Emokykla.lt
Populiarios temos:
Edukacija Projektai Kompleksinė pagalba Specialieji poreikiai Skaitymas Vaiko kalba Vaiko raida Vaiko sveikata Vaiko ugdymas  
Vartotojų straipsniai Tautiškumą ugdykime nuo mažens
 

Tautiškumą ugdykime nuo mažens

2015-02-23
Susijusios temos: Vaiko ugdymas
Tautiškumą ugdykime nuo mažens
Sigita SIČIŪNIENĖ, priešmokyklinio ugdymo pedagogė
Palangos lopšelis-darželis „Nykštukas“
Palangos lopšelio-darželio „Nykštukas“ bendruomenė kasmet ieško naujų idėjų, formų, stengdamasi sudominti vaikus, norėdama uždegti jų širdelėse meilę gimtajam kraštui. Tęsdami projektą „Darželio ir šeimos bendradarbiavimo sėkmė“ skatinome tėvus aktyviai dalyvauti projekto veiklose.
Vasario 16-oji – Lietuvos valstybės atkūrimo diena – gražiausia ir svarbiausia mūsų valstybės šventė, dar vadinama demokratinės Lietuvos gimtadieniu. Kiekvienas sveikindamas artimą žmogų gimimo dienos proga, jį apkabina, priglaudžia. O kaip priglusti prie savo gimtinės, kurioje gimėme, užaugome, kaip parodyti jai savo meilę, vienybę, kaip pajusti, kas yra Lietuva? Šie ir kiti klausimai nedavė mums ramybės prieš Vasario 16-ąją.
 
Palangos lopšelio-darželio „Nykštukas“ bendruomenė kasmet ieško naujų idėjų, formų, stengdamasi sudominti vaikus, norėdama uždegti jų širdelėse meilę gimtajam kraštui. Tęsdami projektą „Darželio ir šeimos bendradarbiavimo sėkmė“ skatinome tėvus aktyviai dalyvauti projekto veiklose, dalytis savo patirtimi, idėjomis, padedant vaikui suprasti, kad visur gerai, bet namuose geriausia. Ugdyti tautiškumo ir patriotizmo jausmus turime visi kartu: šeima ir pedagogai, tad mūsų darželio bendruomenės bendru siekiu tapo  vaikų supratimo, kad valstybę kuriame visi kartu, ugdymas. Juk Lietuvoje bus gera gyventi, dirbti, mylėti tada, kai kiekvienas darysime gerus, prasmingus darbus, o ne tik kalbėsime, kad tėvynę mylime. Todėl, laukdami Lietuvos gimtadienio, kasdien mažais ir gražiais darbais rodėme, kaip mes mylime savo šalį. 
 
Pirmiausia sutarėme papuošti darželio aplinką, taip sukurdami šventinę nuotaiką. Darželio langai suspindo trispalvėmis, karpytomis juostomis, grupėse sumirguliavo pačių vaikų kurtos vėliavėlės, gėlytės, paukšteliai ir kiti tautiniai simboliai. Pačių sukurta aplinka įpareigojo mus visus pasitempti. Malonu buvo kalbėtis apie tai, ką turėtume daryti, kad Lietuvoje gyventi būtų geriau, tuo pačiu ir pasidžiaugti, kad čia esame saugūs, ramūs ir laimingi. 
 
Tam, kad darbščios rankos galėtų dar daugiau nuveikti, grupėse atidarėme kūrybines dirbtuves. Čia vaikai kartu su tėveliais ir pedagogais audė, pynė, nėrė juosteles, siuvinėjo paveikslus, lipdė iš molio, vaško, vėlė vilną ir t. t. Tautodailė mūsų darželyje jau yra tapusi vaikų ugdymo, įtraukimo į tautos kultūrą dalimi ir priemone. Kūrybinius darbelius vaikai skyrė savo gimtinei, taip pat sukvietė paganyti akis į įvairaus dydžio, formų medinius šaukštus, kuriuos sunešė visi bendruomenės nariai. Surengta paroda „Pirštu košės nekabinsi“ leido prisiliesti prie tautodailininkų nuostabių darbų, pajusti medžio šilumą. Vaikai išsakė norą tokiais šaukštais ne tik košę kabinti, bet ir jais groti.
 
