Emokykla.lt
Vartotojų straipsniai Projekto „Tai gražumas Lietuvėlės“ prioritetai: tautiškumas ir pilietiškumas
 

Projekto „Tai gražumas Lietuvėlės“ prioritetai: tautiškumas ir pilietiškumas

2018-12-11
Projekto „Tai gražumas Lietuvėlės“ prioritetai: tautiškumas ir pilietiškumas
Milda PILIUVIENĖ ir Daiva SEBECKIENĖ
Vilniaus lopšelis darželis „Žvangutis“
Aplinkos, gamtos stebėjimas, tyrinėjimai, eksperimentai, domėjimasis lietuvių tradicijomis ir papročiais, kūrybinių darbų parodos darželyje, edukacinės išvykos už įstaigos ribų, aktyvus tėvų įsitraukimas į ugdymosi procesą ir, žinoma, teigiamos emocijos, noras pažinti, ieškoti, atrasti – visa tai neatsiejama Vilniaus lopšelio-darželio „Žvangutis“ priešmokyklinės „Ančiukų“ grupės ugdytinių kasdienybė.
Siekdami atsižvelgti į kiekvieno priešmokyklinuko prigimtį, patirtį, galias, ugdymosi poreikius, užtikrinti optimalią kiekvieno vaiko raidą bei padėti pasirengti mokytis pagal pradinio ugdymo programą, 2018–2019 m. m. įgyvendiname ilgalaikį projektą „Tai gražumas Lietuvėlės“. Projekto prioritetai: tautiškumas ir pilietiškumas; kultūros ir gamtos paveldas; bendravimas ir bendradarbiavimas su darželio, vietos bendruomene. Ilgalaikio projekto temas suskirstėme ketvirčiais pagal metų laikus – „Rudens grožis Lietuvoje“, „Žiemos pasakojimai“, „Pavasario saulė prašvito meiliai“.
 
Vienas iš sėkmingiausių momentų, kuris apima projektinės veiklos ugdymosi siekių įgyvendinimo ir vaiko pasiekimų rezultatų stebėseną – išvykos. Jų dėka pedagogų iškelti tikslai ir uždaviniai atsispindi realiose situacijose, t. y. vaikų veiksenose. Kuo edukacinės išvykos naudingos vaikams? Psichologų teigimu, iš anksto suplanuotos išvykos ugdo vaikų socialinių įgūdžių gebėjimus, savarankiškumą, saugumą bei gebėjimą pasirūpinti savimi ir kitais. Stebėdami kitus, vaikai geriau suvokia save ir supantį pasaulį.
 
Per 2018–2019 m. m. planuojame išvykas į Kalvarijų biblioteką, Kalėdų miestelį miesto centre, Pinigų muziejų, Senųjų amatų dirbtuvę. Rudenį apsilankėme Vilniaus universiteto Botanikos sode. Į VU Botanikos sodą su vaikais ketiname atvykti ir pavasarį, kur mūsų lauks staigmenos – dar nematyti pavasariniai žiedai ir peizažai.  
 
2018 m. lapkričio mėnesį priešmokyklinės „Ančiukų“ grupės ugdytiniai apsilankė Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejuje. Išvykai į Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejų rengėmės iš anksto. Darželyje kartu su vaikais prisiminėme saugaus elgesio taisykles išvykose ir ekskursijose. Ugdytinių tėvai pasirūpino atvykimu į muziejų ir grįžimu į darželį – išnuomojo patogų mikroautobusą.
 
Muziejuje priešmokyklinukai dalyvavo edukaciniame užsiėmime „Liaudies pasakos lėlių teatre“: vaikai buvo trumpai supažindinti su lėlių teatro istorija, lėlių valdymo būdais. Čia vaikai galėjo išvysti eksponuojamas lėles iš Lietuvos lėlių teatrų spektaklių. Mokomajame teatre-dirbtuvėje priešmokyklinukai pasiskirstė vaidmenimis ir, po trumpos repeticijos, su lėlėmis-marionetėmis vaidino lietuvių liaudies pasaką „Jaučio trobelė“.
 
Pastebėjome, kad vaidyba padeda atsiskleisti vaiko fantazijai ir vaizduotei. Vaidindami liaudies pasakas, vaikai įgyja tautinės kultūros pradmenis, lavina savo kalbą ir praturtina žodyną, ugdo gebėjimą rišliai pasakoti. Tai veikla, kuri vaikams suteikia daug teigiamų emocijų.
 
Edukacinės išvykos džiugina ne tik vaikus, bet ir tėvus. Tėvai džiaugiasi, kad keliaudami mažieji tampa drąsesni, aktyvesni, komunikabilesni. Sugrįžę namo, noriai dalijasi išvykos įspūdžiais. Mes, pedagogės, pastebėjome, kad santykiai tarp ugdytinių tapo tvirtesni, brandesni. Ugdytiniai aktyviau įsitraukia į ugdomąsias veiklas darželyje, kritiškai interpretuoja ir kūrybiškai panaudoja įgytas žinias, supratimą ir patirtį, greičiau prisitaiko prie besikeičiančios aplinkos, ugdosi socialinio elgesio taisyklių gebėjimus viešosiose vietose.