Emokykla.lt
D.U.K.
2012-03-15 Vaikas pasidarė perdėtai jautrus viskam. Kaip jam padėti?
Turiu sūnų, jam 7m., visada buvo  drąsus vaikas, o dabar pradėjo atsiskirti nuo draugų, bijo lankyti futbolo būrelį, nors jam patinka žaisti futbolą. Labai pradeda jaudintis, kad net bloga pasidaro: pilvą skauda, gerklę ir pan. Ir šiaip perdėtai jautrus viskam pasidarė. Nors anksčiau toks nebuvo. Prašau jūsų patarimo, kaip toliau elgtis.
 
2012-03-15
 
Atsako psichologė Dovilė Jankauskienė
 
Jūsų pastebėtas sūnaus pasikeitimas atrodo labai ryškus. Gali būti, kad jis kažko išsigando ir dabar vengia tų situacijų, kurios primena patirtą skausmą ar traumą. Galima daryti prielaidą, kad tai atsitiko futbolo būrelio metu. Baimė yra dažnai patiriama emocija ir jos kilmės pažinimas gali padėti perprasti sutrikimus, kurie pasireiškia kaip baimingumas, vengimas, didelis jautrumas, psichosomatika.
 
Šiandien vaikas, kaip ir suaugusysis, turi prisitaikyti prie greitai besikeičiančių kasdieninio gyvenimo reikalavimų, surasti būdų kaip išspręsti kylančias problemas. Gyvenimo tempas vis greitėja, aplinkui viskas keičiasi vis greičiau, skubėjimo pasekmes ypatingai jaučia vaikai – jie jaučiasi vieniši, apleisti, nereikalingi, neramūs, menkaverčiai. Nepatenkinti vaiko poreikiai jam kelia grėsmę.
 
Vaiko ir tėvų ryšys – tai mechanizmas, leidžiantis jam jaustis saugiam, mamos ar tėčio buvimas ir palaikymas labai greitai vaiką nuramina, nesvarbu ko jis bebijotų. O jei ryšys silpnas ar jo nėra, vaikas išgyvena didelį nerimą. Emociniai ryšiai su artimaisiais yra būtina sąlyga pilnaverčiam vaiko vystymuisi, vaikas visada siekia tuos ryšius užmegzti ir vystyti. Poreikis jausti savo vertę, išsivysto jau vaikystėje ir skatina vaiką lyginti save su kitais, konkuruoti, dominuoti. Tai atlieka svarbų vaidmenį jo socializacijoje.
 
Savivertės šaltinis – vaiko vystymuisi reikšmingų žmonių, pirmiausia tėvų, senelių, po to auklėtojų, mokytojų ir vėliau bendraamžių priėmimas ir pripažinimas. Vaiko menkavertiškumo jausmas formuojasi, kai jis patiria atstūmimą, nepriėmimą, išgyvena jausmą, kad yra prastesnis nei kiti, neišlaiko konkurencinės įtampos.
 
Formuojantis savivertės jausmui atsiranda pasitikėjimas savo jėgomis arba bejėgystė, apatija, priešiškumas sau ir kitiems. Palaikymas, paskatinimas vaikui padeda ugdytis pasitikėjimą savimi, o nuolatinė (kad ir labai teisinga) kritika – atima. Tėvų žodžiai: “tau nepavyks, tu kaip visada, kvailas sumanymas” smarkiai veikia vaiko savęs vaizdą. Tėvai dažnai yra vadinami pačiais stipriausiais hipnotizuotojais. Jų žodis krenta į vaiko sielą, dygsta ir vystosi. Reikia labai dėmesingai žiūrėti, kokias sėklas beriame į vaiko sielą. Nors tėvai, auklėtojai ar mokytojai tai tikrai sako be piktų tikslų, tačiau skaudūs juokeliai, pastebėjimai, kritikavimas, nepasitikėjimas vaiku, griauna jo savivertę.
 