Mūsų mažiesiems ugdytiniams Tėvynė – tai visa, kas juos supa: artimieji, kaimynai, savas miestas. Todėl kelias šventinės savaitės dienas skyrėme pažinti aplinką, kurioje gyvename. Visiems buvo įdomu žiūrėti filmą apie Palangą, atpažinti lankytas vietas, įžymius žmones ir patiems apsilankyti nuostabiose miesto kertelėse, muziejuose, susitikti su iškiliais palangiškiais. Vyresniojo amžiaus grupių „Čiauškučiai“ ir „Smalsiukai“ vaikai susitiko su žinoma Palangos dailininke Dovile Oškinyte, kuri papasakojo ne tik apie savo darbus, bet ir apie savo tėvelį Bronių Oškinį – sklandytuvų konstruktorių, sklandymo pradininką Lietuvoje, garsinusį savo darbais visą šalį. Priešmokyklinio ugdymo grupė „Sportukai“ į svečius pasikvietė Lietuvos kariuomenės savanorius, Šaulių sąjungos narius Gabrielę ir Martyną. Gabrielės brolis Benas lanko mūsų darželį. Vaikams buvo smalsu sužinoti, kaip ir kodėl ji tapo savanore, išgirsti Lietuvos kariuomenės istoriją, pažiūrėti filmukus apie kario dieną. Visi kartu žaidė komandinius, rikiuotės žaidimus, matavosi karių uniformą, svarstė, ar iškilus bėdai, stotų ginti savo Tėvynės ir džiaugėsi, kad gyvena saugioje, taikioje šalyje.
 
Sulaukę iškilmingų renginių, skirtų Vasario 16-ąjai, pedagogai, tėvai ir vaikai džiaugėsi galėdami būti ne tik šventės dalyviais, bet ir kūrėjais. Darželio grupių šventiniuose rytmečiuose ir popietėse tėveliai, seneliai, broliai ir seserys dainavo, šoko, sekė pasakas, pasakojo apie prasmingus darbus Tėvynės labui. Mažieji „Jūrinukai“ ir jų tėveliai drauge dainavo liaudies daineles, lopšines, žaidė liaudies žaidimus. Visi džiaugėsi, kuomet Gretos mama juos padabino trispalviais ženkliukais. „Švelnukai“, „Čiauškučiai“ ir „Smalsiukai“ klausėsi mamų dainuojamų dainų, sekamų pasakų be galo, žemaitiškų pasakojimų. „Brazdukų“ ir „Linksmučių“ grupės į savo šventinį rytmetį pasikvietė Lietuvos kariuomenės sausumos pajėgų Lietuvos Didžiojo kunigaikščio Butigeidžio dragūnų bataliono karininką, ugdytinio Arėjo tėtį A. Vilkintį. Dainuodami, sukdami ratelius, vaikai iš karininko lūpų išgirdo pasakojimą apie kario kasdienybę, apžiūrėjo, pasimatavo amuniciją. Na o gausiausias būrys susirinko į priešmokyklinės grupės „Girinukai“ šventinę popietę. Jos metu visi kartu traukė gražiausias lietuviškas dainas, suko ratelius, džiaugėsi vyresniųjų brolių, sesučių pasirodymais.
 
Šventinį savaitgalį visa darželio bendruomenė dalyvavo savo miesto organizuojamuose renginiuose, skirtuose Lietuvos valstybės atkūrimo dienai, džiaugėsi darželio priešmokyklinio amžiaus vaikų dailės darbų paroda „Mes mylime Palangą“, eksponuojama naujosios autobusų stoties erdvėse ir nutarė, kad tautiškumas ir patriotiškumas turi tapti mūsų gyvenimo dalimi. Todėl išgirdę apie akciją „Lietuvai ir man“ pradėjome pinti trispalves apyrankes. O kai jomis pasipuošime, visiems parodysime, kokie mes vieningi, mylintys ir atsakingi.
 
Ne tik per didžiąsias Lietuvos šventes turime prisiminti esą lietuviai, tad stengsimės kuo dažniau kalbėti apie Lietuvą, jos iškilius žmones. Ne tik žodžiais, bet ir gražiais darbais prisidėsime prie savo šalies gerovės – juk meilė savo kraštui, žmonėms turi būti ugdoma ir puoselėjama nuo mažų dienų.