Emokykla.lt
Populiarios temos:
Edukacija Projektai Kompleksinė pagalba Specialieji poreikiai Skaitymas Vaiko kalba Vaiko raida Vaiko sveikata Vaiko ugdymas  
Vartotojų straipsniai Vandens muzika
 

Vandens muzika

2022-10-18

Visi žinome, kad vanduo yra vienas svarbiausių gamtos elementų, kad be jo mūsų Žemėje nebūtų gyvybės. Vandenį stebint, jį tyrinėjant, atrandame, kad jis gali keisti savo būseną, o mūsų klausa gali pajusti vandens skleidžiamą garsą. Iš tikro, vanduo skleidžia daugybę garsų, kuriais įvairiai manipuliuojant, galime kurti muziką. Ar galime numanyti, kokia bus ta vandens garsų melodija? Norint sužinoti, mums užtenka užsimerkti, įsiklausyti į girdimą garsą ir mūsų mintis užlieja vandens melodija...

Vaikai darželyje labai mėgsta tyrinėti vandenį, su juo žaisti, eksperimentuoti. Vieną gražią, šiltą vasaros dieną Vilniaus miesto lopšelyje - darželyje ,,Puriena“ buvo pradėtas vykdyti respublikinis projektas ,,Vandens muzika“, darželio vaikai keliavo į vandens garsų pasaulį. Šio projekto tikslas – ugdyti ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų meninę raišką. Vandens pagalba žadinti vaikų jautrumą aplinkai, lavinti muzikinį pastabumą, vaizduotę, kūrybiškumą, skatinti aktyviai veikti ir patirti atradimo džiaugsmą.

Šio projekto muzikiniai instrumentai buvo pagaminti iš nebenaudojamų antrinių žaliavų, buityje ar muzikos pamokoje naudojamų daiktų bei gamtinės medžiagos. Dalyvaudami šiame projekte vaikai turėjo galimybę būti kompozitoriais ir vandens muzikos atlikėjais. Pradžioje jie aiškinosi, ar gali vanduo skambėti, koks tas vandens garsas gali būti, iš kur jis sklinda. O smagiausia dalis buvo eksperimentuoti patiems. Vaikai tyrinėjo vandens muzikos gamą, kūrė savo melodijas ir taip leidosi į vandens garsų pasaulį – buvo kūrėjais.

Žaidžiame su vandens garsais:

,,Vandens malūnas“

Vandens malūno gamybai panaudojome medinį karkasą, seno dviračio ratą, plastikinių šaukštų galvutes, skelto plastikinio vamzdžio dalį bei baseinėlį. Iš laistytuvo pylėme vandenį, klausėmės vandens skleidžiamo garso – tekėjimo ir čiurlenimo.

,,Šok, lašiuk, šok“

Šiam eksperimentui naudojama garso kolonėlė, kurios garsiakalbis dėl saugumo turi būti apsaugotas nuo vandens patekimo - jis saugiai aptraukiamas pakavimo plėvele. Jungiama garsi muzika ir ant garsiakalbio pilamas nedidelis kiekis vandens. Skambant muzikai, lašeliams belieka tik šokti pagal jos ritmą, o vaikams klausytis ir džiaugtis smagiu reginiu.

������������ ,,Ką šneka akmenukai?“

Vandens baseine vaikai žaidė akmenukais, grojo ritmą ir klausėsi vandens melodijos, sklindančios iš vandens ir virš vandens.

,,Upeliuk, neskubėk“

Šiam eksperimentui naudojome vandens baseiną ir dubenėlius. Vaikai pilstė vandenį dubenėliais, klausėsi tekančio upelio melodijos. Šiam eksperimentui atlikti reikėjo suburti kuo daugiau vaikų, kad išgirstume tikrą upelio čiurlenimą. �

����������� ,,Vandens metalofonai“

Vandens metalofono gamybai naudojome metalinius dubenis, nuo mažiausio iki didžiausio, ir medinius metalofono pagaliukus. Skirtingai paskirstant vandens kiekį visi metaliniai dubenys suskambėdavo skirtingai.

,,Vandens timpanai“

Kaip ir metalofonams, vandens timpanams naudojome medinius pagaliukus bei vandeniu pripildytus įvairius iki 40 l plastikinius butelius. �Ritmo improvizacija liejosi laisvai, o jos pabaigoje laukė kulminacija - iš 20 l �vandens talpyklos liejosi vanduo, skleisdamas savo melodiją.

,,Spalvota gama“

Šiam eksperimentui atlikti naudojome medinius pagaliukus bei stiklainius su nudažytu vandeniu. Kiekviena spalva turėjo savo natą (garsą) ir taip suskambo visa muzikinė gama, o vėliau ir visiems gerai žinoma dainelė „Du gaideliai“.

,,Aukštyn - žemyn“

Gofruotas vamzdis vandenyje buvo kilnojamas aukštyn ir žemyn, tuo pačiu metu braukant medine lazdele. Buvo sukurtas neįprastas garsas, privertęs susimąstyti. Kur jį girdėjau?

,,Super PPP“

Lietaus surinkimo ir vidaus santechniniai vamzdžiai vandenyje buvo kilnojami aukštyn ir žemyn - taip judėdami, jie skleidė tylų garsą, kurį beliko susikaupus išgirsti.

Džiaugiamės, kad prie mūsų �muzikinio projekto „Vandens muzika“ prisijungė Vilniaus rajono, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio ikimokyklinio ugdymo įstaigos, pasidalinusios savo įgyvendintais muzikiniais vandens eksperimentais. Mokytojos dalinosi vaikų atradimais - nuo muzikinės gamos kūrimo, burbulų orkestro iki ledo muzikos.

Darželyje pasibaigus šiam projektui, jis iškeliavo į Vilniaus rajono Nemenčinės Gedimino gimnaziją - čia pradinukai taip pat eksperimentavo su vandens garsais bei klausėsi vandens skleidžiamų melodijų. Projektas sulaukė didelio dėmesio, susidomėję buvo ne tik pradinių klasių mokiniai, bet ir jų mokytojai.

Taip pat norime pasidžiaugti, kad muzikinio projekto pabaigoje išleistas žurnalas „Vandens ir garso draugystė“, kuriame buvo publikuojami visų projekto dalyvių eksperimentai su vandens garsais.

Kaip gera rudenį prisiminti vasarą... Norisi dalintis prisiminimais apie ją bei laukti jos kitais metais, kai saulė ir vanduo vėl leis vaikams džiaugtis naujais vandens muzikos garsų atradimais.

Meninio ugdymo mokytoja Vita Vošterienė