Emokykla.lt
Populiarios temos:
Edukacija Projektai Kompleksinė pagalba Specialieji poreikiai Skaitymas Vaiko kalba Vaiko raida Vaiko sveikata Vaiko ugdymas  
Vartotojų straipsniai Pavasario derlius – vaikų žinios
 

Pavasario derlius – vaikų žinios

2015-05-29
Susijusios temos: Vaiko kalba Vaiko ugdymas
Pavasario derlius – vaikų žinios
Lina JUŠKEVIČIENĖ, vokiečių kalbos mokytoja
Šiaulių lopšelis-darželis „Gluosnis“
Sakoma, kad derlius imamas rudenį. Šiaulių lopšelyje-darželyje „Gluosnis“, kaip ir kitose vaikų ugdymo įstaigose, „derlius imamas“ pavasarį. Šio lopšelio-darželio priešmokyklinukai visus mokslo metus dalyvavo Getės instituto inicijuotame projekte „Vokiečių kalba su kiškiu Hansu priešmokyklinėje grupėje“. 
Vaikai visus metus bendravo su vokiškai kalbančiu personažu – pirštinine lėle kiškiu Hansu ir susipažino su vokiečių kalba, jos mokėsi žaisdami, atlikdami įvairias veiklas, dainuodami, darydami darbelius, pildydami savo kalbos įsivertinimo lapus. Veiklų metu buvo naudojamos Getės instituto parengtos vaizdinės priemonės – spalvoti plakatai, paveikslėliai, taip pat daug įvairių žaislų ir daiktų atitinkančių tam tikrą temą.  
 
Po pirmųjų susipažinimo su užsienio kalba metų vaikai geba skirti ir įvardyti kai kuriuos šeimos narius, spalvas, drabužius, transporto priemones, kambarius, daržoves, metų laikus, dažniausiai naudojamus žaislus ir daiktus, skaičiuoja iki dešimties, susipažįsta su populiariausiomis vokiškomis šventėmis. Šis mokymas(is) vyksta visiškai be įsipareigojimų ir namų darbų: žaidžiant, dainuojant, imituojant ir kartojant žodžius, pasitelkiant mokytojos mimiką ir gestus, daiktus ir paveikslėlius. Vaikai mokosi noriai ir su malonumu. 
 
Gegužės mėnesį vyko parodomosios pamokėlės tėveliams, kurių metu vaikai pademonstravo, kas jiems itin sekėsi ar kas labai patiko. Siekiu tobulinti užsienio kalbos mokymo veiklą ir įsiklausyti į mūsų ugdytinių norus ir pageidavimus, tad po pamokėlės paprašiau tėvų užpildyti anketą Ją užpildė 18 tėvų.
 
Paaiškėjo, kad dauguma tėvelių vokiečių kalbos pamokėlėmis yra patenkinti. Nesutariama tik dėl vaiko amžiaus: kada geriausiai pradėti mokyti vaiką užsienio kalbos, tačiau ir mokslininkai čia neturi vieningos nuomonės. Dauguma apklaustųjų mano, kad priešmokyklinis amžius tinkamas užsienio kalbos mokymusi. Dalis tėvelių mano, kad geriausia vaiką pradėti mokyti nuo 7 metų, dalis – kad nuo 5-6 metų, o pusė – kad tam tinkamiausias kuo jaunesnis amžius. Remdamasi mokslo išvadomis, teigiu, kad optimaliausias laikas pradėti vaiką mokyti kalbos – 5–6 metai.
 
Vokiečių kalbos pamokėlių su kiškiu Hansu tikslas – pajusti užsienio kalbos grožį, žavesį, džiaugsmą, patirti gerų emocijų ir supažindinti vaiką su kalba. Tai patyrus vaikui vėliau bus lengviau mokytis užsienio kalbų mokykloje. Taip galvoja ir dauguma tėvų. 
 
Pasak tėvų, du trečdaliai vaikų kartais namuose pasako vokiškų žodžių, o jei tą dieną buvo kiškio Hanso pamokėlė, bent pusė vaikų džiaugsmingai dalijasi įspūdžiais. Dalis tėvų prašo vaikų pakartoti namuose, ką išmoko, tačiau to daryti tikrai nereikėtų. Svarbiausia – geros emocijos ir noras mokytis, tada išmokstama be pastangų, tiesiog savaime. 
 
Dviems trečdaliams tėvelių pamokėlė patiko, o trečdalis neturėjo nuomonės. Tėveliams patiko, kad „vaikai buvo sudominti, noriai dalyvavo veikloje“, „išmoko naujų žodžių“, „vaikai parodė daug žinių“. Tėvai teigė, kad „pamokėlės skatina domėtis užsienio kalba“, „plečiamas vaiko akiratis, vaikai patiria gerų emocijų“, „tai labai smagi veikla, optimali jos trukmė “. 
 
Apie tai, kokiais būdais dirbama kiškio Hanso pamokėlėse, tėveliai sužinojo dar rugsėjo mėnesį, kai buvo  supažindinti su šiuo projektu: mokomasi pasitelkiant žaidimus, dainas, kitą smagią veiklą.  Pamokėlėse nėra vertimo į lietuvių kalbą. Vaikai tikrai puikiai supranta be vertimo, pasikalba tarpusavyje, pasiaiškina, patys padaro išvadas, mokytojai tereikia mimika ar gestais patvirtinti ar paneigti. 
 
Beveik visi tėveliai apie šį projektą sužinojo vaikui jau pradėjo lankyti Šiaulių lopšelį-darželį „Gluosnis“ ir tik vienas tėvelių girdėjo atsiliepimus iš kitų tėvelių. Deja, niekas neskaitė straipsnių spaudoje, Getės instituto ar ikimokyklinis.lt publikacijų. 
 
Šiaulių lopšelio-darželio „Gluosnis“ priešmokyklinukai darželį palieka papildę žinių bagažą užsienio kalba ir įdomia patirtimi. Tikiu, kad vaikai ir toliau sėkmingai mokysis užsienio kalbų žinių mokykloje. Linkiu jiems gero starto!