Emokykla.lt
Populiarios temos:
Edukacija Projektai Kompleksinė pagalba Specialieji poreikiai Skaitymas Vaiko kalba Vaiko raida Vaiko sveikata Vaiko ugdymas  
Projektų veiklos Į vaiką žvelgiama kaip į pasaulio tyrėją

Į vaiką žvelgiama kaip į pasaulio tyrėją

2014-06-25
Susijusios temos: Projektai Pedagogika
Į vaiką žvelgiama kaip į pasaulio tyrėją
Dovilė URNIKIENĖ
pajurionaujienos.com
Tai buvo darbinga stažuotė: kiekvieną dieną dalyvavome paskaitose, susitikimuose su įvairių švietimo institucijų atstovais. O bendraudami su vietos pedagogais kalbėjome mums aktualia tema – apie ikimokyklinukų pasiekimų ir pažangos vertinimą. Jungtinėje Karalystėje jis atliekamas, naudojant 70 kriterijų, nusakančių vaiko raidą.
Iš stažuotės Jungtinėje Karalystėje sugrįžusi Kretingos rajono ikimokyklinio ugdymo pedagogų metodinio būrelio pirmininkė Virginija Jakienė sakė buvusi sužavėta ten vyraujančio pagarbaus bendravimo su vaikais bei jiems suteiktų galimybių pasaulį pažinti tyrinėjant – tai daryti darželinukai skatinami ir „kepant“ pyragus iš purvo ar stebint, kaip lauke tręšta rąstas.
 
Vaikų darželio „Eglutė“ pedagogė Virginija Jakienė tikisi, kad stažuotės Jungtinėje Karalystėje metu įgytą patirtį pavyks pritaikyti mūsų rajone.
„Lauko erdvės išties paliko įspūdį,- pasakojo vaikų darželio-lopšelio „Eglutė“ auklėtoja V. Jakienė. – Įvairiapusiškai vaiko veiklai pritaikyta ne tik darželio grupė, bet ir kiemas. Pavyzdžiui, „purvo virtuvėje“ jie kepa pyragus iš žemės, juos gardina prieskoniniais augalais – čia pat auga levandos, bazilikai ir kt. Vaikas ima lapelį – patrina, pauosto ir įspūdžiais dalinasi su šalia esančiu pedagogu, kuris jo akiratį plečia savomis žiniomis, tačiau jas ne brukdamas, o perteikdamas natūraliai susiklostančiu pokalbiu.“ Kitoje erdvėje, pasakojo V. Jakienė, įrengta pavėsinė, kur vaikai gali muzikuoti: jie improvizuoja grodami įvairiais muzikos instrumentais, o kad sukurtų sceninį įvaizdį – puošiasi kaspinais ir pan. Meistravimo erdvėje vaikai mokosi kalti, skaptuoti medį, o norintiesiems pažinti gamtos procesus sukurta vieta, kurioje – atitvertas kampas, pripiltas medžio drožlių, priverstas medžio kaladžių, rąstų, kad čia vaikai galėtų kasinėti, krapštinėti ir tyrinėti.
 
Darželio kieme jaukiai jaučiasi ir tie, kas nenori grupinių užsiėmimų, – vaikas gali įsikurti palapinėje ar jurtoje, kur telpa tik jis vienas arba jis ir draugas. „Turbūt kiekvienas išgyvena jausmą, kai norisi pabūti vienam su savo mintimis, trumpam atsiskirti nuo kitų“,- tokių slėptuvių prasmę apibūdino V. Jakienė.
 
Pasak V. Jakienės, mūsų rajono darželių teritorijose daugiausiai yra inventoriaus, skirto vaikams laipioti, judėti, taip pat žaisti smėlyne. „Manau, kad nesudėtinga būtų įrengti ir kūrybiškai veiklai skirtų erdvių, tai nereikalautų didelių investicijų. Tačiau visų pirma darželio teritorijos, užtikrinant jų saugumą, turėtų būti aptvertos aukšta tvora – taip, kaip yra ir Jungtinėje Karalystėje“,- įsitikinusi V. Jakienė.
 
