Emokykla.lt
Populiarios temos:
Edukacija Projektai Kompleksinė pagalba Specialieji poreikiai Skaitymas Vaiko kalba Vaiko raida Vaiko sveikata Vaiko ugdymas  
Vartotojų straipsniai Saugios gyvensenos pamokos Vilniaus saugaus eismo mokykloje
 

Saugios gyvensenos pamokos Vilniaus saugaus eismo mokykloje

2015-05-06
Saugios gyvensenos pamokos Vilniaus saugaus eismo mokykloje
Irena PECIUKONIENĖ, vyresnioji auklėtoja
Asta ŠIAULIENĖ, vyresnioji auklėtoja
Vilniaus lopšelis-darželis „Pipiras“
Vilniaus lopšelyje-darželyje „Pipiras“ daug dėmesio skiriama vaikų saugios gyvensenos nuostatų ir įgūdžių formavimui. Viena iš tokių veiklų – ekskursija į Vilniaus saugaus eismo mokyklą.
Penkiamečiams–septynmečiams aplinkinis pasaulis labai įdomus, jie mėgsta tyrinėti ir spręsti problemas remdamiesi tuo, ką jau žino. Jie gerai įsidėmi saugaus elgesio taisykles ir savarankiškai ar padedami suaugusiojo geba saugiai elgtis. Sistemingai ir nuosekliai ugdant vaiko saugaus elgesio įgūdžius, sužadinamas vaiko noras sužinoti daugiau, įgyti patirties. Toks procesas padeda vaikui įsisąmoninti ir suvokti atsakomybę už savo ir kitų saugumą bei paskatina laikytis saugaus elgesio kasdienėje aplinkoje, gebėti orientuotis sudėtingose situacijose.[i]
 
Vilniaus lopšelyje-darželyje „Pipiras“ daug dėmesio skiriama vaikų saugios gyvensenos nuostatų ir įgūdžių formavimui – ikimokyklinio ugdymo programoje sveikatos saugojimo kompetencijos ugdymas yra pirmenybinis. Organizuojame įvairias veiklas, kurių metu suteikiame vaikams žinių apie sveikatos saugojimą, saugų elgesį ir savisaugą, padedame įgyti reikiamus gebėjimus, formuoti nuostatas. Viena iš tokių veiklų – ekskursija į Vilniaus saugaus eismo mokyklą. Darželio priešmokyklinukai ir vyresnieji vaikai į šios mokyklos pamokėles vyksta kasmet. Šiemet tokia ekskursija vyko balandžio 29 d. Į Vilniaus saugaus eismo mokyklą „Drugelių“, „Bitučių“ ir „Nykštukų“ grupės vaikai vyko autobusiukais ir dalyvavo dviejose pamokose.
 
Pirmojoje pamokoje vaikai susipažino su mokyklos taisyklėmis, sužinojo, kad yra ne tik kelio ženklai, bet ir draudžiamieji saugos ženklai. Mokytoja paaiškino ką šie ženklai reiškia, kur ir kam naudojami: jie reikalingi tam, kad žinotume kaip elgtis nekasdienėje aplinkoje. Vaikai žiūrėjo animacinį filmuką apie gaisrus gamtoje ir sužinojo, kad ugnis gali būti ne tik draugas, bet ir priešas; o gaisrai gali kilti dėl įvairių priežasčių – juos gali sukelti žaibas, bet dažniausiai gaisrai kyla dėl žmonių neatsargumo.
 
Vaikai sužinojo, kad gali degti, ne tik medžiai, bet ir žemė; išsiaiškino, kodėl gamtoje draudžiama neatsargiai elgtis su degtukais, šiukšlinti, palikti stiklo šukių; sužinojo, kad gaisras kelia pavojų ne tik žmonėms, bet ir augalams, gyvūnams, namams. Bežiūrint filmuką ir kalbantis su mokytoja vaikai įsiminė kaip elgtis, jeigu užsidega drabužiai – voliotis ant smėlio, drėgnos žolės ar asfalto. Pažiūrėję filmuką visi sutarė, kad kilus gaisrui pirmiausia reikia kviesti pagalbon suaugusiuosius.
 
Po to vaikai žiūrėjo animacinį filmą  apie elektrą ir sužinojo, kas gamina elektrą, kaip ji pasiekia mūsų namus, kada buvo pradėta naudoti, kaip seniau žmonės apsieidavo be elektros. Vaikai jau žinojo, kad negalima liesti elektros lizdo, juolab ką nors ten kišti, filmuko metu pamatė, kaip elgtis, jei elektros lizdas ar koks kitas prietaisas pradeda kibirkščiuoti. Pamokos pabaigoje mokytoja vaikams palinkėjo stebėti ženklus ir būti atsargiems ir saugiems.
 
Antrojoje pamokoje „Atsargiai karšta“ mokytoja vaikams paaiškino, kokie pavojai slypi kasdienėje aplinkoje, kaip elgtis su virykle, karštais daiktais, prietaisais, skysčiais. Kartu su mokytoja vaikai sutarė, kad jie jau dideli ir turi būti geru pavyzdžiu mažesniesiems. Mokytoja patarė, kad geriausia išvengti pavojų laikantis saugaus atstumo nuo karštų daiktų ir palinkėjo būti kantriems ir atsargesniems. Vaikai sužinojo, kaip elgtis netoli viryklės, karštų indų, virdulio.
 
Vėliau vaikai vėl žiūrėjo animacinį filmuką apie smalsų ir neatsargų berniuką, kuris apžiūrinėdamas orkaitę nusidegino pirštą. Su mokytoja vaikai išsiaiškino, kad nusideginus arba apsiplikius karštu skysčiu gelbėtis reikia vėsiu vandeniu ir uždedant tvarstį, o jei atsiranda pūslių, negalima jų liesti, kad supūliuotų. Mokytoja taip pat priminė vaikams, kad šiukštu negalima liesti chemikalų. Pamokos pabaigoje palinkėjo elgtis drausmingai ir leisti suaugusiesiems pasirūpinti ištikus nelaimei.
 
Važiuodami atgal į darželį autobuse vaikai diskutavo, kalbėjosi, dalijosi įspūdžiais, stebėjo pro langą ženklus, apie kuriuos sužinojo pamokose. Ekskursija vaikams labai patiko ir buvo naudinga. Vaikai daug sužinojo apie saugų elgesį, kaip išvengti pavojų, kaip pagelbėti sau ir kitam, suprato, kad turi būti pavyzdžiu už save mažesniems vaikams.