Jau pastebėta, kad armijos auklėjimo principai (sumenkinti žmogų, sutrypti jį, tikintis, kad jis pradės kovoti už save) neatneša laukiamų rezultatų, o atvirkščiai palieka labai skaudžius randus, o gal visą gyvenimą skaudančią žaizdą. Dėl per didelių reikalavimų, kritikos, pajuokos, taip pat nuolatinių pamokymų ir nurodinėjimo, kai trūksta nuoširdaus domėjimosi vaiku, jo veikla, vaikui susiformuoja įsitikinimas: esu blogesnis už kitus, netinku tėvams, draugams, mokytojams. Šis jausmas kelia didelę baimę, nes vaikas, kaip ir mes visi, turi poreikį vertinti save teigiamai.
 
Savivertė, sudedamoji savęs vaizdo dalis, formuoja pasaulio vaizdą, kuris gali būti arba grėsmingas, pavojingas, priešiškas, pilnas nesėkmių, jo reikia vengti arba draugišką, priimantį, patenkinantį vaiko poreikius. Menkavertiškumo jausmas skatina stiprią baimę, kurią gali pakeisti patirta sėkmė, pripažinimas, priėmimas, teigiama aplinkinių nuomonė. Geriausia kai vaikas išreiškia save užsiimdamas jo poreikius ir gebėjimus atitinkančia veikla, jis sulaukia aplinkinių pritarimo, džiaugimosi, pripažinimo ir ima pripažinti pats save, nes patiria malonumą įveikdamas užduotis ar galėdamas ištoleruoti didesnę įtampą (pvz., varžybų metu). Tai pripažintas būdas kompensuoti menkavertiškumo jausmą.


Klausk specialisto

Atsakome į klausimus, susijusius su ikimokykliniu ir priešmokykliniu ugdymu. Užpildykite žemiau pateiktą klausimo formą ir spauskite „Pateikti“ arba tiesiog rašykite mums adresu info@ikimokyklinis.lt.

 

Kur kreiptis ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo klausimais?

 • Dėl ugdymo ir veiklos darželyje (mokestis už darželį, darželio darbuotojai, tvarka, darbo laikas, maitinimas, lengvatos)kreipkitės į mokyklos vadovus ar mokyklos steigėją – savivaldybę, privatų steigėją ir pan.
 • Jei netenkina savivaldybės darbuotojų ar privataus mokyklos steigėjo atsakymas – į Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyrių, tel. (8 5) 219 12 57 
 • Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų ugdymo klausimais – į Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo pagalbos skyrių, tel. (8 5) 219 12 54
 • Bendro pobūdžio klausimai (gyventojų priėmimas) teikiami adresu Švietimo ir mokslo ministerija, A. Volano g. 2/7, LT-01516 Vilnius, 109 kab., taip pat el. paštu smmin@smm.lt, tel. (8 5) 219 11 90
 •  Ugdymo plėtotės centro Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo poskyrio specialistai konsultuoja šiais klausimais:
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų vertinimas;
  • valstybinės lietuvių kalbos ugdymas;
  • etnokultūrinis ugdymas;
  • ikimokyklinio ugdymo programų rengimas ir atnaujinimas;
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo turinio planavimas; 
  • metodinė medžiaga.
 • Ugdymo plėtotės centro  teisininkai konsultuoja mokytojus, mokinius ir tėvus dėl visų bendruomenės narių teisių, pareigų bei atsakomybės, tačiau tik su darbo teisiniais santykiais nesusijusiais klausimais: tel. (8 5) 210 98 21, pirmadienį-ketvirtadienį 8-17 val., penktadienį 8-15.45 val.  
 • Darbo teisės klausimais konsultuoja LR valstybinė darbo inspekcija, tel. (8 5) 213 9772, galima užduoti elektroninį paklausimą (atsakoma ne ilgiau nei per 20 darbo dienų), konsultacijos teikiamos ir socialiniame tinkle Facebook (atsakoma per 1 darbo dieną).

Pateikti klausimą

El. paštas*

Telefonas*

Vardas

Klausimas
captcha
Įveskite apsaugos kodą esantį kairėje