Pažinimas – per aktyvią veiklą
 
Vaikų darželio grupės ir lauko aplinka, pasakojo V. Jakienė, sukurta laikantis filosofijos, kad vaikas pasaulį pažįsta per savo aktyvią tyrinėjančią veiklą, o pedagogas yra ne nurodinėjantis, ką ir kada vaikai turėtų veikti, o tik padėjėjas, pagalbininkas, esantis šalia ir galintis atsakyti į čia pat kylančius klausimus, atkreipiantis dėmesį į kokią nors detalę ir pan. „Vaikai ugdomi kaip laisvos asmenybės, pasitikinčios savimi ir atviros pasauliui“,- sakė V. Jakienė.
 
Pedagogė teigė, kad stažuotė Jungtinėje Karalystėje jai buvo tarsi savo darbo pasitikrinimas – ar teisingu keliu einama. „Pasidžiaugiau pamačiusi daug ką bendro su mūsų darželiu „Eglutė“ - dirbame pagal Marijos Montessori metodą ir skatiname vaikus patiems pasirinkti kryptingą veiklą. Kai vaikui įdomus užsiėmimas, jis noriau visko mokosi, ugdo savo gebėjimus, formuojasi harmoninga asmenybė ir jam nekyla noras triukšmauti, priešintis kokiems nors nurodymams, kurie ribotų jo laisvę ir saviraišką. Tai atpažinau ir Jungtinės Karalystės darželiuose – ten leidžiama vaikui eksperimentuoti, sukuriama jam patogi aplinka“,- pasakojo V. Jakienė.
 
V. Jakienė atkreipė dėmesį, kad pedagogų ir vaikų pagarbiam bendravimui skiriama itin didelė reikšmė. Jungtinėje Karalystėje tam sudarytos ir palankesnės sąlygos: vienas pedagogas yra atsakingas už visą grupę, tačiau kartu su juo dirba keli auklėtojai, kurių kiekvienas prižiūri po 4-8 vaikus. Lietuvoje gi vienas pedagogas yra atsakingas už 20 vaikų grupę.
 
Aptarė vaikų pasiekimų vertinimą
 
V. Jakienė pasakojo, kad per penkių dienų stažuotę „Įrodymais grįstas ikimokyklinis ugdymas Jungtinėje Karalystėje“ apsilankyta trijuose vaikų darželiuose – valstybiniame, privačiame bei Londono lietuvių vaikų darželyje „Moksliukas“.
„Purvo virtuvė“ – tai erdvė darželio kieme, kur vaikai užsiima kulinarija: tešlą minko iš žemės, o ją gardina čia pat augančiais prieskoniais.
„Tai buvo darbinga stažuotė: kiekvieną dieną dalyvavome paskaitose, susitikimuose su įvairių švietimo institucijų atstovais. O bendraudami su vietos pedagogais kalbėjome mums aktualia tema – apie ikimokyklinukų pasiekimų ir pažangos vertinimą. Jungtinėje Karalystėje jis atliekamas, naudojant 70 kriterijų, nusakančių vaiko raidą. Kiekvienas vaikas turi savo pasiekimų aplanką, kurį pildo pedagogas – jis nuolat stebi vaiką ir detaliai fiksuoja jo fizinius ir pažinimo gebėjimus. Vaikas gali būti net filmuojamas – kad auklėtojas galėtų įraše pastebėti tai, į ką iš pradžių neatkreipė dėmesio. Atsižvelgiant į pasiekimus, numatomas planas, kokia kryptimi vaiką lavinti toliau. Be to, vaikui pereinant į kitą ugdymo pakopą, kartu su juo keliauja ir aplankas – jis perduodamas kitam pedagogui“,- pasakojo V. Jakienė.
 
Lietuvoje taip pat atliekamas ikimokyklinukų pasiekimų vertinimas, tačiau iki šiol kiekviena įstaiga taiko šiek tiek skirtingą metodiką. Visgi Švietimo ir mokslo ministerija jau yra parengusi „Ikimokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų aprašą“, kuris bus skirtas visos šalies pedagogams.
 
„Remdamiesi šiuo Aprašu, mes galėsime pasinaudoti ir Jungtinėje Karalystėje įgyta patirtimi“,- mano V. Jakienė, kuri nusiteikusi stažuotėje įgytomis žiniomis pasidalinti ir su rajono kolegomis.
 
Stažuotė suorganizuota pagal Europos Sąjungos struktūrinių fondų finansuojamą projektą „Ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo plėtra“, iš viso joje dalyvavo pusšimtis pedagogų iš visos šalies.
 
Daugiau apie stažuotes: