Emokykla.lt
Populiarios temos:
Edukacija Projektai Kompleksinė pagalba Specialieji poreikiai Skaitymas Vaiko kalba Vaiko raida Vaiko sveikata Vaiko ugdymas  
Vartotojų straipsniai Vaikų kūrybos knygų parodoje – netikėti atradimai
 

Vaikų kūrybos knygų parodoje – netikėti atradimai

2017-05-10
Vaikų kūrybos knygų parodoje – netikėti atradimai
Jolanta VARANAVIČIENĖ
Kauno r. Karmėlavos lopšelis-darželis „Žilvitis“
Jau devintus metus Karmėlavos lopšelis-darželis „Žilvitis“ organizuoja respublikinę vaikų ir jų tėvų kūrybos knygelių parodą. Šių metų parodos tema – „Mano miestas, miestelis, kaimas“. Sulaukėme nepaprastai įdomių savo forma ir turiniu kūrinių.
Vaikas pradeda pažintį su pasauliu nuo savo gimtinės, nuo vietos, kurioje auga, gyvena. Ką vaikai žino apie savo miestą? Kaip jie geba išreikšti savo mintis? Šių tikslų vedami Karmėlavos lopšelyje-darželyje „Žilvitis“ organizavome  respublikinę vaikų ir jų tėvų kūrybos knygelių parodą. Šių metų parodos tema – „Mano miestas, miestelis, kaimas“.
 
Kasmet skatiname knygų kūrėjus panaudoti kuo įvairesnes medžiagas, antrines žaliavas. Knygos forma negali varžyti kūrėjo – tokia parodos organizatorių nuostata. Be abejo, svarbiausia yra vaiko mintys, kurias auklėtojos ar tėvai turi užrašyti nedailindami, netaisydami. Fiksuoti vaikų mintis – nepaprastai įdomi ir naudinga patirtis. Vaikų mintys dažnai nustebina netikėtu pasaulio suvokimu, tuo, ką mes, suaugusieji, jau esame praradę.
 
Parodoje dalyvavo 40 kūrėjų iš Palangos, Varėnos, Eišiškių, Vilniaus, Kalvarijų, Šalčininkų, Tauragės. Daugiausia knygelių sulaukėme iš Kauno ir Šiaulių mokyklų. Šių metų parodos naujovė –elektroninės ir PDF formato knygos. Toks pasirinkimas paskatino didesnį dalyvių iš visos Lietuvos įsitraukimą.
 
Kaip ir kiekvienais metais. knygelių formų įvairovė, turinio originalumas stebino – kokie turtingi savo vidumi yra vaikai ir jų tėveliai. Mes, parodos organizatoriai, savo tikslą laikome pasiektu tuomet, kai pastebime, kad knygelių kūrimas išlaisvina, padeda atrasti tikrų perliukų. Šiais metais sulaukėme nepaprastai įdomių savo forma ir turiniu kūrinių. Smagu, kai kūrybinės medžiagos pasirinkimas neįspraudžia į rėmus, bet sukuria erdvę naujoms vaikų idėjoms.
 
Kalvarijos lopšelio-darželio „Žilvitis“ ugdytiniai kartu su auklėtoja Sigita Puzariene knygelę apie Kalvariją sukūrė iš siūlų likučių. Ugnė iš Karmėlavos lopšelio-darželio „Žilvitis“ su mama Daiva nustebino kruopščiai nunerta knygele, kurioje buvo nunerti net miestelio herbas ir oro uostas! Karmėlavos lopšelio-darželio „Žilvitis“ grupės „Žvaigždutės“ ugdytiniai piešiniais papasakojo Karmėlavos įkūrimo legendą „Karalius melavo“.
 
