Emokykla.lt
Populiarios temos:
Edukacija Projektai Kompleksinė pagalba Specialieji poreikiai Skaitymas Vaiko kalba Vaiko raida Vaiko sveikata Vaiko ugdymas  
Vartotojų straipsniai Pažintis su Europa prasideda vaikų darželyje
 

Pažintis su Europa prasideda vaikų darželyje

2016-11-21
Susijusios temos: Vaiko ugdymas
Pažintis su Europa prasideda vaikų darželyje
Jolanta VARANAVIČIENĖ
Kauno r. Karmėlavos lopšelis-darželis „Žilvitis“
Kiekvieną dieną auklėtojos su vaikais ir tėvais sveikindavosi ir atsisveikindavo pasirinkta užsienio kalba. Darželyje visur galėjai girdėti „Bonjour“, „Bom dia“, „Merhaba“...
Kauno r. Karmėlavos lopšelis-darželis „Žilvitis“ turi didelę patirtį įgyvendinant užsienio projektus, bendradarbiaujant su įvairių Europos šalių darželiais. Šiais metais darželis pradėjo koordinuoti dar vieną Erasmus+ strateginės partnerystės projektą „Vaikų misija: Europa be sienų“ su Prancūzijos, Reunjono salos, Italijos, Portugalijos, Airijos, Graikijos ir Turkijos darželiais. Projekto partneriai taip pat yra ir Kauno sanatorinis lopšelis-darželis „Pušynėlis“. Beje, Karmėlavos darželis šiais metais yra vienintelis darželis Lietuvoje, koordinuojantis mokyklinį Erasmus+ strateginės partnerystės projektą. Tai didžiulė garbė ir atsakomybė. 
 
Projektą pradėjome Europos kalbų dienomis. Pirmą kartą Europos kalbų dieną minėti 2011 metais pasiūlė Europos Taryba ir Europos Sąjunga. Kasmet, rugsėjo 26-ąją, planetoje daug dėmesio skiriama užsienio kalbų mokymuisi, žmonių, mokančių užsienio kalbas, bendravimui ir tautos kultūros pažinimui. Dirbdamos darželyje mes kartais susiduriame su tėvų abejonėmis dėl ankstyvo vaikų gebėjimo mokytis užsienio kalbų. Ypač šis stereotipas gajus monoetninėse bendruomenėse, kur kitų kultūrų atstovai sudaro mažą bendruomenės dalį. Tačiau dabartiniai tyrimai rodo, kad maži vaikai antrąją kalbą išmoksta taip pat lengvai, kaip ir pirmąją – gimtąją. Be to, ankstyvas užsienio kalbų mokymasis skatina bendrąją vaiko dvasinę ir pažintinę raidą.
 
Kaip vyko Europos kalbų dienos mūsų darželyje? Kiekviena grupė pasirinko projekto partnerių kalbą – kas prancūzų, kas portugalų, turkų, airių, italų ar graikų. Kiekvieną dieną auklėtojos su vaikais ir tėvais sveikindavosi ir atsisveikindavo pasirinkta užsienio kalba. Jau po kelių dienų ne tik vaikai, bet ir tėvai išmoko pasisveikinti ir atsisveikinti viena iš užsienio kalbų. Darželyje visur galėjai girdėti „Bonjour“, „Bom dia“, „Merhaba“... Tai kūrė nepaprastai gražią, nekasdienišką atmosferą. „Italų“ grupė kepė picą, „prancūzai“ šoko, „airiai“ žiūrėjo airiškus filmukus. Grupėse skambėjo tų šalių muzika ir dainos. Vieną dieną skyrėme Skype konferencijai su Atėnų mokyklos vaikais ir pedagogais. Mes jiems dainavome lietuviškai, o jie mums graikiškai. Vaikai turėjo galimybę stebėti tiesioginį bendravimą ir jame dalyvauti.
 
Šis mūsų projektas susilaukė labai daug vaikų tėvų dėmesio. Tėvai buvo labai motyvuoti ir patys inicijavo kai kurias veiklas – sveikindavosi su vaikais portugališkai namie, įrašinėjo vaizdo įrašus ir dalijosi specialioje Facebook grupėje.
 
Europos kalbų dienų tikslas – iškelti daugiakalbystę kaip vieną iš didžiausių Europos vertybių, įprasminti pagarbą visoms Europos kalboms. Darželis turi būti ta vieta, kur vaikai pradeda pažintį su didžiąja Europa. Būtent tai mums ir pavyko.