Emokykla.lt
Populiarios temos:
Edukacija Projektai Kompleksinė pagalba Specialieji poreikiai Skaitymas Vaiko kalba Vaiko raida Vaiko sveikata Vaiko ugdymas  
Vartotojų straipsniai Vaikų grūdinimas taikant Kneipo metodiką
 

Vaikų grūdinimas taikant Kneipo metodiką

2015-08-19
Susijusios temos: Vaiko sveikata
Vaikų grūdinimas taikant Kneipo metodiką
Jolita TREINIENĖ, auklėtoja metodininkė
Jurbarko lopšelis-darželis „Nykštukas“
Jau septyniolika metų Jurbarko lopšelio-darželio „Nykštukas“ pedagogai ir ugdytiniai mažais, bet tvirtais žingsneliais keliauja sveikos gyvensenos taku. Vaikai čia grūdinami taikant Sebastiano Kneipo metodiką.
Jurbarko lopšelio-darželio „Nykštukas“ pedagogų pažintis su vaikų sveikatos konsultante Liudmila Pokvytyte paskatino domėjimąsi S. Kneipo terapija. Tai – unikali sveikatos filosofija, kurią 19 a. sukūrė ir ištobulino vokiečių dvasininkas Sebastianas Kneipas (Sebastian Kneipp). Pasak L. Pokvytytės, S. Kneipo terapija yra paprasta, lengvai pritaikoma vaikų ugdymo įstaigose ir užima nedaug laiko. Stiprinti vaikų sveikatą galima kasdien atliekant vandens procedūras, valgant, sveiką maistą, atliekant mankštas, vartojant žolelių arbatą, laikantis dienos režimo.
 
L. Pokvytytės paskaita „Sveikas vaikas šiandien – sveika visuomenė rytoj“ ir praktiniai mokymai padėjo išsamiau susipažinti ir praktiškai pritaikyti kai kuriuos S. Kneipo metodikos elementus: kontrastines rankų ir kojų voneles, rankų ir kojų apsipylimą vėsiu vandeniu, pėdų masažą grupėje ir lauke, žolelių arbatų vartojimą šaltuoju (ir ne tik) metų periodu. Šie paprasti elementai pažadino nepaprastą vaikų susidomėjimą ir norą tai atlikti kasdien, o pėdų masažas vaikščiojant, bėgiojant guminiais, masažiniais takeliais, ant kaštonų, akmenukų, žirnių maišelių, pratimai su masažiniu kamuoliuku, tapo kasdiene, savarankiška ir įprasta veikla.
 
Tėvai ir pedagogai pastebėjo, kad ši terapija teigiamai veikia vaikus: ramina, gerina emocinę savijautą, vaikai nori tai atlikti ir namuose, įsitraukiant šeimos nariams. Tai paskatino plačiau pažinti, tęsti ir plėtoti S. Kneipo sveikatinimo metodikos elementus tolimesniam sveikos gyvensenos formavimui ir vaikų sveikatos stiprinimui, sistemingai bendradarbiaujant su ugdytinių šeimomis.
 
Įstaigos sveikatos stiprinimo komanda pateikė paraišką dalyvauti projektų, priemonių, finansuojamų Jurbarko rajono savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos lėšomis, konkurse ir parengė projektą „Žingsniuokim sveikatos taku“. Projektas buvo palankiai įvertintas ir gavo projekto vykdymui reikalingą finansavimą.
 
Įgyvendinant projektą (2015 m. gegužės–gruodžio mėn.) ugdytinius ir jų šeimų narius džiugins sveikatos valandėlės, sveikatos savaitė, išvyka į Panemunės regioninį parką, vandens ir judėjimo terapijos procedūros vaikams grupės patalpose ir lauke. Pedagogai ir ugdytinių tėvai gilins vaikų sveikatinimo žinias dalyvaudami seminare, paskaitoje-diskusijoje, gaus naudingų patarimų iš parengtų lankstinukų, švietėjiškų straipsnių. Lauko aikštelių ir grupių aplinka praturtės įvairiomis sveikatinimo priemonėmis, žaislais, įrengimais.
 
Vaikų sveikatos įgūdžių ugdymas, sveikos gyvensenos nuostatų formavimas, fizinis aktyvumas, vaikų psichinės sveikatos saugojimas ir stiprinimas, saugios ir sveikos aplinkos kūrimas – pagrindiniai tikslai ir uždaviniai, saugojant didžiausią mūsų turtą – vaikų sveikatą. Mūsų darželyje kelias į sveikatą prasidėjo mažais, nedrąsiais žingsneliais, tačiau tiksliai žinodami, ko siekiame ir ko tikimės, dabar jau drąsiai ir užtikrintai žingsniuojame plačiu sveikos gyvensenos keliu.