Danielius Olišauskas iš Kauno lopšelio-darželio „Žara“ kartu su savo auklėtoja sukūrė „pop up“ knygelę apie Kauną, kurią atsivertus galima ir žaisti. Kauno lopšelio-darželio „Drevinukas“ ugdytiniai į savo knygelę sudėjo užduotis apie Kauną. Subtilia tekstilės, nuotraukų ir kitų medžiagų panaudojimo technika pradžiugino Kauno lopšelio-darželio „Spindulys“ ugdytinių sukurta knygelė apie Kauną.  
 
Labai malonu vartyti Šalčininkų r. Eišiškių lopšelio-darželio „Žiburėlis“ netradicinės formos knygelę „Mano miestelis – Eišiškės“. Šią knygelę iliustravo vaikai, o kadangi iliustracijos netilpo į puslapį, buvo sugalvota sukurti išlankstomą knygelę. Kitoje to paties darželio vaikų sukurtoje knygelėje apie Eišiškes galima rasti visą miestelio planą, kurį sukūrė patys vaikai.
 
 
Didvalių šeima iš Kauno lopšelio-darželio„Liepaitė“ sukūrė nuotraukų knygą „Kaunas – mano gimtasis miestas“. Kauno lopšelio-darželio „Žara“ ugdytinė Ugnė Mačiulytė su mama knygelei panaudojo nuotraukas ir įvairią tekstilę. Itin originalią knygelę sukūrė ir eilėraštį „Mano Kaunas“ parašė Laiminta Petrauskaitė iš Kauno lopšelio-darželio „Bitutė“.
 
Piešiniai ir vaikų mintys užfiksuotos PDF formatu sukurtoje knygelėje „Kelionė po Kauną“ (Kauno Šančių lopšelis-darželis).
 
Na, o dabar – vaikų kūrybos perliukai:
 
„Iš pradžių Lietuva buvo maža, kaip plona pilis. Paskui atėjo Vytautas ir išplėtė ją iki Juodosios jūros.“ (Benas Šlečkus, Kauno lopšelis-darželis „Girsutis“)
 
„Kai mūsų nebuvo, buvo daug pilių. Kauno pilį bandė užvaldyti totoriai, kryžiuočiai ir kalavijuočiai. Bet gimė Vytautas Karalius ir laimėjo Žalgirio mūšį“. „Į Žalgirio areną galima nuvažiuoti pažiūrėti krepšinio. Patinka pertraukėlės ir šokėjos.“ – (knyga „Mano miestas – Kaunas“, Kauno Bernardo Brazdžionio mokykla, Stipručių studija).
  
- Vincai, kur tu gyveni?
- Aš gyvenu Lietuvoje.
- O kas yra Lietuva?
- Garliava.
- O kas tada yra Garliavos sostinė?
- Darželis.
„Pokalbiai su Vincu“ (Garliavos A. Mitkaus pagrindinė mokykla).
 
Adrija (Kauno lopšelis-darželis „Girinukas“) apie Kauną: „Čia yra pats geriausias žmonių pasaulis ir čia visi gyvena, o kitur – nesinori“.
 
„Lyja lietus ir krenta daug lietučių. Kai jų prilyja labai daug, gali pasidaryti marios arba Nemunas“. – (Elena, Kauno sanatorinis lopšelis-darželis „Pušynėlis“).
 
„Mes visi mylim Kauną. Myliu myliu spust... Daina yra tokia pie Kauną. Aš ją dainuoju“. – (Beata, Kauno sanatorinis lopšelis-darželis „Pušynėlis“).
 
Barbora (Kauno lopšelis-darželis „Volungėlė“ ) apie Kauno katedrą: „Iš visų senamiesčių yra pati gražiausia. Tik didelė – kaip darželis“.
 
Elektronines knygeles rasite čia:
„Šiauliai – tai miestas, kuriame mes gyvename“ – Šiaulių lopšelis-darželis Dainelė“ (auklėtoja Aldona Švambarienė)
„Mano gimtasis miestas“ – Tauragės Jovarų pagrindinė mokykla (auklėtoja Inga Eičienė)
 
Knygelės PDF formatu: