plaunant galvą, siera išbrinksta ir užkemša landą. Tada užgula ausį.
 
Nerekomenduojama savarankiškai namie plauti sieros kamštį, nes galima pažeisti bugnelį. Sieros kamštį gali pašalinti tik gydytojas. Kamštis plaunamas kūno temperatūros specialiu širkštu. Jei kamštis neišsiplauna gydytojas paskiria lašiukų į ausį. Ausų higieninės priežiūros vaiką reikia mokinti. Tam nerekomenduojama naudoti parduotuvėje esančius ausų krapštukus, nes jais stipriau valant traumuojama ausies landa, gali būti pažeidžiamas būgnelis. Ausis reikia valyti rankšluosčiu, tiek kiek pasiekia pirštas.
 
Jei gydytojas apžiūrėjęs ir įvertinęs ausies būgnelio būklę, nustato vidurinės ausies uždegimą, kurio metu kaupiasi išskyros. Kai jos negali išbėgti, uždegimas virsta lėtiniu ir vidurinėje ausyje susikaupia serozinis skystis. Tas skystis spaudžia ir ausį užgula. Neretai toks uždegimas yra viršutinių kvėpavimo takų infekcijos pasekmė.
 
Vidurinė ausis yra sujungta su nosiarykle, todėl susirgus sloga, mikrobai patenka į vidurinę ausį, čia jie dauginasi ir toliau vystosi uždegimas. Negydant sekretas būgninėj ertmėje standėja, virsta randiniu audiniu. Tokiu atveju gydytojas skiria skausmą mažinančius vaistus, lašiukus į nosį ir jei reikalinga antibiotikus. Ilgai negydant uždegiminius ausies susirgimus gydymas vėliau tampa dar sudėtingesnis ir komplikuotesnis.
 
Pasikonsultuokite su gydytoju. Jei bus reikalinga jūsų vaikui bus paskirtas reikalingas gydymas.


Klausk specialisto

Atsakome į klausimus, susijusius su ikimokykliniu ir priešmokykliniu ugdymu. Užpildykite žemiau pateiktą klausimo formą ir spauskite „Pateikti“ arba tiesiog rašykite mums adresu info@ikimokyklinis.lt.

 

Kur kreiptis ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo klausimais?

 • Dėl ugdymo ir veiklos darželyje (mokestis už darželį, darželio darbuotojai, tvarka, darbo laikas, maitinimas, lengvatos)kreipkitės į mokyklos vadovus ar mokyklos steigėją – savivaldybę, privatų steigėją ir pan.
 • Jei netenkina savivaldybės darbuotojų ar privataus mokyklos steigėjo atsakymas – į Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyrių, tel. (8 5) 219 12 57 
 • Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų ugdymo klausimais – į Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo pagalbos skyrių, tel. (8 5) 219 12 54
 • Bendro pobūdžio klausimai (gyventojų priėmimas) teikiami adresu Švietimo ir mokslo ministerija, A. Volano g. 2/7, LT-01516 Vilnius, 109 kab., taip pat el. paštu smmin@smm.lt, tel. (8 5) 219 11 90
 •  Ugdymo plėtotės centro Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo poskyrio specialistai konsultuoja šiais klausimais:
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų vertinimas;
  • valstybinės lietuvių kalbos ugdymas;
  • etnokultūrinis ugdymas;
  • ikimokyklinio ugdymo programų rengimas ir atnaujinimas;
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo turinio planavimas; 
  • metodinė medžiaga.
 • Ugdymo plėtotės centro  teisininkai konsultuoja mokytojus, mokinius ir tėvus dėl visų bendruomenės narių teisių, pareigų bei atsakomybės, tačiau tik su darbo teisiniais santykiais nesusijusiais klausimais: tel. (8 5) 210 98 21, pirmadienį-ketvirtadienį 8-17 val., penktadienį 8-15.45 val.  
 • Darbo teisės klausimais konsultuoja LR valstybinė darbo inspekcija, tel. (8 5) 213 9772, galima užduoti elektroninį paklausimą (atsakoma ne ilgiau nei per 20 darbo dienų), konsultacijos teikiamos ir socialiniame tinkle Facebook (atsakoma per 1 darbo dieną).

Pateikti klausimą

El. paštas*

Telefonas*

Vardas

Klausimas
captcha
Įveskite apsaugos kodą esantį kairėje