Emokykla.lt
Populiarios temos:
Edukacija Projektai Kompleksinė pagalba Specialieji poreikiai Skaitymas Vaiko kalba Vaiko raida Vaiko sveikata Vaiko ugdymas  
Vartotojų straipsniai Vaikai susipažino su kūčiukų kepimo tradicija
 

Vaikai susipažino su kūčiukų kepimo tradicija

2016-12-19
Susijusios temos: Edukacija
Vaikai susipažino su kūčiukų kepimo tradicija
Aida MAKUTĖNIENĖ
Vilniaus lopšelis-darželis „Krivūlė“
Daugelis paklausti, ar laikas jiems nebėga per greitai, prisipažintų, kad jo neįmanoma sustabdyti. Mes vis sukamės užburtuose rutinos ratuose ir nepastebime, kaip ateina ir pralekia gražiausios metų šventės. Regis jomis nuoširdžiai ir tyrai geba džiaugtis tik vaikai.
Kūčiukų kepimo procesas įtraukė vaikus
 
Ne paslaptis, kad Kalėdų labiausia laukia vaikai. Jie ne tik piešia atvirutes, gamina žaisliukus eglutei ar rašo laiškus Kalėdų seneliui, bet ir svajoja apie skanumynus, kurių galės paragauti ypatingąją dieną. Neseniai mes, Vilniaus lopšelio-darželio „Krivūlė“ priešmokyklinukai, nuvykome į Vievio malūną, kur dalyvavome kūčiukų kepimo edukacinėje programoje ir ragavome kalėdinių skanumynų.
 
Atvykę į malūną buvome pasitikti šaunios darbuotojos ir paraginti nedelsiant kibti į darbą. Kruopščiai nusiplovę rankas, pasipuošę prijuostėmis ir kepuraitėmis buvome pakviesti į cechą, kur sustojome prie paruoštų stalų. Čia pat, šalia vaikų, kepėjos formavo duonos kepaliukus, iš krosnies sklido nepakartojamas šviežios duonutės kvapas. Net seilė tįso nuo gardžiausių kvapų, taip nekantriai troškome paragauti vaišių. Vaikams buvo nuosekliai paaiškinta, kad kiekvienas gaus po tešlos gabaliuką, kurį turės savarankiškai iškočioti ir susmulkinti. Vaikų ilgai raginti nereikėjo – pasiraitoję rankoves jie kibo į darbus. Klegėjo juokas, komentarai, pasitenkinimo šūksniai. Gera buvo žiūrėti, kaip stengiasi vaikai. Pasklidę miltai it sniegas papuošė veidus ir nosytes, o vaikai dalijosi įspūdžiais.
 
Kai paruošti kūčiukai subyrėjo į skardas ir iškeliavo į krosnis, vaikai buvo pakviesti į pamokėlę, kurioje vieni prisiminė, o kiti sužinojo, kokios grūdinės kultūros auga Lietuvoje. Vaikai galėjo pačiupinėti žiupsnelį rugių, miežių, kvietrugių, grikių, avižų. Iš tiesų, buvo nelengva užduotis įsidėmėti, kuo jie skiriasi. Apžiūrėję senovinio malūno konstrukciją, sužinoję jo veikimo principus, visi linksmai sustojome į ratą ir žaidėme žaidimą „Grūdų kelionė į malūną“. Netrukus buvome pakviesti vaišintis ką tik iš krosnies ištrauktais kūčiukais.
 
Vaikų nuoširdumas paperka ir suaugusiuosius
 
Iš išvykos vaikai parsivežė ne tik puikią nuotaiką, tačiau ir simbolišką tradicijų puoselėjimo misiją. Tokios pažintinės išvykos skatina juos domėtis aplinkiniu pasauliu, plečia jų suvokimą, kad Kalėdos – ne tik plastmasinių burbulų paieška, dovanų pirkimas, bet ir kai kas plačiau, giliau. Kai kurių vaikučių mamos, paragavusios vaikų keptų kūčiukų ir į rankas paėmusios kepėjų dovanotą receptą, sakė: „Dar niekada nekepėme namuose kūčiukų, tačiau šiais metais, neabejoju, – kepsime“! Galbūt patys vaikai suburs šeimas nuoširdžiam bendravimui, Kalėdų prasmės ieškojimui, tradicijų puoselėjimui, o tėvai, savo ruožtu, užmirš skubėjimą, lėkimą ir pasiners į kalėdinį pasiruošimą kartu su savo vaikais.