Emokykla.lt
Populiarios temos:
Edukacija Projektai Kompleksinė pagalba Specialieji poreikiai Skaitymas Vaiko kalba Vaiko raida Vaiko sveikata Vaiko ugdymas  
Vartotojų straipsniai Projekto „Mano šeimos ypatingas pirkinių maišelis“ dalyviai sukūrė 836 maišelius
 

Projekto „Mano šeimos ypatingas pirkinių maišelis“ dalyviai sukūrė 836 maišelius

2016-12-19
Susijusios temos: Kūrybingumas
Projekto „Mano šeimos ypatingas pirkinių maišelis“ dalyviai sukūrė 836 maišelius
Rūta BUDINAVIČIENĖ
Klaipėdos lopšelis-darželis „Volungėlė“
Kalbėtis su vaikais apie atliekų mažinimą, rūšiavimą ir perdirbimą galima ir reikia nuo mažų dienų. Kasmet panaudojama ir išmetama daugybė vienkartinių popierinių ir plastikinių pirkinių maišelių, kurie nesuyra dešimtis ar net šimtus metų. Vietoj plastikinių įsigijus medžiaginį maišelį, jį galima naudoti kaskart einant apsipirkti. Klaipėdos lopšelio-darželio „Volungėlė“ pedagogai mano, kad ir vaikams verta turėti tokį maišelį.
Kasmet lapkričio mėnesį Europos šalyse organizuojama ekologinė atliekų mažinimo savaitė, kurios tikslas – skatinti visuomenę vengti atliekų susidarymo, mažinti kenksmingų medžiagų kiekį produktuose ir medžiagose, daiktus naudoti pakartotinai ar prailginti jų naudojimo laiką. Šiemet lapkričio 19–27 d. daugiausia dėmesio buvo skiriama pakuočių atliekų susidarymo prevencijai.
 
2016 metų lapkričio pradžioje organizavome projektą „Mano šeimos ypatingas pirkinių maišelis“ ir pakvietėme prisijungti kitas šalies ikimokyklinio ugdymo įstaigas. Netrukus prie mūsų prisijungė net 32 švietimo įstaigos iš Akmenės, Jonavos, Joniškio, Kauno, Kėdainių, Klaipėdos, Mažeikių, Panevėžio, Plungės, Prienų, Radviliškio, Raseinių, Šalčininkų, Šiaulių, Vilniaus miestų bei rajonų.
 
Vienas iš projekto tikslų buvo „ugdyti vaikų kūrybiškumą, rengiant vaikų menines dirbtuvėles, jose kuriant originalius piešinius savo pirkinių maišeliui“. Įgyvendinant projektą skirtingose įstaigose buvo naudoti įvairūs idėjos realizavimo būdai. Pavyzdžiui, Akmenės vaikų lopšelyje-darželyje „Gintarėlis“ pedagogės pasiuvo du maišelius, kuriuos vaikai dekoravo piešiniais. Grupės vaikų tėveliams buvo pasiūlyta idėja – pasidaryti originalius maišelius iš vasarinių marškinėlių ir parengta instrukcija kaip juos pasiūti.
 
 
Plungės lopšelio-darželio „Nykštukas“ vaikai piešė maišelių eskizus, pagal kuriuos vėliau buvo pasiūti maišeliai iš nebenaudojamų medžiagų – taip vaikai mokėsi antrą kartą panaudoti nebereikalingus daiktus. Raseinių lopšelyje-darželyje „Liepaitė“ tėvai pasiuvo vaikams lininius maišelius, o vaikai juos darželyje dekoravo, piešdami rašikliais, skirtais tekstilei. Plungės lopšelyje-darželyje „Rūtelė“ pedagogių pasiūtus įvairiaspalvius (spalvas parinko vaikai) lininio audinio maišelius vaikai siuvinėjo arba aplikavo medžiagos atraižomis, puošė pačių supintomis pynutėmis bei įvairiomis sagutėmis ir skyrė juos kalėdinėms dovanoms tėveliams. Vilniaus raj. Avižienių lopšelio-darželio ugdytiniai, naudodami įvairias piešimo technikas, grupėje piešė savo „ypatingus maišelius“: štampavo pusiau perpjautų obuolių, senų kosmetinių šepetėlių ir savo rankyčių antspaudais, piešė vaškinėmis kreidelėmis, iš siūlų kūrė paveikslėlius.
 
