Emokykla.lt
Populiarios temos:
Edukacija Projektai Kompleksinė pagalba Specialieji poreikiai Skaitymas Vaiko kalba Vaiko raida Vaiko sveikata Vaiko ugdymas  
Vartotojų straipsniai Populiarėja rankdarbiai iš popieriaus ritinėlių
 

Populiarėja rankdarbiai iš popieriaus ritinėlių

2015-03-24
Susijusios temos: Kūrybingumas Vaiko ugdymas
Populiarėja rankdarbiai iš popieriaus ritinėlių
Alma RUMŠIENĖ
Klaipėdos lopšelis-darželis „Volungėlė“
Tikrai verta pabandyti kurti darbelius, naudojant kvilingo techniką, su vyresniais darželinukais. Ši kruopštumo ir susikaupimo reikalaujanti technika lavina smulkiąją motoriką, formuoja sklandžius ir tikslius pirštų judesius, kurie turi didelę reikšmę rengiant vaiko rankytę rašymui.
Jau seniai domiuosi rankdarbių iš popieriaus ritinėlių technika, vadinama kvilingu (angl. „quilling“). Naudojant šią techniką siauros popieriaus juostelės susukamos į ritinėlius, šie yra formuojami į įvairias figūras ir tokios detalės suklijuojamos į vientisą kompoziciją. Manoma, kad šią meno rūšį XV amžiuje pradėjo praktikuoti Italijos ir Prancūzijos vienuoliai. Plonoms popieriaus juostelėms sukti jie naudodavo plunksnos kotą (angl. „quill“). Nuo šio žodžio ir kilo pavadinimas.
 
Pasiūliau šį rankdarbių kūrimo būdą išbandyti ir grupelei priešmokyklinio amžiaus mergaičių. Pirmiausia apžiūrėjome kvilingo technika sukurtus darbelius; susipažinome su formomis, ritinėlių sukimo įrankiais, liniuotėmis, popieriaus juostelėmis. Pradėjome nuo paprasčiausių ritinėlių ir nesudėtingų kompozicijų: „Gėlytė“,  „Drugelis“, „Žuvytės“, „Snaigė“, „Kirminas“. Tai, ko nepavyko išgauti iš popieriaus, nupiešėme. Vaikai džiaugėsi išbandę naują techniką.
Manau, kad tikrai verta pabandyti kurti darbelius, naudojant kvilingo techniką, su vyresniais darželinukais. Ši kruopštumo ir susikaupimo reikalaujanti technika lavina smulkiąją motoriką, formuoja sklandžius ir tikslius pirštų judesius, kurie turi didelę reikšmę rengiant vaiko rankytę rašymui. Kurdami kvilingo darbelius vaikai susipažįsta su dydžio, ilgio, pločio, geometrinių figūrų sąvokomis, įgyja spalvų, formų derinimo, simetrijos ir kompozicijos pradmenis.
 
Nors kvilingo technikos nesunku išmokti ir tam nereikia didelių resursų, Lietuvoje šis rankdarbių kūrimo būdas nėra populiarus. Patarimų, kaip daryti su vaikais kvilingo darbelius labai mažai, todėl teko pasikliauti bandymų ir klaidų metodu. 
 
Pastebėjau, kad darant darbelius kvilingo technika reikėtų:
  • naudoti tik kelias, pačias pagrindines kvilingo formas;
  • sunkiau suformuojamas ir priklijuojamas detales nupiešti;
  • nebijoti, kad darbelis šiek tiek išsiteps klijais, nes jie išdžius ir nieko nesimatys;
  • vaikams geriau duoti jau sukarpytas įvairių spalvų popieriaus juosteles, nes darbas ir taip reikalauja nemažai laiko bei susikaupimo;
  • mažesniems (4–5m.) vaikams galima duoti jau susuktus ritinėlius, kad jie formas tik suspaustų ir priklijuotų;
  • parinkti patogų juostelių sukimo įrankį;
  • formas klijuoti ne tepant klijais, o ant kartono papilti klijų „balutę“ ir į ją merkti susuktą popieriaus ritinėlį.
Kovo mėnesį dalijausi kvilingo paslaptimis su kolegėmis Klaipėdos pedagogų švietimo ir kultūros centras seminare „Karpinių ir kvilingo pritaikymas vaikų ugdyme ir aplinkos kūrime“, o gegužės mėnesį su vaikais ketiname surengti kvilingo darbelių parodą. Daugiau sužinoti apie kvilingą galite mano tinklaraštyje: rytugele.blogspot.com.