Emokykla.lt
Populiarios temos:
Edukacija Projektai Kompleksinė pagalba Specialieji poreikiai Skaitymas Vaiko kalba Vaiko raida Vaiko sveikata Vaiko ugdymas  
Vartotojų straipsniai Žaliojoje erdvėje „Miestiečio sodas“ miesto vaikai tyrinės gamtą
 

Žaliojoje erdvėje „Miestiečio sodas“ miesto vaikai tyrinės gamtą

2016-12-13
Susijusios temos: Vaiko ugdymas
Žaliojoje erdvėje „Miestiečio sodas“ miesto vaikai tyrinės gamtą
Dainora ZAKUTAUSKIENĖ
Vilniaus Vilkpėdės darželis-mokykla
Mūsų šalies vaikai praleidžia kur kas mažiau laiko gryname ore, gamtoje nei kitose šalyse, pavyzdžiui, Švedijoje ar Norvegijoje, kur ugdymo(si) procesas dažnai perkeliamas į lauką. Todėl 2016 m. rugsėjo mėnesį Vilkpėdės darželyje-mokykloje sukūrėme aplinkosauginio švietimo edukacinę žaliąją erdvę „Miestiečio sodas“.
Šiandienos darželyje ir mokykloje aktualu mokymosi procesui išnaudoti kuo įvairesnes aplinkas, kurios padėtų ugdyti vaikų kompetencijas. Siekiant formuoti vaikų aplinkosaugos vertybines nuostatas pasitelkiant praktinę veiklą, darželio-mokyklos teritorijoje įrengta žalioji edukacinė erdvė „Miestiečio sodas“, kuriame pasodinome aviečių, šilauogių, svarainių, raudonųjų ir juodųjų serbentų, spanguolių krūmus, kriaušę, obelį, slyvą, vyšnią. Įrengti spalvingi informaciniai stendai leidžia vaikams išsamiau sužinoti apie šiuos augalus. Vaikai čia susipažins ir su įvairialypiu vabzdžių gyvenimu – šalia edukacinės erdvės įrengtas vabzdžių viešbutis. Taip pat įrengtos augalinių atliekų tvarkymo – kompostavimo dėžės. Parengėme integruotų edukacinių pamokų, veiklų organizavimo ir pavasario bei vasaros darbų planą „Miestiečio sode“.
 
Veiklos ar pamokos gamtoje – išskirtinės, nes leidžia gyvai perteikti informaciją, mokyti vaikus pajausti, suvokti ir suprasti ekosistemoje vykstančius procesus, formuoja kraštovaizdžio, gamtos, kultūros ir paveldo vertybių sampratą, moko saugoti ir tinkamai elgtis gamtoje. Aktyviai mokydamiesi ir veikdami „Miestiečio sodo“ žaliojoje erdvėje mokiniai tyrinės gyvąją ir negyvąją gamtą, ieškos dėsningumų ir ryšių, nagrinės faktus ir reiškinius.
 
Kitos aplinkosauginio švietimo veiklos
 
„Miestiečio sodas“ – tik dalis nuo mokslo metų pradžios mūsų įstaigoje įgyvendinamo visuomenės aplinkosauginio švietimo projektą, kurį parėmė Vilniaus m. savivaldybė. Spalio 10 d. mūsų mokiniai ir priešmokyklinės grupės ugdytiniai apsilankė biodinaminiame ūkyje, kurio šeimininkai vaikams aprodė ir papasakojo apie ūkyje auginamus augalus ir naminius gyvūnus, supažindino su ekologiško kaimo kasdienybe.
 
Klasėse ir grupėse vaikai, padedami pedagogų, įrengė žaliąsias palanges – daigino įvairias sėklas, stebėjo augimo procesą. Vėliau visi džiaugėsi rezultatais: ragavo, aptarinėjo maistines savybes.
 
Spalio–lapkričio mėnesiais Aleksandro Stulginskio universiteto profesorė dr. Honorata Danilčenko pravedė smagias pamokėles mokiniams „Ekologinis daržas, sodas: kaip jį auginti, kas jis toks, kam to reikia“ ir „Daigintos sėklos: kokios jos, kokia jų maistinė vertė, kodėl jas verta valgyti“. Mokiniai sužinojo apie ekologinio daržo ir sodo ypatybes, ragavo įvairias daigintas sėklas. Ikimokyklinukams profesorė pravedė pamokėlę „Darnus daržas. Kaip vabaliukus išlaikyti darže, kam jie reikalingi“. Vaikai sužinojo apie vabaliukų naudą, susidomėję tyrinėjo jų „kolekciją“. Vilkpėdės seniūnijos bendruomenei profesorė pravedė paskaitą „Reti augalai: goji uogos, šilkmedis ir kiti. Jų nauda, maistinė vertė“. Sužinojome, kad goji uogos – gyvybės ir ilgaamžiškumo šaltinis.
 
Minėdami gamtai svarbias datas – Rudens lygę, Pasaulinę gyvūnijos dieną, Derliaus dieną – darželyje-mokykloje parengėme informacinius stendus. Lapkričio mėnesį mokiniai piešė savo svajonių sodą. Spalvinga piešinių paroda papuošė įstaigos erdves.
 
Lapkričio mėnesį vyko protų mūšiai „Sodo paslaptys“ tarp Vilkpėdės seniūnijos ugdymo įstaigų. Varžėsi trečiokai ir priešmokyklinių grupių vaikai. Vaikai pademonstravo puikias žinias, džiaugėsi apdovanojimais. Buvo labai smagu ir net karšta nuo emocijų!