Šiaulių logopedinio lopšelio-darželio ugdytiniai sukūrė net 108 (!) ekologinius maišelius: piešė markeriais, dažė, purškė, liejo audinių dažais ir kitaip juos dekoravo.
 
 
Kitas projekto tikslas – „organizuoti įstaigoje autorinių, pasiūtų, daugkartiniam naudojimui skirtų maišelių parodą, madų šou, akciją ir pan.“. Iš gautų projekto dalyvių atsiliepimų matyti, kad Europos atliekų mažinimo savaitės metu įstaigose vyko daug renginių: eskizų kūrimas, maišelių parodos, jų demonstravimas, išvykos į parduotuves, dovanų kūrimas, pokalbiai su vaikais ir jų patirties aptarimai, teminių filmų demonstravimai ir kt. Pavyzdžiui, prieš pradedant kurti maišelius Vilniaus lopšelyje-darželyje „Puriena“ ir Klaipėdos lopšelyje-darželyje „Volungėlė“ vaikai žiūrėjo vaizdo siužetus apie žemės grožį ir žmogaus teršiamą gamtą, pakuočių atliekas, išmoko R. Budinavičienės dainą „Rūšiuokime kartu“.
 
 
Klaipėdos lopšelio-darželio „Atžalynas“ pedagogai surengė 80-ies maišelių parodą ir foto sesiją (padaryta virš 300 nuotraukų). Kiekviena grupė sugalvojo, kaip norėtų nusifotografuoti: pavieniui, demonstruojant maišelius, žaidžiant siužetinius žaidimus, grupelėmis, su draugais, savo grupėse, lauke, salėje, judėdami ar statiškai.
 
 
Vilniaus raj. Riešės šv. Faustinos Kovalskos pagrindinės mokyklos priešmokyklinukai savo įstaigoje surengė 40-ies maišelių parodą, kuria susidomėjo ir mokiniai.
 
 
Panevėžio lopšelyje-darželyje „Draugystė“ ir Klaipėdos lopšelyje-darželyje „Volungėlė“ vyresniems vaikams pravestos viktorinos, o Šiaulių raj. Daugėlių lopšelio-darželio pedagogės vaikams organizavo teatralizuotą ekologinę pramogą. Vilniaus Volungės darželio-mokyklos vaikams labai patiko jų maišeliai ir jie niekur neiškeliavo iš įstaigos – bus naudojami pižamoms susidėti.
 
Projekto idėjos autoriai skatino „projekto įgyvendinimui telkti įstaigų bendruomenes, tobulinti ugdymo procesą, stiprinti bendradarbiavimą su šeima“. Pavyzdžiui, Jonavos vaikų lopšelio-darželio „Žilvitis“ pedagogai ypatingų pirkinių maišelių kūrimui sutelkė vaikų šeimų narius ir inicijavo maišelių mainus. Taip pat ir Kauno menų darželyje „Etiudas“ prie projekto prisijungė vaikų tėveliai, seneliai, sesės. Maišelių eskizai kurti ir grupėse, ir namuose, o patys maišeliai, siūti ir dekoruoti skirtingomis technikomis, tėvams buvo pristatyti madų šou metu. Kėdainių lopšelio-darželio „Žilvitis“ mažyliai demonstravo ne tik savo ypatingus maišelius, bet ir kartu su šeimos nariais sukurtus drabužius iš antrinių žaliavų. Kauno lopšelyje-darželyje „Žvangutis“ medžiagos maišeliams atnešė ugdytinio mama, o auklėtojos pasiuvo maišelius. Net pačių mažiausių vaikučių pedagogės iš Panevėžio lopšelio-darželio „Papartis“ įtraukė į projektą savo grupių vaikus ir vaikų tėvelius, močiutes. Radviliškio lopšelyje-darželyje „Eglutė“ dalį pirkinių maišelių padovanojo vieno ugdytinio senelis, kuris pats juos ir pasiuvo. Iškeltą tikslą pavyko įgyvendinti visoms šalies projekte „Mano šeimos ypatingas pirkinių maišelis“ dalyvavusioms įstaigoms, grupėms. Nors, tenka pripažinti, įtraukti į projektą vaikų šeimas ne visiems pedagogams buvo paprasta.
 
Iš viso projekto metu sukurti 836 maišeliai, kuriuos siuvo ir pedagogai, ir vaikų tėvai, ir giminaičiai.
 
Daugiau informacijos ir nuotraukų rasite ČIA.