Emokykla.lt
Vartotojų straipsniai Vaikų saugumas kelyje priklauso nuo suaugusiųjų
 

Vaikų saugumas kelyje priklauso nuo suaugusiųjų

2017-11-14
Susijusios temos: Vaiko ugdymas
Vaikų saugumas kelyje priklauso nuo suaugusiųjų
Daiva PAPLAUSKIENĖ
Kėdainių lopšelis-darželis „Aviliukas“
Nelaimės keliuose ir gatvėse yra didžiulis pavojus vaikų gyvybei ir sveikatai. Kaip elgsis vaikai gatvėje, ar sėkmingos bus jų kelionės į darželį, mokyklą, treniruotę, daugiausia priklauso nuo mūsų – suaugusiųjų.
Kėdainių lopšelyje-darželyje„Aviliukas“ į ugdymo procesą integruojame savo sukurtą programą „Saugokime vaikų gyvybes“, įstaigoje įkurtas saugaus eismo kabinetas, dirba saugaus eismo grupė.
 
Kiekvieną rudenį organizuojame projektus, padedančius ugdytiniams prisiminti saugaus elgesio kelyje taisykles, paaiškinti, kaip teisingai pereiti gatvę, išmokyti, kaip tinkamai nešioti atšvaitus. Kad projektai būtų mažiesiems priimtini, o perteikta informacija įsimintų, pasitelkiame įvairius personažus.
 
Projekte „Mes iš atšvaitų šalies“ vaikus aplankė rašytojo J. Lauciaus pasakos personažai Meškiukas ir Kiškutis bei Kėdainių policijos pareigūnė Aušra Mickevičienė. Jie pravedė mažiesiems viktoriną apie saugų elgesį tamsiu paros metu, išdalino atšvaitus, kad kiekvienas atsakingai juos nešiotų ir  būtų matomas tamsoje. 
 
Vykdant saugaus eismo projektą „Matyk ir būk matomas“, vaikus aplankė zebriukas Dryžius, kuris ieškojo savo draugų, katino Miciaus, bėgiojančio gatvėmis, nieko nematančio ir nesilaikančio jokių taisyklių, ir Meškučio su Kiškučiu, ateinančių į miestą naktį, kada tamsu ir niekas jų nemato, todėl gali atsitikti baisi nelaimė. Visą savaitę ugdytiniai kartojo saugaus elgesio gatvėje taisykles, atliko užduotėles, kad sutikę zebriuko Dryžiaus draugus galėtų juos pamokyti, o ir patys būtų saugūs ir saugotų vieni kitus.
 
Projekto „Gatvėj būsi atsargus – sveikas grįši į namus“ metu ugdytinius aplankė trys neįprasti personažai: šviesoforas, pėsčiųjų perėja ir atšvaitukas – pagrindiniai draugai galintys padėti saugiai pereiti gatvę.
 
Kasmet pavasarį organizuojame rajonines viktorinas Kėdainių lopšelių darželių „Aviliukas“ ir „Vyturėlis“ priešmokyklinukams. Viktoriną „Guli zebras ant keliuko ir nebijo jis ratukų“ organizavo zebriukas Dryžius, kuris simbolizavo pėsčiųjų perėją. Vaikai sprendė užduotis apie saugų eismą, kelio ženklus, elgesį gatvėje. Rajoninio renginio „Moki žodį – žinai kelią“ metu vaikams teko atsakinėti į įvairaus pobūdžio klausimus apie kelio ženklus, pėsčiųjų pareigas, transporto priemones, atšvaitus, pristatinėti namų darbus. Artėjant vasaros atostogoms šios žinios ypač svarbios, todėl verta jas dažniau pakartoti.
 
Šių metų pavasarį įstaigoje  vykdėme prevencinį projektą „Mano saugaus elgesio taisyklės“, kurio pagrindinis tikslas – ugdyti vaikų saugaus elgesio sampratą. Įvairių veiklų metu su Mike Pūkuotuku ir jo draugu Triušiu ugdytiniai mokėsi, kaip tinkamai elgtis namie, kieme, gatvėje bei gamtoje, o vyresnieji įtvirtino jau turimas žinias bei įgūdžius viktorinoje „Būk saugi ir linksma, mano atostogų vasara!“. Visą savaitę vaikai buvo skatinami pajusti atsakomybę už savo elgesį ir sveikatą, suvokti galimus pavojus aplinkoje, pasikartoti saugaus elgesio taisykles ir jų laikytis.
 
Džiugu, kad šių metų pavasarį teko pasidalinti darbo patirtimi respublikinėjeugdymo įstaigųmetodinėje-praktinėje konferencijoje „Ankstyvasis saugaus eismo ugdymas – investicija į vaiko, kaip atsakingo keliautojo ateitį“, siekiant atskleisti ugdymo būdus, padedančius ikimokyklinio amžiaus vaikus supažindinti su kelio ženklais ir saugaus elgesio kelyje taisyklėmis. Konferenciją, skirtą paminėti balandžio 6-ąją – Saugaus eismo dieną Lietuvoje, organizavo Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kelių policijos valdyba, UAB „Švietimo ekspertai“,Vilniaus lopšelis-darželis „Ozas“. Lapkričio 23-ąją savo darbo patirtį pristatysiu Šiauliuose vyksiančioje respublikinėje metodinėje-praktinėje konferencijoje „Vaikų saugaus elgesio įgūdžių formavimas ugdymo įstaigoje“.